SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK ZUS

OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK ZUS

Obniżenie podstawy wymiaru składek ZUS. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna w artykule z dnia 4 stycznia 2021 r., Sąd Apelacyjny w Lublinie w sprawie prowadzonej za sygn. akt III AUa 747/20 skierował w dniu 22.10.2020 r. pytanie prawne do Sądu Najwyższego czy ZUS może kwestionować podstawę wymiaru składek zadeklarowaną przez przedsiębiorcę? Autor artykułu słusznie zauważa, że  „Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego może ukrócić rozbieżności w orzecznictwie dotyczące prawa ZUS do kwestionowania podstawy wymiaru składek, gdy nie podważa on istnienia samego tytułu do ubezpieczenia”. O sprawie napisał również portal prawo.pl we wpisieIzba Pracy SN odpowie, czy ZUS może skontrolować składki kobiet w ciąży”. Sąd Najwyższy zarejestrował sprawę za sygn. akt III UZP 5/20 i ma wydać rozstrzygnięcie już w lutym tego roku.

OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK ZUS - KONSEKWENCJE

Sprawa ma wielką wagę. Jedna z moich Klientek otrzymała z ZUS decyzję, w której organ rentowy obniżył jej zadeklarowaną wysoką podstawę wymiaru składek z kwoty ok. 10.000 zł do kwoty 600,00 zł. Nie czekając na uprawomocnienie się tej decyzji (sprawa z odwołania od decyzji jest rozpatrywana przez Sąd Okręgowy), ZUS wydał od razy decyzję o zwrocie „nienależnie pobranych świadczeń” w kwocie ponad 247.000,00 zł.

OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK ZUS - W PRZEDEDNIU UCHWAŁY SN

Na łamach bloga wielokrotnie wskazywałem, że ZUS nie ma podstaw prawnych aby obniżać podstawy wymiaru składek przedsiębiorców.

Odpowiedź SN na pytanie prawne zadane przez Sąd Apelacyjny w Lublinie będzie mieć wielkie znacznie dla rozpoznania spraw, w których ZUS obniżył podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy. Widać obecnie różnice w podejściu do tego problemu przez sądy rozpoznający odwołania od decyzji ZUS. Jedne sądy przedstawiają pogląd o braku możliwości ingerencji ZUS w podstawę wymiaru składek zadeklarowaną przez przedsiębiorcę aprobując uchwałę składu 7 sędziów SN z 2010 r., sygn. II UZP 1/10 (- tak na przykład Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 20 kwietnia 2020 r., sygn. III AUa 1929/19). Inne sądy przyjmują, że ZUS ma prawo do kwestionowania podstawy wymiaru składek (- tak na przykład wyroki Sądu Apelacyjnego w Lublinie sygn. III AUa 560/20 oraz III AUa  593/20).

Stąd też w obliczu rozbieżności w orzecznictwie koniecznym stało się skierowanie pytania prawnego do SN.

Jako że sprawa dotyczy wielu naszych Klientów zabraliśmy głos w debacie na łamach prasy branżowej. Artykuł autorstwa radcy prawnego Kamila Zawartki „Kobiety kontra ZUS i błąd w orzecznictwie SN” opublikował Dziennik Gazeta Prawna w dniu 21 stycznia 2021 r. (DGP nr 13/2021). Artykuł jest dostępny na stronie www DGP – link. Liczymy, że nasz głos przyczyni się do korzystnego rozstrzygnięcia sprawy.

Poniżej udostępniamy artykuł z DGP.

Skontaktuj się z PRAWNIKIEM ZUS.

Stajemy po stronie obywatel w sporach z ZUS.

Adwokat ZUS. Radca prawny ZUS. Prawnik od spraw ZUS. Działamy na terenie całej Polski.

Pomagamy na każdym etapie sporu z ZUS:

  • porady prawne w sprawach ZUS
  • kontrola / postępowanie wyjaśniające ZUS
  • odwołanie od decyzji ZUS
  • apelacja od wyroku sądu 1. instancji
  • skarga kasacyjna w sprawach ZUS

Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach z ZUS.

Zapytaj o ofertę – wycena zlecenia przeprowadzana jest za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu