SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS SOSNOWIEC O PODLEGANIE DO UBEZPIECZEŃ

WYGRANA Z ZUS SOSNOWIEC O PODLEGANIE DO UBEZPIECZEŃ

ZUS Sosnowiec wydał decyzję w której stwierdził niepodleganie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystko po to, aby wydać kolejną decyzję i zażądać od ubezpieczonej zwrotu wszystkich wypłaconych zasiłków.

Sąd zmienił decyzję ZUS i potwierdził nasze racje, uznając że decyzja nie odpowiada prawu. Poniżej zdjęcie wyroku:

Prowadziliśmy już wiele spraw, w których ZUS podważał faktyczne prowadzenie firmy. Jest to częsty zarzut ze strony ZUS, w sytuacji gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnień lekarskich i stara się o zasiłki. Trochę jak ze zwrotem VATu. Każdy przedsiębiorca wie, że wnioskując o zwrot VATu ma pewną kontrolę z Urzędu Skarbowego. W przypadku ZUS obecnie niemalże każdy wniosek o zasiłek jest sprawdzany również pod kątem tytułu do ubezpieczeń, czy zadeklarowanej podstawy wymiaru składek.

WYGRANA Z ZUS SOSNOWIEC O PODLEGANIE DO UBEZPIECZEŃ

Dlaczego ZUS zakwestionował prowadzenie działalności, skoro otrzymał bardzo dużo materiału na etapie postępowania wyjaśniającego? Jak Państwo widzicie ZUS może ‘testować’ Sądy ubezpieczeń społecznych za bardzo niewielkie pieniądze. Przegrana ZUS w tego typu sprawie to raptem 180 zł kosztów zastępstwa procesowego do pokrycia. To nie zachęca do rzetelności prowadzonego postępowania przez urzędników.

FIKCYJNA FIRMA ZUS

Na etapie postępowania sądowego to na stronie odwołującej się od decyzji ZUS spoczywa ciężar dowodu wykazania swoich racji. W sprawie o tzw. „fikcyjną firmę”, w której ZUS zarzuca pozorność prowadzenia działalności, trzeba wykazać trzy przesłanki – mianowicie: zarobkowy charakter, ciągłość i zorganizowanie. Te przesłanki wynikają z art. 3 ustawy prawo przedsiębiorców, który zawiera definicję działalności gospodarczej.

[PRZEPIS] Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

[art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców]

W jednym z pism procesowych złożonych w tej sprawie przedłożyliśmy w poczet materiału dowodowego około 200 stron dokumentów wykazujących podjętą aktywność zarobkową w różnych aspektach prowadzonej działalności. Sąd pozyskał także materiał dowodowy z Urzędu Skarbowego, Urzędu Miasta oraz od dostawców usług. Wszystkie te dowody oraz przesłuchani w sprawie świadkowie potwierdziły fakt prowadzenia działalności gospodarczej.

KONTROLA ZUS PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Warto korzystać w sprawach ZUS z profesjonalnej obsługi prawnej od samego początku, zaczynając od etapu administracyjnego i zawiadomienia o wszczęciu przez ZUS postępowania kontrolnego w sprawie prowadzonej działalności gospodarczej. Najczęściej przedsiębiorca otrzymuje listę pytań z ZUS oraz zobowiązanie do przedstawienia szeregu dokumentów. Trzeba postępować rozważnie, bowiem nawet ‘uratowanie’ kwestii tytułu do ubezpieczeń, nie oznacza braku kłopotów. W bardzo wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, gdzie materiały pozyskane przez ZUS w toku kontroli prowadzenia działalności gospodarczej służą ZUSowi do wszczynania innych postępowań np. o niedozwoloną aktywność na zwolnieniu lekarskim (art. 17 ustawy zasiłkowej).

BŁĘDNA DECYZJA ZUS O NIEPODLEGANIU DO UBEZPIECZEŃ

Nie należy zbyt pochopnie poddawać się po otrzymaniu z ZUS decyzji o niepodleganiu do ubezpieczeń. Prosto to napisać, czy powiedzieć; trudniej zrobić. Dla naszej Klientki zakwestionowanie prowadzenia działalności gospodarczej 5 lat wstecz było szokiem. Zwyczajnie nie myślała, że tego typu sprawa może ją spotkać. Warto odwołać się od decyzji ZUS! Co pokazuje praktyka i choćby niniejsza sprawa, ZUS nie jest obiektywny w sposobie wydawani decyzji. Organ też ma swój interes w tym, jak postrzega sprawę. Trudno jest zachować obiektywizm, kiedy jest się sędzią we własnej sprawie – a tak działa ZUS na etapie postępowania administracyjnego. Często decyzje są wydawane bezpodstawnie. Nadal bardzo wiele osób nie odwołuje się od decyzji. Na tym korzysta ZUS. Zatem jeśli otrzymałeś decyzję ZUS z którą się nie zgadzasz, powinieneś poszukać pomocy prawnej i umówić się na konsultację prawną. Po indywidualnej analizie Twojej sprawy, będziemy w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS LUBLINWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS SOSNOWIECWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu