SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
SKUTECZNE ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – 3 RADY

SKUTECZNE ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – 3 RADY

Skuteczne odwołanie od decyzji ZUS – 3 rady prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS. Pisaliśmy już na blogu jak napisać odwołanie od decyzji ZUS, jak odwołać się od odmownej decyzji ZUS o rentę, a także czy warto odwoływać się od decyzji ZUS. Wzory odwołań od decyzji ZUS, które udostępniamy tutaj i tu, zostały pobrane już ponad 1000 razy. Dziś 3 konkretne rady jak napisać skuteczne odwołanie od decyzji ZUS.

ILE KOSZTUJE ADWOKAT W SPRAWIE Z ZUS? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!

U nas wycena prowadzenia sprawy z ZUS przedstawiana jest indywidualnie. Wycena obsługi prawnej jest bezpłatna, po przesłaniu przez Klienta zapytania na mejla kancelaria@zawartka.pl

Wycena obejmuje wszystkie opłaty, które Klient będzie zobowiązany ponieść powierzając nam swoją sprawę do prowadzenia. Poza opłatami wskazanymi w wycenie, Klient nie będzie „zaskakiwany” jakimikolwiek opłatami na rzecz kancelarii, które nie zostały ujęte w wycenie.

SKUTECZNE ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – RADA NR 1

Z pewnością znasz zasadę ograniczonego zaufania. Przydaje się ona nie tylko w ruchu drogowym, ale także w kontaktach z ZUS. Nie zawsze decyzja ZUS jest zgodna z przepisami prawa i wykładnią tych przepisów. Nie zawsze ZUS z należytą starannością zadba o prawidłowe zgromadzenie materiału dowodowego i późniejszą obiektywną ocenę tego materiału. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje, które dotyczą nie tylko interesu obywatela, ale także interesu samego Zakładu. Ta sprzeczność interesu bardzo często prowadzi do wydania decyzji odmownej, która jest błędna, co wynika po części z konfliktu interesu.

Pierwsza rada to patrz krytycznie na decyzję ZUS i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Zawsze rozważ czy jest szansa na skuteczne odwołanie od decyzji ZUS.

SKUTECZNE ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – RADA NR 2

Skuteczne odwołanie od decyzji ZUS musi przede wszystkim zostać prawidłowo przygotowane pod kątem formalnym. Braki formalne mogą doprowadzić do odrzucenia odwołania przez sąd, co skutkuje brakiem merytorycznego rozpoznania zasadności odwołania i przegraniem sprawy z ZUS. Pamiętaj, odwołanie powinno spełniać wymagania formalne takie, jak dla pozwu. Odwołanie od decyzji ZUS innymi słowy jest pozwem skierowanym przeciwko ZUS. Odwołanie pełni rolę pozwu. O wymaganiach formalnych szerzej pisaliśmy już na blogu: link1, link2 oraz link3.

Skuteczne odwołanie od decyzji ZUS musi być oparte również na właściwie dobranych argumentach merytorycznych. Dlaczego decyzja ZUS jest wadliwa? Gdzie ZUS błędnie zastosował przepisy lub pominął istotne okoliczności faktyczne sprawy? To wszystko musi być opisane w odwołaniu od decyzji ZUS.

Druga rada to zadbać o merytorykę odwołania od decyzji ZUS, ale też pamiętać o wymaganiach formalnych odwołania.

SKUTECZNE ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – RADA NR 3

Nie zawsze będziesz miał pewność, czy wygrasz sprawę z ZUS. Nawet po zasięgnięciu opinii prawnika od spraw ZUS może się okazać, że szanse rozkładają się po połowie. Magdalena Ogórek w kampanii wyborczej proponowała „rewolucję” i napisanie prawa od nowa (link do wystąpienia na youtube), tak aby było ono proste i przejrzyste dla każdego. Niestety prawo zawsze będzie „skomplikowane”, bo jeden przepis ma zastosowanie do różnych stanów faktycznych. Do tego dochodzi wykładnia przepisów oraz orzecznictwo sądowe. Niemniej te bariery nie powinny zniechęcać do składania odwołania od decyzji ZUS. Warto odwołać się od decyzji ZUS. Na mocy przepisu art. 96 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych odwołanie nie podlega opłacie sądowej i odwołując się od decyzji ZUS nie ponosisz kosztów sądowych. Jedyne koszty jakie wiążą się z odwołaniem to tak zwane koszty zastępstwa procesowego, w przypadku gdy ZUS jest reprezentowany przez radcę prawnego. W większości spraw ZUS te koszty wynoszą 180 zł za całą pierwszą instancję i 240 zł za drugą instancje. Te koszty są naliczane tylko w przypadku przegrania sprawy z ZUS. Nie są to wielkie koszty, dlatego warto zawalczyć o swoje prawa i odwołać się od decyzji ZUS.

Trzecia rada to nie bać się, być odważnym i walczyć o swoje prawa. Należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS, bo tylko tak można doprowadzić do zmiany decyzji na swoją korzyść.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu