SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl

WYGRANA Z ZUS OPOLE

Wygrana z ZUS Opole. Miło nam poinformować o wygranej sprawie z ZUS Opole. Sprawa dotyczyła podważenie przez ZUS umowy o pracę. Po zgłoszeniu wniosku o wypłatę zasiłku z ubezpieczenia chorobowego Wydział Zasiłków zwrócił się o przeprowadzenie kontroli przez Wydział Ubezpieczeń i Składek odnośnie prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Jest to bardzo powszechna praktyka działania ZUS. Wypłata zasiłków jest wstrzymywana do momentu potwierdzenia prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń. Jak pisaliśmy wielokrotnie na blogu jest to efekt orzecznictwa SN, które opowiada się za kontrolą prewencyjną, a nie represyjną. Weryfikacja tytułu do ubezpieczeń jest dokonywana przed wypłatą zasiłków, a nie po wypłacie.

Praktyka być może i słuszna – chodzi przecież o pieniądze publiczne oraz o to, aby ten kto otrzymuje świadczenia z ZUS miał pewność, że za chwilę ZUS nie odbierz mu tych świadczeń uznając, że są one nienależne. Takich przypadków było wiele, co podważało – i tak mocno już nadwątlony – autorytet ZUS jako organu administracji publicznej. ZUS najpierw wypłacał świadczenia, by po kilku latach „rozmyślić się” i zażądać ich zwrotu. Obecnie praktyka jest taka, że nie ma wypłaty bez kontroli tytułu do ubezpieczeń. W domyśle ma to zapobiec kuriozalnym sytuacjom, gdzie ZUS domagał się masowo zwrotu wypłaconych wcześniej zasiłków.

WYGRANA Z ZUS OPOLE – SĄD OKRĘGOWY ZMIENIA DECYZJĘ ZUS NA KORZYŚĆ KLIENTA

ZUS bardzo często stosuje schemat myślowy w swoich postępowaniach uznając, że krótki okres pomiędzy zatrudnieniem, a zgłoszeniem roszczenia o wypłatę zasiłku zawsze oznacza, że umowa jest pozorna. Praktyka pokazuje, że ZUS zbyt pochopnie wydaje decyzje o niepodleganiu do ubezpieczeń społecznych. Najczęściej dotyczy to kobiet. Sytuacja jest bardzo trudna, bo do czasu „potwierdzenia” tytułu do ubezpieczeń przez sąd, ZUS wstrzymuje się z wypłatą jakichkolwiek zasiłków. Ubezpieczony pozostaje bez środków do życia – pracodawca nie płaci wynagrodzenia, bo ubezpieczony jest na zasiłku, a ZUS nie płaci zasiłku, bo czeka na to co orzeknie sąd. Automatyzm działania ZUS jest bardzo krzywdzący i tu jest problem. Czasem odnoszę wrażenie, że wszystkie umowy o prace, które zostały zawarte na krócej niż 3 miesiące przed wystąpieniem ryzyka ubezpieczeniowego są traktowane przez ZUS z góry jako umowy pozorne i ZUS traktuje je jako nieważne, co rodzi opisane wyżej konsekwencje.

Walka o sprawiedliwość i o swoje prawa w sądzie jest jedyną drogą do zmiany decyzji ZUS. Można wygrać sprawę z ZUS w sądzie. Poniżej prezentujemy wyrok Sądu Okręgowego w Opolu. Wyrok jest nieprawomocny. ZUS złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, co oznacza że będzie rozważał wniesienie apelacji.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Pomagamy w sprawach o pozorną umowę o pracę, gdzie ZUS zarzuca, że umowa o pracę była fikcyjna i odmawia wypłaty zasiłków. Przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS w sprawach o niepodleganie do ubezpieczeń, reprezentujemy Klientów przed sądami ubezpieczeń społecznych, w tym przed Sądem Najwyższym, a także przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz wszelkimi innymi instytucjami ochrony obywatela w sporze z organami administracji publicznej.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu