You are currently viewing KIEDY MOŻNA DOSTAĆ EMERYTURĘ POMOSTOWĄ

KIEDY MOŻNA DOSTAĆ EMERYTURĘ POMOSTOWĄ

Kiedy można dostać emeryturę pomostową? Warunki przyznania emerytury pomostowej muszą być spełnione łącznie. Przesłanki przyznania emerytury pomostowej wymienia art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych. Są to:

– posiadanie okresu pracy  w szczególnych warunkach wynoszącego co najmniej 15 lat;

– ukończenie wieku 60 lat dla mężczyzn, 55 lat dla kobiet

– posiadanie odpowiedniego stażu pracy – 25 lat dla mężczyzn, 20 lat dla kobiet

– wykonywanie pracy w warunkach szczególnych przed dniem 01.01.1999 r. (według „starych” wykazów)

– wykonywanie pracy w warunkach szczególnych po dniu 31.12.2008 r. (według „nowych” wykazów).

Jeśli otrzymałeś odmowną decyzję ZUS w sprawie emerytury pomostowej powinieneś poszukać prawnika od emerytur pomostowych.

Doradzamy w sprawach emerytur pomostowych, przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS, pisma procesowe w sprawach emerytur pomostowych, reprezentujemy Klientów przed Sądami Okręgowymi i Sądami Apelacyjnymi oraz przed Sądem Najwyższym w sprawach dotyczących emerytur pomostowych. Siedziba kancelarii mieści się w Krakowie, ale działamy na terenie całej Polski. Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt.

KIEDY MOŻNA DOSTAĆ EMERYTURĘ POMOSTOWĄ?

ZUS stosuje różne argumenty (albo jak kto woli „fortele”) do odmowy emerytury pomostowej. Sposoby na wygranie sprawy z odwołania od decyzji ZUS omawialiśmy w wyżej cytowanych wcześniejszych wpisach na blogu.

Dziś chcemy omówić sytuację, w której ZUS odmawia emerytury pomostowej powołując się na okoliczność, iż pracownik wykonywał pracę na tzw. stanowisku łączonym, czyli wykonywał co najmniej dwa rodzaje prac.

Jak trafnie zauważył Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 16.01.2014 r., sygn. III AUa 491/13: „(…) w spornych przypadkach – uwzględnienie okresów wykonywania pracy szkodliwej lub uciążliwej wymaganej do przyznania prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym – następuje po ustaleniu rzeczywistego zakresu obowiązków oraz wykonywania bezpośrednio i stale szkodliwego zatrudnienia, przy czym ocena prawna tych ustaleń powinna być racjonalna, bez stosowania „aptekarskiej” miary lub „stopera w ręku” (tak Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2009 r., II UK 333/08, LEX nr 1001210). Równoczesne i incydentalne wykonywanie przez pracownika niektórych prac w tym samym szkodliwym środowisku pracy i to na polecenie przełożonych nie wyklucza możliwości zaliczenia tego zatrudnienia do stażu pracy w warunkach szczególnych wymaganego do przyznania emerytury w niższym wieku emerytalnym”.

Praca na stanowisku łączonym nie powinna wykluczać możliwości otrzymania emerytury pomostowej. W wyroku z dnia 12 lutego 2013 r. III AUa 1386/12 Sąd Apelacyjny w Gdańsku wskazał, że pracownik, który wykonywał łącznie różne rodzaje prac w szczególnych warunkach stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, jest uprawniony do zaliczenia tego okresu do zatrudnienia w szczególnych warunkach, wymaganego do wcześniejszej emerytury

Bez znaczenia pozostaje kwestionowanie przez ZUS świadectwa pracy w warunkach szczególnych. Pracownik pracujący równocześnie na dwóch różnych stanowiskach w obrębie dwóch różnych działów rozporządzenia RM z 1983 r. zachowuje prawo do zaliczenia takiego okresu pracy do pracy w warunkach szczególnych. Powyższy pogląd Sądu Apelacyjnego w Gdańsku jest szeroko przyjmowany w orzecznictwie (np. w wyroku SO Suwałki z 3.12.2014 r., III U 457/14; w wyroku SO Rzeszów z 25.03.2014 r., IV U 146/14).

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach o emerytury pomostowej. Odmowa emerytury pomostowej ZUS odwołanie. Emerytura pomostowa odwołanie. Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie emerytury pomostowej. Prawnik od emerytur pomostowych.  Działamy w całej Polsce.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz