SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZUS PRZEDSIĘBIORCY

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZUS PRZEDSIĘBIORCY

Podstawa wymiaru składek ZUS przedsiębiorcy dalej budzi spory w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Po ostatniej uchwale składu 7 Sędziów SN z dnia III UZP 3/23 wydawało się, że temat jest zamknięty, bowiem w powiększonym składzie, nadając uchwale moc zasady prawnej, SN przesądził, że ZUS w przypadku podjęcia pozarolniczej działalności przez ubezpieczonego, nie negując tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia w sytuacji, gdy w początkowym okresie prowadzenia tej działalności ubezpieczony deklaruje podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach. Po tym orzeczeniu w postanowieniach SN z dnia 16 stycznia 2024 r., III USK 398/22 oraz z dnia 6 lutego 2024 r. III USK 335/22 odmówił przyjęcia do rozpoznania skarg kasacyjnych przedsiębiorcy wskazując na związanie wyżej wymienioną uchwałą podjętą w powiększonym składzie.

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZUS PRZEDSIĘBIORCY – ODMIENNE ROZSTRZYGNIĘCIA IZBY KONTROLI NADZWYCZAJNEJ

Jak donosi prasa branżowa – Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN dalej rozpoznaje sprawy ‘po swojemu’ nie uznając uchwały SN III UZP 3/23. Red. Karolina Topolska w artykule „SN: ZUS nie może podważać podstawy wymiaru składek” (link) wskazuje na orzeczenia zapadłe w dniach 13 i 14 marca br. (sygn. akt: II NSNc 348/23 i II NSNc 324/23), w których Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, rozpoznając skargi nadzwyczajne Rzecznika MSP, uznała  że ZUS nie może ingerować w podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy. W skrócie tego artykułu na FORSAL wskazano, że ZUS stracił możliwość weryfikacji wysokości składek dla przedsiębiorców.

Czy aby na pewno? Czy faktycznie wyroki wydane przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w składzie sędziowskim, który budzi kontrowersje co do sposobu powołania, są słuszne? Chyba nie do końca. O co chodzi? W obu sprawach II NSNc 348/23 i II NSNc 324/23 Izba Kontroli Nadzwyczajnej ani słowem nie odnosi się do uchwały SN III UZP 3/23 😊 Natomiast to, że coś jest przemilczane, nie oznacza że obiektywnie nie istnieje. Oba wyroki w sprawach II NSNc 348/23 i II NSNc 324/23 są obarczone istotną wadą prawną w zw. z regulacją art. 88 ustawy o Sądzie Najwyższym. Izba Kontroli Nadzwyczajnej albo powinna wyjaśnić w orzeczeniach dlaczego nie stosuje uchwały SN III UZP 3/23 albo odstępując od zasady prawnej z uchwały powinna wszcząć procedurę z art. 88.

KONFLIKT PERSONALNY W SN A STOSOWANIE PRAWA

Kwestia sporu prawnego na tle podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorcy pokazuje, że w wymiarze sprawiedliwości nie dzieje się najlepiej, a wręcz dalej postępuje erozja instytucji Sądu. Starzy sędziowie nie uznają nowych i na odwrót. Obecnie mamy sytuację, w której dwie różne Izby Sądu Najwyższego (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych) orzekają odmienne w kwestii jaką jest możliwość ingerencji ZUS w postawę wymiaru składek deklarowaną przez przedsiębiorcę. Jak ten temat finalnie zostanie rozstrzygnięty? To się jeszcze okaże, ale obecnie nie da się ustalić jednolitego stanowiska Sądu Najwyższego w tej kwestii.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS LUBLINWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS SOSNOWIECWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu