SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK USTALA SIĘ WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW

JAK USTALA SIĘ WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW

Jak ustala się wysokość alimentów? Jak dostać wysokie alimenty na dziecko? Jak wywalczyć wyższe alimenty? Na co sąd zwraca uwagę przy alimentach? Te pytania nurtują każdego kto chce złożyć sprawę w sądzie o alimenty. Branżowa „Rzepa” w swoim artykule Co decyduje o wysokości alimentów na dziecko podaje, że „W polskim prawie rodzinnym nie ma z góry określonych kwot minimalnych lub maksymalnych alimentów, które można by odnieść do wieku dziecka lub zarobków rodzica. Alimenty zasądzane są według uznania sądu, w oparciu o przeprowadzone postępowanie dowodowe”. Postępowanie dowodowe to jednak nie wszystko. O tym jak wygrać sprawę o alimenty czytaj w dzisiejszym wpisie.

Planujesz złożyć pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

JAK USTALA SIĘ WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW

Jak ustala się wysokość alimentów. Od czego zależy wysokość alimentów? Przepisy prawa mówią bardzo ogólnie, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W przypadku alimentów na dzieci, celem obowiązku alimentacyjnego jest zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka. Podkreśla się, że obowiązek alimentacyjny mieści się w katalogu obowiązków troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka nałożonych na rodziców w art. 96 k.r.o. Trudna sytuacja materialna i życiowa rodziców nie zwalnia ich od obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci. Rodzice obowiązani są dzielić się z dziećmi nawet bardzo szczupłymi dochodami (por. wyrok SA Lublin z 30.12.2015, III AUa 472/15).

Każdorazowo to sąd musi wyważyć, czy zgłaszane potrzeby są usprawiedliwione oraz czy zobowiązany ma dostateczne możliwości zarobkowe aby wywiązać się z obowiązku alimentacyjnego.

[WAŻNE] Możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej nie wynikają z faktyczne osiąganych zarobków i dochodów, ale stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 maja 2017 r., I ACa 1827/16).

NA CO SĄD ZWRACA UWAGĘ PRZY ALIMENTACH

Alimenty przyznawane są według uznania sądu, niemniej to uznanie musi mieścić się w ramach wyznaczonych przez przepisy prawa. Istotne są tu również przepisy prawa procesowego. We wcześniejszych wpisach wskazywaliśmy (zobacz je tu i tutaj), że sprawa o alimenty w sądzie wiąże się z dochowaniem szeregu wymogów formalnych i choćby z tego względu warto powierzyć ją dobremu prawnikowi od alimentów. Na co sąd zwraca uwagę przy alimentach? Liczy się postępowanie dowodowe i jego wyniki. Sąd jest zobowiązany do oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego pod kątem ustalenia właściwej wysokości alimentów.

JAK WYWALCZYĆ WYŻSZE ALIMENTY

Jak wywalczyć wyższe alimenty? Sprawa sądowa jest jak partia szachów. Liczy się dobra strategia. Składając sprawę w sądzie o alimenty trzeba wskazać jakiej wysokości alimentów domagasz się od zobowiązanego. Jeśli domagasz się w pozwie o alimentów w wysokości 500 zł miesięcznie, to tym samym „zamykasz” się na orzeczenie wyższej kwoty. Sąd co do zasady jest związany żądaniem pozwu, stąd nie ma co liczyć, że orzeknie ponad Twoje żądanie. Przygotowując pozew o alimenty warto czasem zaryzykować i „ośmielić się” wpisując wyższą kwotę mieszczącą się w ramach uzasadnionych potrzeb. Wówczas jest szansa wywalczyć wyższe alimenty.

[CIEKAWOSTKA] W wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 17.12.2015 r., I ACa 671/15 postawiono kontrowersyjną tezę, że w sprawach o alimenty sąd nie jest związany żądaniem pozwu, bo sam musi z urzędu ustalić potrzeby uprawnionego i możliwości zarobowe zobowiązanego. Jest to ciekawa teza, aczkolwiek raczej nieczęsto wykorzystywana w praktyce orzeczniczej spraw o alimenty. Cytując z wyroku: „Osoba uprawniona do żądania imieniem małoletnich należnych na ich rzecz alimentów, nie jest zobligowana wskazaną w pozwie czy też piśmie procesowym ich wysokością. Z reguły dokładna możliwość określenia ich wysokości powstaje dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, na etapie wyrokowania. Wskazanie tej kwoty nie jest również wezwaniem zobowiązanego do zapłaty. Sąd w powyższej materii nie jest związany żądaniem i spoczywa na nim z urzędu obowiązek ustalenia potrzeb małoletnich oraz możliwości majątkowych zobowiązanego, a w konsekwencji wysokość należnych alimentów. To szczególne uregulowanie stanowi wyjątek od przewidzianej w art. 321 § 1 k.p.c. zasady wyrokowania jedynie co do przedmiotu, który był objęty żądaniem”.

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu