SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
CO ZROBIĆ GDY PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ DRUKU Z3 DO ZUS

CO ZROBIĆ GDY PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ DRUKU Z3 DO ZUS

Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 jest niezbędnym dokumentem, aby pracownik mógł otrzymać zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Co zrobić gdy pracodawca nie dostarczył druku Z3 do ZUS? Poradnikprzedsiębiorcy.pl wskazuje jak wypełnić druk Z-3. ZUS także udostępnia na swojej stronie www informacje na ten temat. Jednak w większości przypadków nie chodzi o brak wiedzy jak należy wypełnić Dokumenty przekazywane do ZUS przez pracodawcę w celu wypłaty zasiłków czy o to jaki jest Termin złożenia ZUS Z-3 przez pracodawcę. Chodzi o zwykłą ludzką złośliwość pracodawcy względem pracownika. Jak wskazał portal infor.pl w artykuleJeżeli z jakichś powodów przekazanie zwolnienia lekarskiego zostanie odroczone w czasie, jedyną konsekwencją będzie opóźnienie wypłaty zasiłku Państwa pracownikowi, dla którego jest on często jedynym źródłem przychodu w okresie choroby. Mając na uwadze ten fakt płatnicy powinni do minimum skracać termin przekazywania zwolnień lekarskich do ZUS”. Pracodawca uderza bezpośrednio w prawo pracownika do otrzymania zasiłku.

ZOBACZ TERAZ:

PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ Z3 DO ZUS. ZUS ODMAWIA WYPŁATY ZASIŁKU. JAK SIĘ BRONIĆ?

Pracodawca nie dostarczył Z3. Sąd nakazuje ZUS wypłatę zasiłku. Zobacz: WYGRANA Z ZUS KRAKÓW PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ Z3 2021

PRAWNIK RADZI: CO ZROBIĆ GDY PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ DRUKU Z3 DO ZUS

W przypadku małych firm, zatrudniających do 20 pracowników zasiłki wypłaca ZUS. Pracodawca ma obowiązek przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek, zaświadczenie lekarskie wraz z dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania. Tak stanowią przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a konkretnie art. 61b ust. 5 regulujący wszczęcie postępowania w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku.

Jednak przepisy wspomnianej ustawy nie zawierają żadnej sankcji za niewywiązanie się przez pracodawcę z obowiązku przekazania dokumentów do ZUS. Czy to oznacza, że pracownik jest zupełnie bezbronny wobec obstrukcji ze strony pracodawcy?

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS 2021

Masz problem z ZUS. Skorzystaj z fachowej pomocy kancelarii specjalizującej się w ubezpieczeniach społecznych. 

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

KARA ZA NIEZŁOŻENIE WNIOSKU Z-3 PRZEZ PRACODAWCĘ

Brak sankcji oznaczałby przyzwolenie do nadużycia prawa ze strony pracodawcy. Przepis określa jasny wymóg i termin jego wykonania. ZUS na swoich stronach wymienia obszerny katalog sankcji za niewykonywanie obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych. Naruszenie obowiązków ustawowych przez pracodawcę może stanowić w szczególności przestępstwo określone w art. 218 § 1a Kodeksu karnego. Przepis ten sankcjonuje złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracowników stanowiąc, że Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych określonych przepisami kodeksu karnego będzie skutecznym środkiem na drodze ochrony prawa pracownika pokrzywdzonego przez bezprawne działanie pracodawcy, które w istocie prowadzi do pozbawienia pracownika praw do zasiłku chorobowego.

Skontaktuj się z PRAWNIKIEM ZUS:

Adwokat ZUS. Radca prawny ZUS. Prawnik od spraw ZUS. Działamy na terenie całej Polski.

Pomagamy na każdym etapie sporu z ZUS:

  • porady prawne w sprawach ZUS
  • kontrola / postępowanie wyjaśniające ZUS
  • odwołanie od decyzji ZUS
  • apelacja od wyroku sądu 1. instancji
  • skarga kasacyjna w sprawach ZUS

Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach z ZUS.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

ZOBACZ TERAZ: KANCELARIA WYGRYWA SPRAWĘ Z ZUS

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Ten post ma jeden komentarz

  1. Witam. Chciałabym się odnieść to tego wpisu. Otóż, pracodawca złożył tylko raz druk Z3 na podstawie którego został wypłacony pierwszy raz zasiłek chorobowy, potem pracodawca zaniechał składania kolejnych Z-3 , z pracodawcą nie ma kontaktu. Czy w tej sytuacji ZUS na podstawie tego pierwszego dokumentu nie może wypłacić kolejnych zasiłków chorobowych, skoro zostało już ustalone prawo do zasiłku?

Dodaj komentarz

Close Menu