SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ W SĄDZIE O ALIMENTY

JAK ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ W SĄDZIE O ALIMENTY

Jak założyć sprawę w sądzie o alimenty? Założenie sprawy o alimenty jest związane z postępowaniem sądowym. Dlatego też należy złożyć pozew o alimenty do właściwego sądu.

Wcześniej warto podjąć kroki prawne mające na celu uzyskanie dobrowolnych alimentów od zobowiązanego bez sprawy w sądzie. Obecnie przepisy prawa wymagają, aby przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego podjąć próbę pozasądowego rozwiązania sporu. W tym celu należy skierować do zobowiązanego np. pisemne wezwanie do zapłaty alimentów w określonej i uzasadnionej wysokości. Jeśli próby polubownego rozwiązania nie pomogą, wówczas należy szukać ochrony prawnej na drodze postępowania sądowego i domagać się alimentów na mocy wyroku sądu.

Planujesz złożyć pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobrze trafiłeś. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie i okolicach.

JAK ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ W SĄDZIE O ALIMENTY – JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ POZEW O ALIMENTY

Jak powinien wyglądać pozew o alimenty? O czym należy pamiętać pisząc pozew o alimenty? Pozew o alimenty jak każde inne pismo procesowe powinien zachować pewne wymogi formalne.

W szczególności trzeba pamiętać o:

-1. oznaczeniu sądu do którego jest kierowany pozew (będzie to sąd rejonowy)

-2. wskazaniu stron postępowania (czyli powoda, który dochodzi alimentów oraz pozwanego, który jest zobowiązany do zapłaty),

-3. podaniu wartości przedmiotu sporu (co do zasady będzie to suma alimentów za jeden rok)

-4. dokładnym określeniu żądania pozwu (to jest o jaką kwotę alimentów wnosisz)

-5. wskazaniu dowodów

-6. uzasadnieniu

-7. podpisaniu pozwu

*wyżej wymieniony katalog to nie wszystkie wymogi, które należy spełnić, aczkolwiek są one najbardziej istotne

Niedochowanie wymogów formalnych może spowodować zwrot pozwu albo procedurę naprawczą w trakcie której sąd wezwie do uzupełnienia braków formalnych. To wydłuża czas procedowania, dlatego też jeśli nie jesteś pewny czy Twój pozew o alimenty jest prawidłowo napisany zawsze warto skorzystać z pomocy prawnika od alimentów, który albo wykona pracę za Ciebie, albo podpowie co powinieneś uzupełnić.

JAK ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ O ALIMENTY W SĄDZIE - KTÓRY SĄD JEST WŁAŚCIWY DO ROZPOZNANIA SPRAWY

Sprawy o alimenty rozpatrywane są przez sąd rejonowy bez względu na wartość przedmiotu sporu. Zasadą jest, że pozew kierujemy do sądu, w którym pozwany ma miejsce zamieszkania. Natomiast w sprawach o alimenty jest odstępstwo od wspomnianej zasady, które w zamyśle ma upraszczać dochodzenie alimentów. Otóż pozew o alimenty można złożyć do sądu według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Przykładowo jeśli uprawniony do alimentów mieszka w Krakowie, a zobowiązany do alimentów zamieszkuje w Gdańsku, wówczas można złożyć pozew o alimenty do sądu rejonowego w Krakowie.

JAK ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ O ALIMENTY W SĄDZIE – JAKIE DOKUMENTY DO POZWU O ALIMENTY?

Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o alimenty? Zakładając sprawę o alimenty w sądzie trzeba pamiętać, że to na dochodzącym alimentów spoczywa tak zwany „ciężar dowodu”. Oznacza to, że powód w sprawie o alimenty powinien wykazać usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów oraz zarobkowe i majątku możliwości zobowiązanego do alimentów. W szczególności już na etapie składania sprawy o alimenty w sądzie można przedstawić rachunki, faktury i inne dowody przemawiające za słusznością dochodzonej kwoty alimentów.

[WAŻNE] Pamiętaj, jeżeli alimentów żąda dziecko od rodziców, należy dołączyć do pozwu odpis skrócony aktu urodzenia a w przypadku gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa odpis zupełny aktu urodzenia.

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu