SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
POZORNA UMOWA O PRACĘ ZUS

POZORNA UMOWA O PRACĘ ZUS

ILE CZASU POWINNA TRWAĆ UMOWA, ABY ZUS JEJ NIE ZAKWESTIONOWAŁ JAKO POZORNEJ? Temat „pozorna umowa o pracę” jest na „celowniku” ZUS. Dochodzi do sytuacji, gdzie ZUS sięga nawet do umów zawieranych wiele lat temu. W tym tygodniu prowadziliśmy konsultację zdalną z Klientem w temacie „pozorna umowa o pracę ZUS”, gdzie ZUS wszczął postępowanie i bada umowę o pracę zawartą w 2010 r. (po ponad 13 latach! od zatrudnienia).

POZORNA UMOWA O PRACĘ ZUS

W jednej z wygranych przez kancelarię spraw o pozorną umowę o pracę, tj. o  podleganie do pracowniczych ubezpieczeń społecznych, Sąd w pisemnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że:

Zaakcentować przy tym należy, że przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych nie uzależniają także skuteczności nawiązania stosunku pracowniczego od czasookresu trwania konkretnej umowy, od długości wcześniej przysługującej ochrony ubezpieczeniowej, czy też od stanu zdrowia pracownika. Z tego wynika, że nagłe przerwanie relacji z pracodawcą bądź nieprzystąpienie do realizacji umowy o pracę w ustalonym czasie z powodu pogorszenia stanu zdrowia pracownika, nie może wpływać negatywnie na powstały stosunek ubezpieczenia społecznego i skutki z niego wynikające. Dla powstania wskazanych skutków konieczne jest bowiem skuteczne nawiązanie umowy o pracę”.

To ważne orzeczenie. W wielu sprawach, które do nas trafiają do analizy widzimy „schemat” działania ZUS polegający na posługiwaniu się założeniem, że umowa zawarta na krótko przed wystąpieniem ryzyka ubezpieczeniowego (zwolnienia lekarskiego i wniosku o zasiłek) jest pozorną umową o pracę. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma ustawowego limitu, który wskazywałby ile trzeba pracować na umowie o pracę, aby była ona ważna.

Podobną sytuację opisywał portal prawo.pl w artykule „Okres trwania zatrudnienia nie świadczy o pozorności umowy”.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu