SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS LUBLIN – WYSOKA PODSTAWA

WYGRANA Z ZUS LUBLIN – WYSOKA PODSTAWA

Wygrana o wysoką podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy z ZUS Lublin. Pomimo niekorzystnej dla przedsiębiorców uchwały składu 7 sędziów SN z dnia 29.11.2023 r. w sprawie sygn. III UZP 3/23 (o uchwale pisaliśmy tutaj) Sąd Apelacyjny zmienił decyzję ZUS Lublin i przywrócił wysoką podstawę wymiaru składek. Wyrok jest prawomocny i nie podlega zaskarżeniu skargą kasacyjną z uwagi na wartość przedmiotu sporu niższą niż wymagany w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych próg 10.000 zł (art. 3982 § 1 k.p.c.).

Poniżej zdjęcie pozytywnego wyroku:

WYGRANA Z ZUS LUBLIN – WYSOKA PODSTAWA OBRONIONA PRZED SĄDEM

Sąd Apelacyjny w Lublinie w większości spraw o wysoką podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy orzekał przychylnie dla ZUS. Sąd w Lublinie popadł w lekką konsternację, jak w aż czterech sprawach Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN ze skarg nadzwyczajnych Rzecznika MSP (link) uchyliła wyroki Sądu Apelacyjnego w Lublinie uznając, że przedsiębiorca miał prawo do deklarowania wysokiej podstawy wymiaru składek, a ZUS nie może w nią ingerować. Wszystkie cztery skargi nadzwyczajne, które wygrał Rzecznik, dotyczyły wyroków Sądu w Lublinie.

W naszej sprawie, którą wygraliśmy dla Klienta, Sąd wydał postanowienie o zawieszeniu postępowania do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przez powiększony skład SN.

WYGRANA O WYSOKĄ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK POMIMO NIEKORZYSTNEJ UCHWAŁY SN SYGN. III UZP 3/23

Rozstrzygnięcie zapadłe w uchwale składu 7 sędziów SN, korzystne dla ZUS, nie przeszkodziło nam jednak wygrać tej sprawy. Dlaczego? Otóż zgodnie z tezą tej uchwały, organ rentowy w przypadku podjęcia pozarolniczej działalności przez ubezpieczonego, nie negując tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia w sytuacji, gdy w początkowym okresie prowadzenia tej działalności ubezpieczony deklaruje podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach. SN w podjętej uchwale nie stwierdził, że ZUS w każdej sytuacji ma możliwość obniżenia podstawy wymiaru składek przedsiębiorcy. Chodzi o ‘początkowy’ etap prowadzenia działalności i brak odzwierciedlenia wysokiej podstawy w przychodach. W prowadzonej przez nas sprawie Klientka zadeklarowała wysoką podstawę wymiaru składek po ponad 2 latach prowadzenia firmy, a deklarowana wysoka składka mieściła się w przychodach osiągniętych za 06.2015. Jak widać na opisywanym przykładzie nie jest tak, że ZUS wygra każdą sprawę o wysoką podstawę wymiaru składek po uchwale SN sygn. III UZP 3/23.

WYGRANA Z ZUS LUBLIN – JAKIE MA PRAKTYCZNE ZNACZENIE

Co oznacza w praktyce wygrana z ZUS Lublin i przywrócenie przez Sąd zadeklarowanej wysokiej podstawy wymiaru składek? Po wydaniu decyzji, w której ZUS obniżył zadeklarowaną wysoką podstawę wymiaru składek do poziomu minimalnej podstawy, organ wydał kolejną decyzję, w której zażądał zwrotu wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w kwocie 114716,71 zł + odsetki. ZUS wyjaśnił w decyzji zwrotowej, że „Kwota do zwrotu 114716,71 zł jest to różnica pomiędzy kwotą zasiłków wypłaconych Pani, a kwotą zasiłków należnych”. W wyniku wygrania sprawy o wysoką podstawę, decyzja zwrotowa upada i Klientka nie jest zobowiązana do zwrotu kwoty 114716,71 zł + odsetki do ZUS. Decyzja o zwrocie świadczeń, po przeliczeniu na nowo przez ZUS podstaw wymiaru ustalania świadczeń, została wydana w dniu 08.01.2020 r. W przypadku przegrania sprawy same odsetki, która Klientka byłaby zobowiązana ponieść na dzień dzisiejszy przekroczyłyby kwotę 40.000 zł! Wygrana z ZUS oznacza ‘zysk’ dla Klienta w kwocie ponad 150.000 zł.

WYGRANA Z ZUS LUBLIN – WARTO KORZYSTAĆ Z POMOCY PRAWNIKA ZUS

Klientka początkowo prowadziła sprawę samodzielnie bez udziału profesjonalnego prawnika zajmującego się sprawami ZUS lub jakiegokolwiek innego adwokata lub radcy prawnego. Na etapie Sądu Okręgowego, czyli Sądu 1. Instancji, przegrała sprawę. Dodatkowo wyrok uprawomocnił się i ZUS chciał go wykonać. Wtedy wkroczyliśmy my. Było to w lutym 2022 r. Trzeba było ‘odkręcić’ całą sprawę. Okazało się, że wyrok Sądu Okręgowego nie został skutecznie doręczony do Klientki z uwagi na zmianę adresu w toku postępowania sądowego. Udało się przywrócić termin do złożenia apelacji i doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.

Jeśli w Twojej sprawie ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz, zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. Przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS. WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Skontaktuj się z nami:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu