SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO

ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO

Alimenty na dorosłe dziecko. Kiedy alimenty przysługują na dorosłe dziecko? Jak długo płacić alimenty na dorosłe dziecko? Kiedy można przestać płacić alimenty? Czy muszę płacić alimenty gdy dziecko jest u mnie? Ile wynoszą alimenty na dziecko 2022?

Wiele osób myśli, że obowiązek alimentacyjny wygasa wraz z osiągnięciem pełnoletności. Tymczasem tak nie jest. Słusznie portal bezprawnik.pl wskazuje, że „jeśli dziecko jest pełnoletnie, ale zamierza dalej się uczyć, bądź zdobywać kwalifikacje zawodowe – wówczas rodzic zobowiązany do świadczenia alimentacyjnego w dalszym ciągu powinien zapewniać środki na utrzymanie dziecka” .

Planujesz założyć sprawę w sądzie o alimenty. Zastanawiasz się jak napisać pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO

Do kiedy alimenty na dorosłe dziecko? Portal dziennikprawny.pl w artykule „Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?” podaje, że: „Podstawowym elementem, który decyduje o tym, czy dziecku wciąż należą się alimenty, jest sytuacja materialna dziecka. Alimenty przysługują dziecku, jeśli nie jest ono w stanie samo się utrzymać. Trzeba pamiętać, że jeśli dziecko osiągnęło pełnoletniość, będzie musiało wykazać, że niemożność samodzielnego utrzymania się nie jest spowodowana jego winą, a np. czynnikami obiektywnymi (czyli np. tym, że się uczy). To, że dziecko skończyło 18 lat, nie oznacza automatycznie, że rodzic nie musi płacić alimentów”.

Samo osiągnięcie 18. roku życia przez dziecko nie oznacza wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, niemniej ma doniosłe znaczenie dla obowiązku płacenia alimentów. Jak stwierdził K. Piasecki w Komentarzu: „Z definicji obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka (utrzymanie i wychowanie) wynika, że obowiązek ten ustaje dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej”.

Przepisy różnicują obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka w zależności od tego, czy dziecko jest pełnoletnie czy nie. Istnieje szereg możliwości uchylenia się od alimentów na dorosłe dziecko.

KIEDY MOŻNA PRZESTAĆ PŁACIĆ ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO – 3 PRZYPADKI

Kiedy można przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko? Są trzy okoliczności zwalniające od obowiązku alimentacyjnego względem dziecka pełnoletniego.

Rodzic może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka, jeżeli:

-[1] wykonanie tego obowiązku połączone byłoby z nadmiernym dla rodzica uszczerbkiem lub

-[2] jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się

-[3] ponadto w sytuacji gdy żądanie alimentów byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Uszczegółowienie wyżej wymienionych przypadków, w których dochodzi do uchylenia obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dorosłego dziecka odnajdujemy w orzecznictwie.

Przykładowo w wyroku SN z 30.06.1999 r., III CKN 199/99 wyrażony został pogląd, że: „Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców względem dziecka, które osiągnęło pełnoletność, należy brać pod uwagę, czy wykazuje ono chęć dalszej nauki oraz czy jego zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki. Jeżeli pełnoletnie dziecko, mające wyuczony zawód, zamierza studiować w prywatnej wyższej uczelni, z czym – obok kosztów utrzymania – łączy się czesne, trzeba także uwzględniać okoliczność, czy pozwala na to stopa życiowa rodziców”. Wyrok zapadł w stanie faktycznym, w którym pełnoletni syn domagał się alimentów od ojca w związku z podjęciem studiów na prywatnej uczelni wyższej, mając wcześniej wyuczony zawód. Jednocześnie ojciec nie pracował ze względu na stan zdrowia. Sąd uznał, że w tej sytuacji syn nie jest uprawniony do alimentów od ojca.

W innym wyroku Sąd uznał, że „skoro dziecko bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej kontynuuje naukę w obranym kierunku w szkole wyższej – co nie jest naganne, ale wprost przeciwnie, zasługuje na aprobatę – nie można wymagać, by jednocześnie pracowało zarobkowo osiągając dochody wystarczające na swoje utrzymanie” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.03.1999 r., III CKN 1175/98).

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu