SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE

ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE

Rozwód bez orzekania o winie. Rozwód Kraków. Rozwody w Krakowie. Prawnik rozwód Kraków.  Często interesuje Państwa temat rozwód bez orzekania o winie. Otrzymujemy liczne pytania o to: Po jakim czasie rozwód bez orzekania o winieKto płaci za rozwód bez orzekania o winieJakie dokumenty do rozwodu bez orzekania o winie? Jak przygotować się do rozwodu bez orzekania o winie? O tym po krótce w dzisiejszym wpisie.

Planujesz złożyć pozew o rozwód. Chcesz się rozwieść. Zostałeś pozwany w sprawie rozwodowej. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w rozwodach. Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat rozwód Kraków, Prawnik rozwód Kraków, radca prawny od rozwodów w Krakowie? Dobrze trafiłeś. Prowadzimy sprawy o rozwód w Krakowie i okolicach.

ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE

Jak wygląda sprawa rozwodowa bez orzekania o winie? Rozwód bez orzekania o winie przebiega szybciej od rozwodu z orzekaniem o winie. Aby w tej formie zakończyć związek małżeński, najczęściej wystarczy jedna albo dwie rozprawy. Powszechnie przyjmuje się, że rozwód bez orzekania o winie to jedna z łagodniejszych form zakończenia małżeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, że małżonkowie są zgodni co do zakończenia małżeństwa. Co do zasady Sąd w postępowaniu rozwodowym  orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Dopiero na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

[WAŻNE] Rozwód bez orzekania o winie wymaga zgody obojga małżonków. Jeżeli małżonek nie wyraża zgody na rozwód bez orzekania o winie, to niestety sąd nie orzeknie tej postaci rozwodu.

PO JAKIM CZASIE ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE?

Uproszczone postępowanie dowodowe w sprawie o rozwód bez orzekania o winie znacznie skraca czas procedowania sądu w sprawie o rozwód. Do zakończenia sprawy z reguły wystarcza jedna/dwie rozprawy, co sprawia, że całe postępowanie może zamknąć się nawet do pół roku licząc od dnia złożenia pozwu o rozwód.

KTO PŁACI ZA ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE?

Opłatę sądową za rozwód wnosi strona składająca pozew o rozwód. Rozwód bez orzekania o winie cechuje szczególna regulacja związana z kosztami sądowymi od pozwu o rozwód. Strona wnosząca pozew o rozwód jest zobowiązana pokryć wpis sądowy w kwocie 600 zł. Jednakże w razie zgodnego wniosku stron co do rozwiązania małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie opłata podlega zwrotowi w połowie, czyli w wysokości 300 zł po uprawomocnieniu się wyroku. Pozostałą część Sąd rozdziela między stronami, zobowiązując pozwanego do zapłaty na rzecz powoda kwoty 150 zł, czyli połowy opłaty.

JAKIE DOKUMENTY DO ROZWODU BEZ ORZEKANIA O WINIE?

Pozew o rozwód bez orzekania o winie to szczególny rodzaj pisma procesowego. W pozwie rozwodowym powinny znaleźć się m.in. następujące informacje: dokładne oznaczenie powoda oraz pozwanego (imię i nazwisko wraz z adresem i numerem PESEL), określenie żądania pozwu (żądanie rozwiązanie małżeństwa przez rozwód oraz ewentualnie inne żądania jak kwestia alimentów, czy władzy rodzicielskiej), określenie czy wnosimy o rozwód z orzekaniem o winie, czy bez orzekania o winie, uzasadnienie pozwu, wymienienie załączników i podpis.

Do pozwu o rozwód należy załączyć dokumenty takie jak: odpis skrócony aktu małżeństwa stron oraz odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZWODU BEZ ORZEKANIA O WINIE?

Jak przygotować się do rozwodu bez orzekania o winie? Rozwód to poważna decyzja. Stąd trzeba dobrze ją przemyśleć. Czy na pewno doszło do trwałego rozpadu małżeństwa? Czy nie widzisz już szans na powrót do męża/żony? Trzeba mieć na uwadze, że warunkiem orzeczenia rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia.

W doktrynie prawa podkreśla się, że „Rozwód nie może być traktowany przez małżonków jako sposób na rozwiązanie ich problemów małżeńskich. Sąd nie może zatem orzec rozwodu tak długo, jak długo nie stwierdzi zaniku pożycia małżeńskiego wykazującego cechy zupełności i trwałości” (Por. T. Sokołowski [w:] System Prawa Prywatnego, t. 11, Prawo rodzinne i opiekuńcze, red. T. Smyczyński, Warszawa 2014, s. 616–617).

Rozwód Kraków. Rozwody w Krakowie. Prawnik rozwód Kraków. Potrzebujesz prawnika od rozwodów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego rozwodowego w Krakowie? Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Najwięcej Klientów zgłasza się odnośnie spraw rozwodowych. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta. Prowadzimy również sprawy o ustalenie kontaktów, alimenty, czy też odnośnie władzy rodzicielskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu