SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY

JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty? Odmowa renty ZUS jest często niesprawiedliwa. Zdarza się, że decyzja odmawiająca prawa do renty już na pierwszy rzut oka przeczy zasadom logiki. Ostatnio zwrócił się do nas Klient, któremu ZUS odmówił prawa do renty po ponad 10 latach jej pobierania. Jak to możliwe? Przecież z wiekiem chorób tylko przybyło. „Cudotwórca” lekarz orzecznik ZUS uzdrowił wnioskodawcę wbrew aktualnej wiedzy medycznej. Wówczas jedną drogą jest odwołanie od odmownej decyzji ZUS w sprawie renty.

Jakiś czas temu na blogu opisaliśmy JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS. Sposób przygotowania odwołania powinien być dostosowany do specyfiki danej sprawy. W sprawie o rentę szczególny nacisk należy położyć na kwestię wykazania niezdolności do pracy w sensie rentowym. Odwołując się od decyzji ZUS w sprawie o rentę trzeba wykazać spełnienie ustawowych przesłanek warunkujących przyznanie renty.

Swoją sprawę warto powierzyć prawnikowi, który specjalizuje się w sprawach ZUS. Jeżeli otrzymałeś odmowną decyzję ZUS w sprawie renty, to wiedz, że to nie koniec sprawy. Możesz złożyć odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego. PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. Stajemy po stronie obywatela w sporach z ZUS. Wyślij nam mejlowo komplet dokumentów w formie skanu, a my zajmiemy się Twoją sprawą. Przygotujemy dla Ciebie profesjonalne odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty i wyjaśnimy wszystkie wątpliwości związane z procedurą ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Czytaj ile to kosztuje i jakie dokumenty przesłać: ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY

JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY

Przykładowa decyzja ZUS odmawiająca prawa do renty wygląda jak poniżej. Tu akurat decyzja ZUS Chrzanów.

Na załączonym przykładzie zamieszczono pieczątkę „POLECONY” co oznacza, że ZUS wysłał list z decyzją odmowną w sprawie renty przesyłką rejestrowaną. Praktyka jest jednak inna, to znaczy tak ważna i istotna korespondencja jak decyzja ZUS jest wysyłana do wnioskodawcy zwykłą przesyłką, która najczęściej odbierana jest w skrzynce pocztowej. Stąd praktyczny problem od kiedy liczyć termin na złożenie ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY? Wysyłka decyzji zwykłym listem obciąża ZUS. W związku z tym termin na złożenie odwołania należy liczyć od dnia wyciągnięcia koperty ze skrzynki. Oszczędności ZUS nie mogą działać na szkodę obywatela. To organ rentowy ponosi ryzyko wysłania decyzji zwykła pocztą.

JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE DO ZUS W SPRAWIE RENTY – PAMIĘTAJ O ZACHOWANIU TERMINU

Na decyzji ZUSu odmawiającej renty znajduje się także pouczenie o sposobie wniesienia odwołania. Odwołanie od decyzji ZUSu o odmowie renty wnosi się do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUSu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

[WAŻNE] Złożenie odwołania i postępowanie przed sądem są wolne od opłat. Oznacza to, że jeśli sąd powoła w sprawie biegłych dla oceny pod kątem medycznym czy odwołujący jest niezdolny do pracy, oceny stopnia tej niezdolności (całkowita lub częściowa), terminu powstania niezdolności do pracy, to odwołujący nie będzie zobowiązany do pokrycia kosztów przygotowania takiej opinii.

Zwykle postępowanie sądowe nie kończy się na jednej opinii biegłego. Regułą jest, że tych opinii jest kilka. Sąd powołuje biegłych z zakresu medycyny adekwatnie do schorzeń odwołującego się – im więcej schorzeń, tym więcej biegłych. Każdy z biegłych wystawia sądowi rachunek za swoją pracę. Najczęściej to ok. 500-600 zł, ale bywa też że taki rachunek opiewa na kilka tysięcy złotych. Odwołujący się od decyzji ZUS nie ponosi jednak kosztów sądowych i nie musi się obawiać, że w razie przegranej, będzie musiał pokryć dodatkowe koszty.

JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY – WAŻNE WCZEŚNIEJSZE ZŁOŻENIE SPRZECIWU OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA

Brak spełnienia przesłanki medycznej jest najczęstszą przyczyną odmowy prawa do renty. O tym czy wnioskodawca jest niezdolny do pracy w sensie rentowym decyduje lekarz orzecznik ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.

[WAŻNE] Aby móc odwołać się od decyzji ZUSu w sprawie renty trzeba najpierw wyczerpać procedurę odwoławczą lekarz orzecznik ZUS -> komisja lekarska ZUS. W przeciwnym razie sąd odrzuci odwołanie.

PRAWNIK OD RENTY ZUS

Swoją sprawę warto powierzyć prawnikowi, który specjalizuje się w sprawach ZUS. Jeżeli otrzymałeś odmowną decyzję ZUS w sprawie renty, to wiedz, że to nie koniec sprawy. Możesz złożyć odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego. PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. Stajemy po stronie obywatela w sporach z ZUS. Wyślij nam mejlowo komplet dokumentów w formie skanu, a my zajmiemy się Twoją sprawą. Przygotujemy dla Ciebie profesjonalne odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty i wyjaśnimy wszystkie wątpliwości związane z procedurą ubiegania się o rentę.

Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów w sprawach ubezpieczeń społecznych.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Możesz liczyć na naszą pomoc w sporze z ZUS. Przygotujemy dla Ciebie odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty – czytaj ile to kosztuje i jakie dokumenty przesłać: ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS W SPRAWIE RENTY

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

POMAGAMY W SPRAWACH RENTOWYCH ZUS:

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu