SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
L4 A WYJAZD ZA GRANICĘ 2021

L4 A WYJAZD ZA GRANICĘ 2021

L4 a wyjazd za granicę 2021. Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać za granicę? Czy na L4 można wyjechać poza miejsce zamieszkania? Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać do rodziny? Innymi słowy czy wyjazd w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie spowoduje utraty prawa do zasiłku?

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów w sprawach ubezpieczeń społecznych.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

L4 A WYJAZD ZA GRANICĘ 2021

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej ubezpieczony wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego. Pytanie zatem, czy wyjazd do rodziny lub wyjazd za granicę na L4 może być potraktowany przez ZUS jako wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem.

Okazuje się, że sprawa nie jest wcale prosta do rozstrzygnięcia. Według poglądów wyrażanych w piśmiennictwie, za zachowania niezgodne z celem zwolnienia nie zostało uznane zachowanie polegające na wyjeździe na okres leczenia do rodziny (por. A. Rzetecka-Gil, Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, wyd. II, LEX/el. 2017).

Na uwagę zasługuje również interpretacja samego organu rentowego, który w swojej broszurze pt. „Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracydopuszcza możliwość zmiany miejsca pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego. W powołanej broszurze ZUS posługuje się przykładem wyjazdu ubezpieczonego przebywającego na zwolnieniu lekarskim z miejsca zamieszkania w Warszawie do siostry mieszkającej w Radomiu, uznając iż taki wyjazd nie stanowi wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem.

W doktrynie prawa podkreśla się, że w trakcie zwolnienia lekarskiego wyjazdy są dozwolone, lecz dotyczy to sytuacji, gdy wyjazd taki został zalecony przez lekarza leczącego w celach zdrowotnych, czy też jeśli chodzi o wyjazd do rodziny, która sprawuje opiekę nad chorym.

Czym innym będzie natomiast wycieczka zagraniczna w celach turystycznych podczas przebywania na zasiłku chorobowym. W jednym z orzeczeń SN uznał, że przebywanie przez ubezpieczoną na zwolnieniu lekarskim z pielgrzymką na wycieczce we Włoszech stanowi zachowanie niezgodne z celem zwolnienia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 października 1999 r., I PKN 308/99).

Każdy przypadek jest inny i powinien być oceniony indywidualnie, niemniej przy nieostrych przesłankach utraty prawa do zasiłku bardzo często ZUS kwestionuje możliwość wyjazdu czy to do rodziny czy za granicę w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu