SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ODSTĄPIENIE OD ŻĄDANIA ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ

ODSTĄPIENIE OD ŻĄDANIA ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ

Odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Jeśli otrzymałeś decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, to musisz wiedzieć że masz możliwość wystąpienia z wnioskiem do ZUS o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Wniosek może dotyczyć całości lub części kwoty zasiłków, której zwrotu domaga się ZUS. Dziś kilka słów na ten temat; kiedy korzystać z możliwości złożenia wniosku o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, a kiedy wybrać inną drogę prawną.

Otrzymałeś decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. W pierwszej kolejności skontaktuj się z prawnikiem ZUS, który przedstawi możliwe opcje działania i doradzi, którą drogę postępowania obrać.

Prowadzimy sprawy o zwrot nienależnie pobranych świadczeń w całej Polsce.

Skontaktuj się z nami już dziś. Napisz kancelaria@zawartka.pl lub zadzwoń: 502-619-281

Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Wielowątkowo opisujemy poszczególne przypadki działania ZUS na naszym blogu. Pokazujemy praktyki ZUS i sposoby jak bronić się przed niesłuszną decyzją.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY:

ODSTĄPIENIE OD ŻĄDANIA ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ

Otrzymanie decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń często wywołuje duży stres i szok. Decyzje zwrotowe potrafią opiewać czasem na setki tysięcy złotych. W jednej ze spraw, która ostatnio do nas trafiła, Klientka działając pod wpływem emocji, nie kontaktując się wcześniej z prawnikiem, po otrzymaniu decyzji o zwrocie ponad 169 tysięcy złotych poszła do ZUS.

Urzędnik ZUS „wyzyskał” sytuację Klienta i zamiast przedstawić rzetelnie możliwe kroki prawne, od razu podsunął do podpisu formularz RNW. Było to powodem niezłożenia przez Klienta w terminie odwołania do Sądu Rejonowego, w którym Klient mógł kwestionować że świadczenia, których domaga się ZUS nie mogą być uznane za „nienależnie pobrane świadczenia”. Po analizie sprawy okazało się, że ZUS błędnie ustalił termin przedawnienia i tylko z tej przyczyny udałoby się „zbić” należność do zwrotu z kwoty ponad 169 tysięcy złotych, do kwoty ok. 40 tysięcy, czyli o ponad 120 tysięcy złotych.

Składając wniosek o odstąpienie od żądania zwrotu należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń de facto pozbawiasz się możliwości kwestionowania decyzji zwrotowej, bowiem akceptujesz, że powinieneś zwrócić kwotę, którą ZUS podał w decyzji.

Wniosek o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń powinien być używany na końcu, to znaczy już po wyczerpaniu drogi prawnej umożliwiającej zaskarżenie decyzji o zwrocie. Wydając decyzję o zwrocie ZUS nie zawsze ma rację – czy to jeśli chodzi o terminy przedawnienia, czy to jeśli chodzi o sposób wyliczenia odsetek, czy wreszcie jeśli chodzi w ogóle o zakwalifikowanie wypłaconych świadczeń jako „nienależnie pobranych świadczeń”. Stąd warto udać się do prawnika i przynajmniej skonsultować możliwość zaskarżenia decyzji zwrotowej.

Odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń jest swoistym wentylem bezpieczeństwa. Jeśli inne metody kwestionowania decyzji zwrotowej okażą się nieskuteczne, wówczas można skorzystać z tej drogi prawnej. Jak wskazywaliśmy we wpisie UMORZENIE NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ PRZEZ ZUS Sądy przychylają się do odwołań i zmieniają decyzję ZUS przyznając umorzenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to sytuacji naprawdę szczególnych (np. choroby, która uniemożliwia spłatę zadłużenia) i nie w każdej sprawie uda się uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Pomagamy w sprawach o zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS. Przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS w sprawach o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, reprezentujemy Klientów przed sądami ubezpieczeń społecznych, w tym przed Sądem Najwyższym, a także przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz wszelkimi innymi instytucjami ochrony obywatela w sporze z organami administracji publicznej.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu