SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
PODWAŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK PRZEZ ZUS

PODWAŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK PRZEZ ZUS

Podważenie podstawy wymiaru składek przez ZUS. Rzecznik Przedsiębiorców uzyskał bardzo korzystny wyrok w sprawie, gdzie ZUS obniżył przedsiębiorcy zadeklarowaną wysoką składkę. O sprawie pisze m.in. Rzecznik na swoich stronach. „Podniesienie podstawy składki na swoje ubezpieczenie to prawo przedsiębiorcy. ZUS nie może więc ingerować w sposób wykonywania tego prawa. Nie zablokuje więc przełożenia składek na wysokość zasiłku.  Tak orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN w wyroku z 2.03.2023 r. (II NSNc 107/23), uchylając wyrok niekorzystny dla przedsiębiorczyni, która kilka lat temu pobierała zasiłek macierzyński” – tak napisał branżowy portal rachunkowosc.com

Wyrok SN z 2.03.2023 r., w sprawie II NSNc 107/23 (dostępny tutaj pod linkiem) wpisuje się w tezy uchwały składu 7 sędziów SN z kwietnia 2010 r. w sprawie sygn. akt II UZP 1/10. Jest to dobry kierunek. Pamiętajmy jednak, że dotychczas zapadło wiele negatywnych orzeczeń w tego typu sprawach, gdzie przedsiębiorca przegrywał w sądach z ZUS. Przyczynkiem tych spraw było wadliwe orzecznictwo SN z roku 2018 (więcej we wpisie tutaj). Wyrok SN, który opisujemy dziś na blogu, może stać się podstawą do podważenia prawomocnych orzeczeń w drodze skargi nadzywczajnej.

Jeśli Twoja sprawa z ZUS o podstawę wymiaru składek została rozstrzygnięta negatywnie, to na kanwie wyroku z 2.03.2023 r. w sprawie II NSNc 107/23 można spróbować wznowić takie postępowanie i domagać się rozpoznania sprawy raz jeszcze z uwzględnieniem korzystnego orzeczenia SN. Zgłoś się do kancelarii już dziś i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Ważne jest aby od terminu uprawomocnienia się orzeczenia nie minęło 5 lat.

Zobacz Opinię kancelarii w tym temacie dla Dziennika Gazety Prawnej oraz nasze wpisy na blogu poświęcone tej tematyce:

Wygrane sprawy z ZUS o podstawę wymiaru składek przedsiębiorców:

PODWAŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK PRZEZ ZUS

Orzecznictwo sądów było w tym temacie mocno niestabilne, na co wskazywaliśmy na blogu. Prowadząc tego typu sprawy, wiele zależało od tego do jakiego sądu trafi ona do rozstrzygnięcia. Sąd Apelacyjny w Lublinie słynął raczej z proZUSowskiej wykładni przepisów. Od wyroku tego właśnie Sądu, Rzecznik Przedsiębiorców złożył skargę nadzwyczajną.

SN wyjaśnił w wydanym wyroku, że: „W świetle obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego (por. uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10) ZUS nie może kwestionować kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do kwestionowania przez ZUS podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”.

Decyzja ZUS o obniżeniu podstawy wymiaru składek była wstępem do kolejnej decyzji, w której ZUS na nowo przeliczał podstawę wymiaru zasiłków i domagał się zwrotu świadczeń. Tak było też na kanwie tej sprawy, gdzie przegrana w sprawie o podstawę wymiaru skutkowałaby obowiązkiem zwrotu ponad 300 tysięcy złotych zasiłków.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

odwołanie od decyzji ZUSapelacja ZUSskarga kasacyjna ZUS

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu