SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZWROT ZASIŁKÓW ZUS

ZWROT ZASIŁKÓW ZUS

Zwrot zasiłków ZUS. Kiedy ZUS żąda zwrotu zasiłku? Najczęściej ZUS dochodzi zwrotu zasiłków w wyniku decyzji ustalającej niepodleganie do ubezpieczeń społecznych. Podważenie podlegania do ubezpieczeń, czy to z tytułu umowy o pracę, czy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i uznanie przez ZUS, że tytuł do ubezpieczeń jest fikcyjny, powoduje, że zasiłki zostały wypłacone bez podstawy prawnej.

W jednym z wpisów na blogu informowaliśmy, że taka kolejność działania ZUS (najpierw wypłata świadczeń, a później, po latach, weryfikacja tytułu do ubezpieczeń i odebranie zasiłków) jest sprzeczna z dyrektywami orzecznictwa Sądu Najwyższego, które w podobnej sytuacji ocenia, że winę za nienależnie pobrane świadczenia ponosi ZUS, a nie obywatel (płatnik lub ubezpieczony).

Jeśli w Twoim przypadku ZUS wydał decyzję o zwrocie zasiłków, pamiętaj że możesz złożyć odwołanie od decyzji ZUS i poddać decyzję o zwrocie sądowej kontroli. Na odwołanie do sądu masz miesiąc, licząc od dnia otrzymania decyzji o zwrocie zasiłków z ZUS. Warto odwoływać się w tego typu sprawach od decyzji, bowiem okazuje się, że można wygrać sprawę z ZUS o zwrot zasiłków. Sądem 1. Instancji w tego typu sprawach jest Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania strony odwołującej się od decyzji ZUS.

ZWROT ZASIŁKÓW ZUS

Linia orzecznicza wytyczona przez wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2018 r., III UK 193/17 została dosyć mocno zaimplementowana do codziennej pracy urzędników ZUS. Obecnie niemalże każdy wniosek o wypłatę zasiłków jest kontrolowany i sprawdzany przed wypłatą zasiłku. Dlaczego? Otóż powodem takiej nowej praktyki ZUS jest orzecznictwo, które uniemożliwia ZUS dochodzenia zwrotu zasiłków w sytuacji „bezrefleksyjnej” wypłaty świadczeń.

Przykładem rozstrzygnięcia Sądu, opartego na wyroku SN sygn. III UK 193/17, jest choćby wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie sygn. VI Ua 80/21, który oddalił apelację ZUS i podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego. Sąd ocenił w wyroku, że „Nie sposób zatem uznać za prawidłową praktykę organu rentowego, który najpierw bezrefleksyjnie wypłacał ubezpieczonej świadczenie ze spornego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a dopiero wskutek ewidentnie spóźnionych ocen zanegował podleganie jej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z którego wypłacił jej zasiłek opiekuńczy”. Jak podsumował Sąd: „Nie można bowiem akceptować sytuacji, kiedy za błąd pracowników ZUS oraz ich przeoczenie, odpowiada osoba ubezpieczona”.

Pamiętajcie Państwo nie zawsze decyzja ZUS jest słuszna. Można podważyć ją w sądzie. Szczególnie decyzje o zwrocie zasiłków ZUS uwidaczniają systemową aberrację, gdzie ZUS jest sędzią we własnej sprawie. Jak wyda decyzję o zwrocie nawet ewidentnie z przekroczeniem przepisów, a obywatel nie odwoła się od decyzji, to takie rozstrzygnięcie będzie prawomocne i będzie umożliwiało przymusowe/egzekucyjne dochodzenie zwrotu zasiłków. Jeśli otrzymałeś decyzję o zwrocie zasiłków ZUS skontaktuj się z adwokatem lub radcą prawnym zajmującym się odwołaniami od decyzji ZUS. W trakcie konsultacji, po zapoznaniu się z decyzją i materiałami, jesteśmy w stanie ocenić realne szanse wygrania sprawy z ZUS.

KONTAKT Z KANCELARIĄ  – PORADY PRAWNE, PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH I PRZED ORGANAMI ADMINISTRACJI

Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawną, lub też zlecić poprowadzenie sprawy sądowej, reprezentowanie Ciebie w postępowaniu przed ZUS, zachęcam do kontaktu.

Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS

APELACJA ZUS

SKARGA KASACYJNA ZUS

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu