SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
EMERYTURA POMOSTOWA 2024

EMERYTURA POMOSTOWA 2024

Emerytura pomostowa 2024. Zmiany w emeryturach pomostowych od 2024. Przypomnijmy, cały czas osoby wykonujące prace w warunkach szczególnych mogą ubiegać się o emeryturę pomostową, czyli o emeryturę w obniżonym wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Od 01.01.2024 r. weszły w życie zmiany do ustawy o emeryturach pomostowych, które ułatwiają możliwość starania się o tę emeryturę, szczególnie ubezpieczonym z młodszych roczników.

EMERYTURA POMOSTOWA 2024 – KONIEC Z WYMOGIEM LEGITYMOWANIA SIĘ PRACĄ W WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH PRZED 01.01.1999 R.

Jak wskazano przy okazji prac nad zmianą ustawy o emeryturach pomostowych, „z danych dostępnych w roku 2022 r. wynika, że za około 317 tys. pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze składka jest odprowadzana na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) przez 8,53 tys. pracodawców zatrudniających pracowników wykonujących pracę  w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze”. Oznacza to, że ponad 300 tysięcy osób dalej było zatrudnionych w zawodach, które są uznawane za pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. To bardzo duża grupa osób. Te wszystkie osoby mogłyby być pozbawione prawa do emerytury pomostowej ze względu na to, że jednym z warunków do uzyskania emerytury w obniżonym wieku było to, aby ubezpieczony legitymował się również stażem pracy w warunkach szczególnych „na starych zasadach” przed dniem 01.01.1999 r.

Na mocy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych (link) od 01.01.2024 r. nie obowiązuje już wymóg aby ubezpieczony przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ten wymóg został zniesiony.

Obecnie emeryturę pomostową może otrzymać także pracownik, który nie pracował w warunkach szczególnych przed 1999 r.

EMERYTURA POMOSTOWA 2024

Przy okazji zmian rozszerzających krąg osób, które mogą starać się o emeryturę pomostową, zaostrzono także przypadki, kiedy prawo do emerytur pomostowej ulega zawieszeniu. Chodzi o art. 17 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych, który obecnie przewiduje, że prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3, na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu