SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK WYGLĄDA SPRAWA O ROZWÓD

JAK WYGLĄDA SPRAWA O ROZWÓD

Jak wygląda sprawa o rozwód? „Czy można dostać rozwód na pierwszej rozprawie?”, „O co pyta sąd na pierwszej sprawie rozwodowej?”, „Kto pierwszy zeznaje w sprawie rozwodowej?”.  Są to ważne tematy dla każdego, kto mierzy się z tematem rozwodu.

Rozwód Kraków. Rozwody w Krakowie. Prawnik rozwód Kraków. Planujesz złożyć pozew o rozwód. Chcesz się rozwieść. Zostałeś pozwany w sprawie rozwodowej. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w rozwodach. Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat rozwód Kraków, Prawnik rozwód Kraków, radca prawny od rozwodów w Krakowie? Dobrze trafiłeś. Prowadzimy sprawy o rozwód w Krakowie i okolicach.

JAK WYGLĄDA SPRAWA O ROZWÓD – PIERWSZA ROZPRAWA ROZWODOWA

Pierwsza rozprawa rozwodowa skupia się na przedstawieniu stanowisk stron, czyli o co wnosi powód i pozwany. Treść żądania z pozwu o rozwód lub odpowiedzi na pozew o rozwód może ulec zmianie. Warto być na to przygotowanym. Często zdarza się, że w pismach procesowych strony godzą się na rozwód bez orzekania o winie, a już na pierwszej rozprawie rozwodowej dochodzi do modyfikacji stanowiska procesowego i jedna ze stron wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie. Warto zgłosić się do prawnika od rozwodów, który poprowadzi sprawę o rozwód i postara się o należyte zabezpieczenie interesu prawnego klienta.

Zwykle na pierwszej rozprawie rozwodowej sąd przeprowadza tak zwane informacyjne przesłuchanie stron. Informacyjne przesłuchanie stron w trybie art. 212 k.p.c. nie jest formalne dowodem w sprawie, niemniej w praktyce jest bardzo zbliżone do dowodu z przesłuchania stron. Sąd zadaje powodowi i pozwanemu pytania, aby sprecyzować ich stanowiska, dowiedzieć się jakie fakty są istotne dla sprawy i jaki jest zakres okoliczności spornych między stronami.

[PRZEPIS] Art. 212 k.p.c.:

Na rozprawie prowadzonej bez planu rozprawy sąd przez zadawanie pytań stronom dąży do tego, aby strony przytoczyły lub uzupełniły twierdzenia lub dowody na ich poparcie oraz udzieliły wyjaśnień koniecznych do zgodnego z prawdą ustalenia podstawy faktycznej dochodzonych przez nie praw lub roszczeń. W ten sam sposób sąd dąży do wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy, które są sporne.

JAK WYGLĄDA SPRAWA O ROZWÓD – O CO PYTA SĄD NA PIERWSZEJ ROZPRAWIE

Na pierwszej rozprawie rozwodowej Sąd wstępie rozpytuje małżonków odnośnie okoliczności związanych rozpadem pożycia małżeńskiego.

Najczęściej można spotkać się z pytaniami sądu typu:

Jak układało się pożycie małżeńskie? Kiedy pojawiły się konflikty w małżeństwie i na jakim tle? Z czego wynikały konflikty?

Czy decyzja o rozwodzie jest dokładnie przemyślana?

Czy małżonkowie próbowali ratować związek, jeśli tak to w jaki sposób?

Czy widzicie Państwo możliwość na powrót do siebie?

Czy uczucia między małżonkami ustały, od kiedy i co było tego powodem?

Kiedy doszło do ustania pożycia fizycznego?

Czy małżonkowie mieszkają wspólnie czy osobno?

Od kiedy małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego?

Czy małżonkowie zawierali jakieś umowy majątkowe małżeńskie?

Gdzie mieszkają dzieci?

Jak obecnie wygląda kwestia kontaktów z dziećmi?

Oczywiście są to przykładowe pytania, jakie mogą paść ze strony sądu.

Trzeba pamiętać, że każda sprawa jest inna. W przypadku gdy rozstający się małżonkowie mają wspólne dzieci, sąd powinien zadać pytania dotyczące sytuacji dzieci m.in. mając na uwadze wymóg rozstrzygnięcia w wyroku rozwodowym o władzy rodzicielskiej, wysokości alimentów czy ewentualnie w zakresie uregulowania kontaktów. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie sąd będzie badał kwestię winy i tym samym należy spodziewać się serii pytań o okoliczności dotyczące winy małżonka w rozpadzie związku.

SPRAWA O ROZWÓD – NOWE METODY ZEZNAŃ STRON I ŚWIADKÓW

Przepisy wymagają, aby w sprawie o rozwód sąd obligatoryjnie przesłuchał strony. Ostatnio coraz częściej przesłuchanie stron i świadków w sprawie o rozwód odbywa się z wykorzystaniem nowych metod i środków. Mowa tu o zeznaniach na piśmie lub o zeznaniach w trybie wideokonferencji. Nowe metody coraz powszechniej wchodzą do praktyki działania sądów. Dotyczy to także spraw o rozwód.

Prawnik od rozwodów. Rozwód Kraków. Rozwody w Krakowie. Prawnik rozwód Kraków.

Potrzebujesz prawnika od rozwodów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego rozwodowego w Krakowie? Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Najwięcej Klientów zgłasza się odnośnie spraw rozwodowych. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta. Prowadzimy również sprawy o ustalenie kontaktów, alimenty, czy też odnośnie władzy rodzicielskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu