SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM

UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM

Umowa zlecenie z małżonkiem. Osoba współpracująca umowa zlecenie. Jak zatrudnić małżonka? Czy umowa zlecenia z małżonkiem nie zostanie przekształcona przez ZUS we współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej i czy ZUS nie doliczy domiaru składkowego? We wpisie UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM A SKŁADKI ZUS informowaliśmy Państwa, że co do zasady ZUS przyjmuje za dopuszczalne zawarcie umowa zlecenia z małżonkiem. Zresztą warto w tym momencie wspomnieć, że ZUS wydał cały szereg interpretacji indywidualnych, w których uznawał za zgodne z prawem zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie i odprowadzenie składek z tego tytułu jak od umowy zlecenia, czyli biorąc za podstawę wymiaru wynagrodzenie przysługujące z tytułu umowy zlecenia.

Interpretacje indywidualne ZUS w tematyce „umowa zlecenie z małżonkiem” są dostępne m.in. w serwisie podatki.biz, czy na rp.pl lub sip.lex.pl.

UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM

Wydaje się, że stanowisko ZUS co do traktowania umowa zlecenia z małżonkiem jest jasne i nie budzi wątpliwości. Co pokazuje praktyka nie zawsze tak będzie i może się zdarzyć taka sytuacja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzna umowę zlecenie z małżonkiem za tytuł do ubezpieczeń jakim jest współpraca, co w wielu przypadkach będzie skutkowało naliczeniem dodatkowych składek ZUS do zapłaty przez płatnika.

UMOWA ZLECENIA Z MAŁŻONKIEM PRZEKSZTAŁCONA WE WSPÓŁPRACĘ – PRZYKŁAD 1

ZUS Wrocław uznał, że mąż zatrudniony w firmie żony pomimo zawartej umowy zlecenia, faktycznie był osobą współpracującą. Dlaczego? Otóż żona przebywała praktycznie bez przerwy na zasiłkach z ubezpieczenia chorobowego w zw. z ciążą i macierzyństwem. Przychód firmy w tym okresie wynosił po ok. 12 – 15 tys. złotych miesięcznie. Mąż był zatrudniony za pensję brutto rzędu 300-400 zł. ZUS przeliczył, że przy ustalonej ustawowo stawce minimalnej 22,80 zł za każdą godzinę wykonanego zlecenia mąż mógł świadczyć usługi raptem kilka godzin w tygodniu. Nierealnym byłoby, aby mógł wykonać w takim wymiarze czasu wszystkie potrzebne czynności, które wygenerowały dosyć spory przychód. ZUS stosując art. 58 k.c. uznał że w istocie umowa zlecenia była próbą obejścia przepisów i optymalizacji składkowej.

Gdyby wymiar czasu pracy (pensja z umowy zlecenia) była wyższa, z pewnością trudniej byłoby ZUSowi podważyć umowę zlecenia i uznać ją za współpracę.

Oczywiście sprawa jest sporna i być może uda się zmienić decyzję ZUS po złożonym odwołaniu, ale przytoczony zarys stanu faktycznego pokazuje, że może być z tym problem. Podobną sytuację opisywano na rachunkowosc.com.pl we wpisie Żona przedsiębiorcy na nieodpłatnym zleceniu oskładkowana jak osoba współpracująca.

UMOWA ZLECENIA Z MAŁŻONKIEM PRZEKSZTAŁCONA WE WSPÓŁPRACĘ – PRZYKŁAD 2

Drugi przypadek ZUS Jasło pokazuje, że inwencja urzędników jest naprawdę duża. Sprawa dotyczyła również męża zatrudnionego w oparciu o umowę zlecenia przez żonę, prowadzącą jdg. Tutaj jednak, w przeciwieństwie do PRZYKŁADU 1, nie można było mówić o nadużyciu zlecenia, bowiem faktycznie zakres obowiązków męża w firmie żony był niewielki i sporadyczny, zatem odpowiadał ustalonemu wynagrodzeniu i charakterowi zawartej umowy zlecenia. Żona-płatnik płaciła za męża zatrudnionego na umowie zlecenia niewielkie składki, jednak odpowiadało to ilości wykonywanej pracy i uzyskiwanym z tego tytułu dla firmy żony niewielkim przychodom z pracy męża. Jak więc ZUS podważył umowę zlecenia i uznał, że stanowi ona współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej? ZUS zna wydawane interpretacje indywidualne, z których wynika że dla celów ubezpieczenia społecznego małżonek na umowie zlecenia powinien być traktowany jak zleceniobiorca (a nie jak osoba współpracująca). Mając to na uwadze ZUS nie wydał prostej decyzji, że umowa zlecenia z małżonkiem = współpraca. Najpierw uznał, że umowa zlecenia = umowa o pracę, a stąd już bardzo prosto, stosując art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uznał umowę o pracę za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Oczywiście jest to bardzo kontrowersyjne stanowisko ZUS motywowane chęcią obłożenia płatnika dużymi składkami do zapłaty wstecz. Warto odwołać się od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego i walczyć o swoje prawa.

UMOWA ZLECENIA Z MAŁŻONKIEM

Jak Państwo widzicie jest wiele zagrożeń w zawarciu umowy zlecenia z małżonkiem. Nie jest bynajmniej tak, że ZUS nie może zakwestionować tego typu umowy. Oczywiście bardzo często dochodzi tutaj do nadużyć ze strony ZUS, który nie powinien zmieniać umowy zlecenia we współpracę. Planując zawarcie tego typu umowy warto skorzystać z konsultacji prawnej lub wystąpić o indywidualną interpretację do ZUS. Pomoże to uniknąć w późniejszym okresie niepotrzebnych sporów z ZUS.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu