SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ILE WYNOSZĄ ALIMENTY

ILE WYNOSZĄ ALIMENTY

Często pytacie Państwo „ILE WYNOSZĄ ALIMENTY?” albo jakie są minimalne alimenty na dziecko. Nie ma czegoś takiego jak „minimalne alimenty”. Sąd każdorazowo bada potrzeby dziecka i orzeka w granicach tych potrzeb oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego. Jeszcze do niedawna „średnią krakowską” jeśli chodzi o alimenty były kwoty rzędu 500-600 zł na dziecko. Tak najczęściej orzekał III Wydział Rodzinny w Sądzie Rejonowym w Krakowie.

Nie jest jednak tak, że „minimalne alimenty” wynoszą 500 zł. Zdarza się, że Sąd zasądzi niższe alimenty. To ile wynoszą alimenty zależy od konkretnej sprawy.

ILE WYNOSZĄ ALIMENTY?

Pan Jan zarabia „na rękę” 3600 zł. Ma obowiązek alimentacyjny względem swojej 5cio letniej córki Ani. Jakie alimenty powinien płacić? W Polsce nie obowiązuje coś na wzór niemieckiej Düsseldorfer Tabelle, gdzie przy określeniu wieku dziecka i zarobków można w prosty sposób określić ile wynoszą alimenty.

Dla przykładu, jak podaje punkt.media.plMinimalna stawka alimentacyjna dla dzieci do szóstego roku życia wzrośnie z 393 euro do 396 euro miesięcznie” przy zarobkach niemieckiego Jana Kowalskiego do 1900 euro miesięcznie netto, czyli ok. 20% zarobków.

Jest tutaj jeszcze pewien haczyk różniący system niemiecki od polskiego. Mianowicie w polskim prawie wpisano do Kodeksu, że „na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa świadczenie wychowawcze”, czyli tak zwane 500+. Inaczej jest w Niemczech. Jak wyjaśnia polskiobserwator.de: „Od wysokości składki alimentacyjnej należy odjąć Kindergeld. W przypadku dzieci niepełnoletnich, odejmowana jest połowa świadczenia, natomiast u dzieci, które ukończyły 18. rok życia odejmuje się cały miesięczny Kindergeld”. Kindergeld w 2022 r. w Niemczech wynosi 219 euro na pierwsze i drugie dziecko. Zatem jeśli od kwoty alimentów na poziomie 396 euro odejmiemy połowę Kindergeld, to alimenty faktycznie do zapłaty wyniosą 286,5 euro miesięcznie.

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że Niemcy dużo bardziej racjonalnie podchodzą do kwestii ustalania alimentów. Obowiązująca u nas regulacja prawna, że 500+ nie ma znaczenia dla ustalenia obowiązku alimentacyjnego jest sztuczna i nie przystaje do rzeczywistości. Poza tym niemieckie alimenty są rozpisane w sposób klarowny, co niweluje wiele niepotrzebnych sporów na tym tle. W Polsce Jan Kowalski może spotkać się z sytuacją, że przy zarobkach 3600 zł „na rękę” będzie płacił miesięcznie alimenty na jedno dziecko w wysokości 1500 zł i więcej. W naszej praktyce spotykaliśmy się z takimi sytuacjami walcząc w sądach o ustalenie „racjonalnej” wysokości alimentów.

U nas od roku 2019 pracuje się nad podobnym rozwiązaniem; hasłowo określanym medialnie jako „alimenty natychmiastowe”. Ma to być alimentacyjne minimum. Jak podaje portal prawo.pl Teraz resort sprawiedliwości chce, żeby wysokość alimentów natychmiastowych była obliczana na podstawie minimalnego wynagrodzenia i liczby dzieci w rodzinie – zgodnie z zasadą 21 proc. jak jest jedno dziecko, 19 proc. przy dwójce, 17 proc. trójce, 15 proc. czwórce i 13 proc. gdy jest ich pięcioro i więcej. W przypadku jedynaka nie trudno wyliczyć, że by obecnej płacy minimalnej byłoby to 651 zł”.

Można dyskutować nad kwotą i sposobem jej wyliczania, niemniej projekt wydaje się zasadny aby wprowadzić u nas „ustawowe” kwoty alimentów.

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta. Prowadzimy również sprawy o rozwód oraz o podział majątku wspólnego.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu