SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK UZYSKAĆ OBNIŻENIE ALIMENTÓW

JAK UZYSKAĆ OBNIŻENIE ALIMENTÓW

Jak uzyskać obniżenie alimentów? Czy jest możliwe obniżenie alimentów ustalonych wyrokiem sądowym. Ile trwa sprawa o obniżenie alimentów. Jak uzasadnić wniosek o obniżenie alimentów. O tym po krótce w dzisiejszym wpisie.

Planujesz złożyć pozew o obniżenie alimentów. Chcesz domagać się obniżenia alimentów przez sąd. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

JAK UZYSKAĆ OBNIŻENIE ALIMENTÓW

Czy jest możliwe obniżenie alimentów ustalonych wyrokiem sądowym? Alimenty mogą ulec zmianie stosownie do zmiany stosunków zobowiązanego lub uprawnionego do alimentów. W sprawie o obniżenie alimentów sąd bada zmianę stosunków jaka nastąpiła od daty wydania wyroku ustalającego wysokość alimentów do sytuacji aktualnej.

Jak uzyskać obniżenie alimentów? Jak uzasadnić wniosek o obniżenie alimentów? Co napisać w pozwie? Wnosząc powództwo do sądu należy wykazać swoje roszczenie, tj. udowodnić, że np. doszło do rozstroju zdrowia po stronie zobowiązanego do alimentów co ogranicza możliwości zarobkowe, zobowiązany do alimentów musiał zmienić pracę, co spowodowało ograniczenie jego przychodów itp. albo też wskazać, że np. dorosłe dziecko zaczęło pracę dorywczą i samo jest w stanie częściowo się utrzymać. Chodzi o wykazanie, że możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia alimentów uległy pogorszeniu albo sytuacja osoby, która otrzymuje alimenty poprawiła się.

[Z ORZECZNICTWA] W jednej ze spraw rozpoznawanych przez sądy w Nowym Sączu powód domagał się obniżenia alimentów na jedno dziecko z kwoty 800 zł do kwoty 200 zł miesięcznie i na drugie dziecko z kwoty 600 zł do kwoty 200 zł miesięcznie.

Powód argumentował, że jego sytuacja uległa zmianie, bowiem uległ gwałtownemu pogorszeniu stan jego zdrowia, przeszedł operację kręgosłupa, przebywa na zasiłku chorobowym, został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Sąd Rejonowy uznał częściowo roszczenie i obniżył alimenty odpowiednio do kwot po 350 zł miesięcznie na każde dziecko.

Jak zrelacjonował sprawę Sąd odwoławczy: „W ocenie Sądu (1. Instancji) od orzeczenia ostatnich alimentów na rzecz małoletnich nastąpiła istotna zmiana stosunków po stronie obowiązanego do alimentacji powoda, która to jednak uzasadniała obniżenie nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego jedynie do kwot po 350 zł względem każdej z małoletnich. Wskazał Sąd, że od czasu nałożenia na powoda obowiązku alimentacyjnego uległ pogorszeniu stan jego zdrowia, a co skutkowało zmniejszeniem jego możliwości zarobkowych i majątkowych. Przyjął Sąd, że obecnie zakres tych ostatnich wyznacza wysokość przyznanego powodowi zasiłku rehabilitacyjnego”.

[por. wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z dnia 18 grudnia 2013 r., III Ca 787/13]

ILE TRWA SPRAWA O OBNIŻENIE ALIMENTÓW

Kto miał okazję spierać się w sądzie, ten wie że sądy nie należą do rychliwych instytucji. Niemniej zdarza się, że i do pół roku można zakończyć sprawę o alimenty w sądzie. W przeważającej mierze trwają one jednak średnio nieco ponad rok czasu. Mówimy tu o pierwszej instancji. Pewną protezą na długi proces jest możliwość zabezpieczenia roszczenia na czas trwania procesu. Sprawę w sądzie może przyspieszyć korzystanie z pomocy prawnika od alimentów, który już na etapie składania pozwu o obniżenie alimentów pomoże skompletować niezbędne dokumenty do pozwu i przygotować sprawę tak, aby zakończyła się ona możliwie jak najszybciej.

POZEW O OBNIŻENIE ALIMENTÓW – JAK POLICZYĆ WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU

Wymogiem formalnym pozwu o obniżenie alimentów jest podanie wartości przedmiotu sporu i należyte opłacenie pozwu. Jak wyliczyć wartość przedmiotu sporu? Posługując się przykładem z cytowanego orzeczenia sądu z Nowego Sącza powyżej mamy: -(1) roszczenie o obniżenie alimentów z kwoty 800 zł do kwoty 200 zł, a więc o 600 zł miesięcznie oraz –(2) roszczenie o obniżenie alimentów z kwoty 600 zł do kwoty 200 zł, a więc o 400 zł miesięcznie.

Odnośnie sprawy –(1) wartość przedmiotu sporu wyniesie 7200 zł (12 x 600)

Odnośnie sprawy –(2) wartość przedmiotu sporu to 4800 zł (12 x 400)

Po zliczeniu uzyskanych wartości otrzymamy łącznie wps na poziomie 12000 zł.

Opłata sądowa od pozwu wyniesie 750 zł (zobacz tabelę opłat we wpisie o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego).

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew w sprawie o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu