SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS O PODLEGANIE DO UBEZPIECZENIA

WYGRANA Z ZUS O PODLEGANIE DO UBEZPIECZENIA

Wygrana z ZUS o podleganie do ubezpieczenia. Pisaliśmy o sytuacjach, gdy ZUS uznaje firmę za fikcyjną, zarzuca pozorność umowy o pracę lub wyklucza z ubezpieczenia osoby współpracujące. Warto nadmienić, że praktyka kwestionowania tytułu do ubezpieczenia nie dotyczy tylko działalności gospodarczej i umów o pracę. Ostatnio przyszło nam się mierzyć z decyzją, w której ZUS Elbląg podważył umowę zlecenia.

WYGRANA Z ZUS O PODLEGANIE DO UBEZPIECZENIA

Sprawą z odwołania od decyzji ZUS Elbląg o niepodleganiu do ubezpieczenia zajmował się Sąd Okręgowy w Warszawie. Było tak dlatego, że właściwość miejscową sądu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych ustala się według miejsca zamieszkania osoby odwołującej się od decyzji ZUS. Klientka mieszka w Warszawie, a zatem to ten sąd był właściwy dla rozpatrzenia sprawy. Na tę specyfikę wskazywaliśmy we wpisie JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS. Trzeba przyznać, że takie przeniesienie sprawy do rozstrzygnięcia do innego sądu niż ten, w którego okręgu znajduje się oddział ZUS zwykle pozytywnie wpływa na tok sprawy.

ZUS zarzucił pozorność zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenia z powołaniem się na art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego. Zdaniem ZUS umowa zlecenia zawarta z kobietą w ciąży miała na celu uzyskanie przez ubezpieczoną prawa do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i to było faktyczną przyczyną zatrudnienia.

W odwołaniu od decyzji wskazywaliśmy m.in. na naruszenie przez ZUS wspomnianego art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego poprzez jego zastosowanie i postawienie zarzutu pozorności zawartej umowy zlecenia podczas gdy z zawarciem umowy zlecenia ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wiąże obowiązek ubezpieczenia społecznego, a zatem podjęcie zatrudnienia  w celu objęcia ubezpieczeniem i ewentualnego korzystania ze świadczeń z tego ubezpieczenia nie może być kwalifikowane jako czynność pozorna, jeżeli umowa jest faktycznie realizowana.

Sąd stanął po stronie obywatela i zmienił zaskarżoną decyzję ZUS. Wyrok jest nieprawomocny. ZUS złożył wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku.

POWIĄZANE ARTYKUŁY:

DECYZJA O NIEPODLEGANIU – POZORNA UMOWA O PRACĘ

ZUS PODWAŻA UMOWĘ O PRACĘ. JAK SIĘ BRONIĆ? – CZ. I / CZ. II / CZ. III / CZ. IV

ZAKWESTIONOWANIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ ZUS

PRAWNIK ZUS. Skorzystaj z fachowej pomocy kancelarii w napisaniu odwołania od decyzji ZUS.

Masz pytania? Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

OBEJRZYJ WYSTĄPIENIA PRAWNIKA OD ZUS NA SEJMOWEJ PODKOMISJI W SPRAWIE KOBIETY KONTRA ZUS

ZOBACZ TERAZ: KANCELARIA WYGRYWA SPRAWĘ Z ZUS

 

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

 

Dodaj komentarz

Close Menu