SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZUS ODMAWIA PRZYZNANIA EMERYTURY POMOSTOWEJ

ZUS ODMAWIA PRZYZNANIA EMERYTURY POMOSTOWEJ

ZUS odmawia przyznania emerytury pomostowej niesłusznie. Sytuacja z konsultacji prawnej z Klientem z ostatniego tygodnia, który zgłosił się do nas aż z zachodniopomorskiego, gdzie lokalny ZUS Szczecin odmówił emerytury pomostowej. Praktycznie cały okres pracy zawodowej ubezpieczony poświęcił pracy w transporcie. Początkowo była to praca kierowcy samochodu ciężarowego, później ubezpieczony pracował jako kierowca autobusu. Co się okazało, po 2008 r. nie wykonywał pracy w warunkach szczególnych, więc ZUS powołał się na niespełnienie przesłanki pracy w warunkach szczególnych po 01.01.2009 r. i tym samym odmówił prawa do emerytury pomostowej. Jednak w tej samej decyzji ZUS uznał Klientowi okres ponad 23 lat pracy w warunkach szczególnych.

Klient był u dwóch lokalnych prawników, ale sam stwierdził, że w 15 minut przekazaliśmy mu więcej informacji o sprawie, niż obaj ci prawnicy. Tematyka emerytur pomostowych jest specyficzna i trzeba zajmować się praktycznie tego typu sprawami, aby móc udzielić rzetelnej informacji. ZUS z nadużyciem prawa odmówił emerytury pomostowej, a powinien był ją wypłacać.

ZUS ODMAWIA PRZYZNANIA EMERYTURY POMOSTOWEJ – NIESŁUSZNA ODMOWA

Praca kierowcy samochodu ciężarowego dawniej (na mocy rozporządzenia RM z lutego 1983 r.) była kwalifikowana do pracy w warunkach szczególnych. Po 2008 r. tylko praca kierowcy samochodu ciężarowego w przewozie ADR jest pracą w warunkach szczególnych (zobacz więcej: EMERYTURA POMOSTOWA DLA KIEROWCY SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO).

Natomiast i kiedyś i dziś praca kierowcy autobusu w transporcie publicznym jest pracą w warunkach szczególnych. Zresztą jak wskazują statystki ZUS, kierowcy autobusów w transporcie publicznym stanowią najliczniejszą grupę w pomostówkach (link).

ZUS wiedział, że ubezpieczony posiadając co najmniej 15 lat udokumentowanej pracy w szczególnych warunkach jako kierowca autobusu w transporcie publicznym powinien mieć prawo do emerytury pomostowej. Jednak była to praca wykonywana do 31.12.2008 r., a po 01.01.2009 r. ubezpieczony nie pracował już jako kierowca autobusu.

W przypadku gdy i dawniej i obecnie określony rodzaj pracy (tu praca kierowcy autobusu) jest kwalifikowany jako warunki szczególne, to nawet brak pracy po 31.12.2008 r. nie powinien uniemożliwiać przyznania emerytury pomostowej. Stanowi o tym art. 49 ustawy o emeryturach pomostowych.

ART. 49 – PRAWO DO EMERYTURY POMOSTOWEJ NA SZCZEGÓLNYCH ZASADACH

Dla osób niespełniających przesłanki zatrudnienia po dniu 31 grudnia 2008 r. w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ustawodawca przewidział możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej na podstawie art. 49. Innymi słowy można nabyć emeryturę pomostową nie wykonując po dniu 31.12.2008 r. pracy w warunkach szczególnych. Jednakże prawo do emerytury pomostowej na szczególnych zasadach z art. 49 będzie przysługiwać osobie, która posiada co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych, która to praca może być kwalifikowana również jako warunki szczególne według nowych zasad (zobacz: EMERYTURA POMOSTOWA – WYMÓG PRACY PO 31 GRUDNIA 2008 R.).

ART. 51 USTAWY O EMERYTURACH POMOSTOWYCH – ZAŚWIADCZENIE PRACODAWCY

W przypadku gdy praca wykonywana przed 31.12.2008 r. może być zaliczona do warunków szczególnych również według nowych zasad, to w myśl art. 51 ustawy o emeryturach pomostowych, płatnik składek jest zobowiązany do wystawiania zaświadczeń o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W skrócie na mocy art. 51 płatnik (czyli pracodawca, u którego pracę wykonywał ubezpieczony) ma potwierdzić w zaświadczeniu, że ‘dawna’ praca jest pracą w warunkach szczególnych na nowych zasadach. Niemniej w tym konkretnym przypadku pracodawcy, u których ubezpieczony wykonywał pracę kierowcy autobusu, ulegli likwidacji i niemożliwym było pozyskanie zaświadczenia, o jakim stanowi art. 51. Opierając się na braku zaświadczenia, ZUS odmówił przyznania emerytury pomostowej.

DLACZEGO ODMOWNA DECYZJA ZUS JEST BŁĘDNA?

Brak wydania zaświadczenia nie powinien stanowić przyczyny do odmowy prawa do emerytury pomostowej. Jak przyjmuje się w orzecznictwie fakt, że płatnik składnik, mimo obowiązku nałożonego w art. 51 ustawy o emeryturach pomostowych, nie wystawia stosowanego zaświadczenia o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie uniemożliwia przyznania emerytury pomostowej (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2020 r., III AUa 1200/19).

Jeśli otrzymałeś decyzję odmowną w sprawie o emeryturę pomostową, skonsultuj się z prawnikiem, który jest w stanie doradzić, czy ZUS ma rację odmawiając emerytury pomostowej. W wielu trafiających do nas przypadkach okazuje się, że zwyczajnie ZUS kieruje się swoim interesem i odmawia emerytury pomostowej, w sytuacji gdy powinien wypłacać świadczenie. Prowadzimy sprawy o emerytury pomostowe w całym kraju.

ZOBACZ TERAZ:

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu