SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS TARNÓW O RENTĘ RODZINNĄ DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

WYGRANA Z ZUS TARNÓW O RENTĘ RODZINNĄ DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Po kilku latach sporu sądowego wygraliśmy dla naszego Klienta sprawę z ZUS Tarnów o rentę rodzinną dla osoby niepełnosprawnej. Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił wyrok Sądu Okręgowego i decyzję ZUS przyznając prawo do renty rodzinnej na stałe z wyrównaniem od października 2020 r.

Poniżej zdjęcie pozytywnego wyroku:

Sprawa dotyczyła renty rodzinnej dla osoby niepełnosprawnej wypłacanej w zbiegu z już przyznaną rentą socjalną. Wymaga wyjaśnienia, że ubezpieczony może otrzymywać jednocześnie rentę rodzinną w zbiegu z rentą socjalną. Jak wskazuje ZUS na swojej stronie internetowej: „Jeżeli ubiegasz się o rentę socjalną i jednocześnie jesteś uprawniony do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to przysługuje Ci prawo do obydwu tych świadczeń” (źródło – link).

WYGRANA Z ZUS TARNÓW O RENTĘ RODZINNĄ DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Ubezpieczona w związku z niepełnosprawnością od dzieciństwa miała przyznaną rentę socjalną od 2003 r. na stałe. Otrzymywała także od 10.2019 r. świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji również przyznane na stałe.

Po śmierci ojca w 2020 r. wystąpiła do ZUS o rentę rodzinną. Lekarz orzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy. ZUS złożył zarzut wadliwości (!) i Komisja Lekarska ZUS uznała, że Ubezpieczona nie jest całkowicie niezdolna do pracy i nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Opierając się na orzeczeniu Komisji Lekarskiej, ZUS odmówił renty rodzinnej dla osoby niepełnosprawnej.

Przy tak wydanym orzeczeniu przez lekarzy orzeczników ZUS istniało realne zagrożenie, że Ubezpieczona straci rentę socjalną otrzymywaną od przeszło 17 lat, bowiem ZUS mógłby ponownie chcieć weryfikować prawo do tego świadczenia. Zresztą w aktach sprawy, które poddaliśmy analizie podejmując się prowadzenia tej sprawy, była wewnętrzna korespondencja pomiędzy wydziałami ZUS, w której był ślad podjętej aktywności w celu podważenia uprawnień do przyznanej i od wielu lat wypłacanej renty socjalnej w związku z odmową renty rodzinnej.

Klientka zgłosiła się do kancelarii dopiero wówczas, gdy zobaczyła, że sama nie poradzi sobie z machiną urzędniczą. Bez jakiejkolwiek fachowej pomocy prawnej przygotowała odwołanie od decyzji ZUS i prowadziła sprawę przed Sądem Okręgowym w Tarnowie do momentu jak otrzymała negatywną opinię powołanej przez sąd biegłej. Wstąpiliśmy do sprawy i przygotowaliśmy rzeczowe zarzuty do opinii biegłego oraz dalsze wnioski dowodowe. Niestety Sąd nie wziął ich pod uwagę, twierdząc że są spóźnione i Wnioskodawczyni powinna powołać je wcześniej. Zawinił brak wiedzy i obycia sądowego. Pozostało przygotować apelację i walczyć dalej o sprawiedliwość.

SĄD APELACYJNY PRZYZNAJE RENTĘ RODZINNĄ DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ NA STAŁE

Przekonaliśmy Sąd odwoławczy do tego, że Sąd 1. Instancji wadliwe prowadził sprawę. Biegły, który orzekał na etapie 1. Instancji, w ogóle nie badał Ubezpieczonej, tylko orzekał na podstawie dokumentacji medycznej. Sąd Apelacyjny dopuścił dowód z uzupełniającej opinii biegłego i dzięki temu, po przeprowadzeniu dowodu w sposób prawidłowy, to jest wraz ze zbadaniem Ubezpieczonej, uzyskaliśmy korzystną opinię, która była podstawą do zmiany zaskarżonego wyroku i przyznania renty rodzinnej na stałe.

ODMOWA RENTY ZUS – POMOC PRAWNA

Odmowa renty ZUS jest bardzo często niesłuszna, co potwierdzają wygrane przez nas sprawy sądowe. Trzeba pamiętać, że postępowanie sądowe jest sformalizowane. Zatem prowadzenie sprawy sądowej przeciwko ZUS wymaga wiedzy połączonej z praktycznym doświadczeniem. Pomagamy napisać profesjonalne odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty. Prowadzimy dla Klientów sprawy o renty kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo. Jeśli ZUS odmówił Ci prawa do renty, zgłoś się do nas i zapytaj o indywidualną wycenę swojej sprawy.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu