SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ART. 8A WYŁĄCZENIE DEZUBEKIZACJI

ART. 8A WYŁĄCZENIE DEZUBEKIZACJI

Wniosek z art. 8a miał być jednym z możliwości nowej władzy do ‘cofnięcia’ dezubekizacji. Pisał na ten temat m.in. red. Leszek Kostrzewski w Gazecie Wyborczej. Przypomnijmy, że art. 8a ustawy zaopatrzeniowej przewiduje w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwość wyłączenia decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zastosowania przepisów obniżających emeryturę bądź rentę wobec funkcjonariuszy, którzy w rozumieniu ustawy pełnili służbę na rzecz państwa totalitarnego.

Wniosek do Ministra z art. 8a jest ratunkiem w szczególności dla tych osób, które nie złożyły w porę odwołania od decyzji do sądu okręgowego od wydanej decyzji obniżającej świadczenie w zw. z drugą dezubekizacją wprowadzoną przez PiS. Jak w praktyce wygląda procedowanie wniosku z art. 8a przez Ministra?

WNIOSEK DO MINISTRA Z ART. 8A – TERMIN ZAŁATWIENIA WNIOSKU

W imieniu naszych Klientów składamy wnioski do Ministra o wyłączenie stosowania przepisów obniżających świadczenia byłym funkcjonariuszom. Takie wnioski przygotowujemy dla Klientów z całej Polski. Obecnie czas załatwienia takiego wniosku przez Ministerstwo to ok. pół roku. Przykład terminu, jaki przewiduje Ministerstwo poniżej:

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego wniosek z art. 8a powinien zostać rozpatrzony nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Wynika to z art. 35 § 3 k.p.a., który ma w tym zakresie odpowiednie zastosowanie. Wniosek wpłynął do Ministra w dniu 08.02.2024 r., a przewidywany termin na załatwienie sprawy określono na 12.06.2024 r. Mam nadzieję, że w tym terminie sprawa znajdzie swój szczęśliwy finał i Minister wyda pozytywną decyzję przywracającą pełne świadczenia sprzed obniżki.

KTO MOŻE WYSTĄPIĆ Z WNIOSKIEM DO MINISTRA Z ART. 8A

Jak już pisaliśmy we wcześniejszym wpisie (link: ART. 8A WNIOSEK DO MINISTRA) z wnioskiem o „wyłączenie dezubekizacji” na mocy art. 8a może wystąpić każdy, kogo dotknęła obniżka świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego. Przesłanki wymienione w przepisie, tj. kryterium krótkotrwałej służby oraz kryterium rzetelnego wykonywania zadań i obowiązków mają jedynie charakter pomocniczy. Zatem brak spełnienia któregoś z kryteriów wskazanych w punktach 1 i 2 art. 8a ust. 1 ustawy nie wyłącza automatycznie spełnienia przesłanki „szczególnie uzasadnionych przypadków”, lecz wymaga zbadania, czy służba określonej osoby, mimo że nie była „krótkotrwałą służbą przed dniem 31 lipca 1990 r.” bądź nie charakteryzowała się „rzetelnym wykonywaniem zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia”, była służbą charakteryzującą się bezpośrednim zaangażowaniem w realizację zadań i funkcji państwa totalitarnego, czy też nie miała takiego charakteru, tj. była np. działalnością ograniczającą się do zwykłych, standardowych czynności i działań jakie podejmowane były wówczas w ramach służby publicznej, tj. służby na rzecz państwa jako takiego, a tym samym nie ma konotacji negatywnych.

WNIOSEK DO MINISTRA Z ART. 8A – CZY WRESZCIE BĘDZIE MOŻNA LICZYĆ NA LUDZKIE PODEJŚCIE DO SPRAWY

Za rządów PiS art. 8a ewidentnie nie działał. Rzeczpospolita wskazywała, że „Zdzisław Czarnecki otrzymał z MSWiA informację na temat liczby decyzji ministra spraw wewnętrznych uchylających obniżenie emerytury lub renty – chodzi o par. 8a ustawy dezubekizacyjnej – uznaniowego „wytrycha”, czyli wyłączenia w „wyjątkowych przypadkach”. (…) Takich wyjątków zastosowano zaledwie 23 na 4,8 tys. wniosków”. Te dane pokazują, że w praktyce za poprzedniej władzy obywatel nie mógł liczyć na rzetelne rozpatrzenie wniosku z art. 8a. Zapowiedzi nowego rządu są obiecujące. Oby te zapowiedzi stały się faktem. Aby do tego doszło trzeba składać wnioski z art. 8a do Ministra i powiedzieć „SPRAWDZAM”. Jeśli jesteś zainteresowany złożeniem wniosku z art. 8a i potrzebujesz pomocy prawnej możesz zgłosić się ze swoją sprawą do naszej kancelarii. Opracowujemy fachowy wniosek i prowadzimy całe postępowanie w oparciu o pełnomocnictwo udzielone przez Klienta. Sprawdź warunki finansowe powierzenia nam swojej sprawy. Zapytaj o wycenę.

DEZUBEKIZACJA PRAWNIK. Współpracę zaczynamy zwykle od konsultacji prawnej, podczas której wnikliwie analizujemy sprawę Klienta poznając jego problem i szukając możliwych dróg do jego rozwiązania. Przedstawiamy wycenę sprawy, dzięki czemu Klient z góry wie jakie koszty poniesie powierzając nam swoją sprawę.

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA NA TERENIE CAŁEGO KRAJU:

– wniosek do Ministra z art. 8a

– odwołanie od decyzji obniżających emerytury lub renty w zw. z ustawą dezubekizacyjną [UWAGA! TAKIE DECYZJE SĄ NADAL WYDAWANE NP. JEŚLI KTOŚ PRACOWAŁ I WNIÓSŁ O DOLICZENIE ‘CYWILNEJ’ WYSŁUGI DO EMERYTURY POLICYJNEJ. PO WYDANIU TAKIEJ DECYZJI WARTO SIĘ OD NIEJ ODWOŁAĆ]

– apelacja

– skarga kasacyjna

– zastępstwo procesowe na rozprawach. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu