SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZAKWESTIONOWANIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ ZUS

ZAKWESTIONOWANIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ ZUS

Zakwestionowanie umowy o pracę przez ZUS, uznanie umowy o pracę za pozorną, fikcyjność zatrudnienia oraz kwestionowanie przez ZUS wysokości wynagrodzenia cieszą się niezmiernie dużą popularnością ze strony Czytelników naszego bloga. Stąd też kolejny wpis jest poświęcony właśnie tej tematyce.

Jak wskazuje portal infor.plZUS może podważyć umowę o pracę na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykazanie, że umowa miała charakter pozorny. Drugim sposobem jest wykazanie, że umowa została zawarta w celu obejścia prawa lub jest ona niezgodna z zasadami współżycia społecznego. Każde z tych ustaleń prowadzi do stwierdzenia nieważności umowy”.

Tym samym ZUS kwestionuje umowę o pracę powołując się na art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego: Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru.

Względnie, aby uznać umowę o pracę za pozorną, ZUS stosuje art. 58 Kodeksu cywilnego:

  • 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
  • 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zakwestionowanie umowy o pracę przez ZUS wiąże się z wydaniem decyzji, w której organ rentowy stwierdza niepodleganie do ubezpieczeń społecznych z tytułu zatrudnienia u płatnika składek. Rozstrzygnięcie decyzji wygląda  najczęściej tak:

Taka decyzja rodzi różne negatywne konsekwencje, przede wszystkim pracownik jest wyłączony z ubezpieczeń społecznych i musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Dlatego też warto zawsze zastanowić się nad odwołaniem od decyzji ZUS i skonsultować swoją sprawę z prawnikiem od spraw ZUS.

Skontaktuj się z PRAWNIKIEM ZUS:

Adwokat ZUS. Radca prawny ZUS. Prawnik od spraw ZUS. Działamy na terenie całej Polski.

Pomagamy na każdym etapie sporu z ZUS:

  • porady prawne w sprawach ZUS
  • kontrola / postępowanie wyjaśniające ZUS
  • odwołanie od decyzji ZUS
  • apelacja od wyroku sądu 1. instancji
  • skarga kasacyjna w sprawach ZUS

Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach z ZUS.

Zapytaj o ofertę – wycena zlecenia przeprowadzana jest za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

 

ZOBACZ TERAZ: KANCELARIA WYGRYWA SPRAWĘ Z ZUS

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu