Odwołanie do sądu od orzeczenia o niepełnosprawności punk 7 Forum – jak odwołać się do sądu o punkt 7 – jak wygląda procedura odwołania się do sądu w sprawie punktu 7 – czy sąd wzywa na rozprawę dziecko – jak wygląda sprawa sądowa z odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności.
Odmowa punktu 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka – z tym tematem zgłasza się do nas coraz więcej osób pokrzywdzonych orzeczeniami wydawanymi przez Zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. W całej Polsce obecnie bardzo trudno jest dostać punkt 7 w orzeczeniu. Jest to dziwne zjawisko, być może motywowane politycznie. Jeśli stan zdrowia dziecka nie zmienił się, a poprzednio dziecko miało przyznany punkt 7) to czym motywowana jest obecna odmowa tego punktu, skoro przepisy w tej materii nie uległy zmianie?
Sprawa odmowy puntu 7 w orzeczeniach o niepełnosprawności dzieci była już nagłaśniana w mediach. Między innymi w reportażu UWAGA TVN gdzie również wypowiadaliśmy się w tej kwestii. Niestety ponad godzinne spotkanie z reporterką programu UWAGA zostało znacznie okrojone do kilkudziesięcio sekundowej wypowiedzi, ale temat jest ważny i powinien być dalej przedmiotem zainteresowania mediów (LINK).
Obecnie punkt 7 jest masowo odmawiany m.in. dzieciom dotkniętym tak poważnymi schorzeniami jak choroby onkologiczne (również w trakcie leczenia onkologicznego), choroby kardiologiczne, wady wrodzone, całościowe zaburzenia rozwojowe (autyzm, Zespół Aspergera), cukrzyca typu 1. Są to sytuacje naprawdę skandaliczne i Powiatowe Zespoły powinny zastanowić się nad tym jaką politykę uprawiają z pokrzywdzeniem tych najsłabszych. Dlatego nie wolno się poddawać, tylko trzeba walczyć i odwoływać się, również do sądu w tych sprawach.
ODMOWA PUNKTU 7 – ODWOŁANIA DO SĄDU OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DZIECI
Rodzic dziecka składa wniosek o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności, który trafia do rozpoznania przez Powiatowy lub Miejskie Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Od orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół przysługuje odwołanie w terminie 14 dni do Wojewódzkiego Zespołu.
[PRZEPIS PRAWA]
Osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie
paragraf 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
Po wniesieniu odwołania sprawa trafia do Wojewódzkiego Zespołu, który również przeprowadza komisję i wydaje orzeczenie, w którym albo zmienia orzeczenie Powiatowego Zespołu albo utrzymuje je w mocy. Od orzeczenia wydanego przez WZON przysługuje odwołanie do sądu rejonowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia odebrania orzeczenia.
[PRZEPIS PRAWA]
Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
art. 6c ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Odwołania od orzeczeń wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności wnosi się na piśmie do zespołu, który wydał orzeczenie w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji lub orzeczenia.
art. 4779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego
Pamiętaj na każdym etapie odwołania możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej kancelarii. Pomoc wyspecjalizowanego adwokata lub radcy prawnego zwiększa Twoje szanse w uzyskaniu orzeczenia z odpowiednimi wskazaniami. Wiemy jakich argumentów użyć i jak napisać odwołanie, tak aby doszło do zmiany orzeczenia i przyznania punktu 7. Odwołanie zawiera odpowiednią argumentację prawną. Ma przemyślaną strukturę i jest uporządkowane. Odwołanie to zwykle 6-7 stron mocnej argumentacji dostosowanej indywidualnie do danej sprawy. Działamy w całej Polsce.
ODWOŁANIA DO SĄDU OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PUNKT 7 FORUM
Na etapie sądowym to sąd jest gospodarzem postępowania i to sąd finalnie zdecyduje, czy orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu jest słuszne. Sąd kontroluje pracę Wojewódzkiego Zespołu. Najczęściej postępowanie sądowe jest prowadzone można powiedzieć przy drzwiach zamkniętych. W tej kategorii spraw z reguły nie ma klasycznej rozprawy. Sąd powołuje biegłego (lub biegłych) celem ustalenia czy punkt 7 powinien zostać uwzględniony czy nie. Dowód z opinii biegłego jest kluczowym dowodem w sprawach odwołania do sądu od orzeczenia o niepełnosprawności punkt 7. Sam sąd bezpośrednio nie bada dziecka, tylko robi to biegły sądowy na zlecenie sądu. Badanie może odbyć się w budynku sądu lub w gabinecie lekarskim / szpitalu (tam gdzie przyjmuje lekarz). Koszty opinii pracy biegłego ponosi sąd. Strona odwołująca się nie płaci rachunku, który wystawi biegły za swoją pracę. Biegli sądowi z założenia mają być bezstronni, to znaczy są to osoby, które nie mogą być związane ani ze stroną wnoszącą odwołanie (nie może to być np. lekarz prowadzący leczenie pacjenta), ani z zespołami orzekającymi (biegłym nie może być lekarz orzekający dla zespołów orzekających).
ODWOŁANIA DO SĄDU OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PUNKT 7 – BADANIE BIEGŁEGO SĄDOWEGO
Biegli sądowi nie są tak związani wytycznymi jak lekarze orzekający w Powiatowym, czy Wojewódzkim Zespole. Na etapie sądowym można liczyć na zbadanie sprawy w sposób bardziej obiektywny. Już w odwołaniu od orzeczenia warto zawrzeć wniosek o to, aby sąd zobowiązał biegłego do osobistego zbadania dziecka, a nie wydania opinii tylko w oparciu o dokumentację medyczną. Poza tym bardzo ważne jest w jaki sposób sąd wyda postanowienie dowodowe do biegłego. Dobrze jest aby sąd wskazał jak biegły powinien rozumieć przesłanki przyznania punktu 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności. Poniżej zdjęcie jednego z takich postanowień, gdzie sąd wskazał biegłemu, jak te przesłanki mają być rozumiane.

W wydanym postanowieniu dowodowym widzicie Państwo, że sąd precyzuje do biegłego, jak powinien rozumieć wskazania dotyczące punktu 7 w orzeczeniu, sąd nie stosuje tylko formułki z przepisu, tylko wyjaśnia dodatkowo jak rozumieć punkt 7.
ODMOWA PUNKTU 7 W ORZECZENIU – JAK ROZUMIEĆ WSKAZANIA CO DO PUNKTU 7
Obecnie obserwujemy praktykę zaostrzenia przez WZON przesłanek do przyznania wskazań odnośnie punktu 7 w orzeczeniu. WZON w całej Polsce zaczął wymagać całkowitej opieki, aby przyznać punkt 7. To błąd! Przepisy nie mówią o konieczności wystąpienia całkowitej opieki. W jednej z ostatnich spraw, jaka trafiła do naszego opracowania, w orzeczeniu WZON czytamy: że „przyznanie wskazania w punkcie 7 uwarunkowane jest ustaleniem całkowitej zależności dziecka od otoczenia i konieczności sprawowania opieki”. Tymczasem warunek ‘całkowitej zależności’ nie wynika z przepisów, bowiem chodzi o opiekę, która przewyższa swoim zakresem normę wiekową, a nie o całkowitą opiekę.
Powyższe potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego – choćby wyrok z dnia 16.05.2017 r., sygn. akt: I UK 198/16, gdzie uznano, że „(…) znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego egzystowania nie zawsze oznacza stan całkowitej lub zupełnej niemożności zaspokajania potrzeb egzystencjalnych w samodzielnym zakresie przez niepełnosprawne dziecko”.
ODWOŁANIA DO SĄDU OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PUNKT 7 FORUM
Odwołanie się od orzeczenia do sądu to jedyna droga do zmiany obecnej postawy Wojewódzkiego Zespołu i zmiany złej praktyki organu w ograniczeniu praw dzieci z niepełnosprawnością. Pamiętajmy, że orzeczenie o niepełnosprawności ma zapewnić dziecku pomoc państwa i wspomóc rodzinę, tak aby dziecko mogło funkcjonować w godnych i humanitarnych warunkach. Punkt 7 to nie tylko uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego ale także priorytetowy dostęp do służby zdrowia, co ułatwia leczenie i rehabilitację i zabezpiecza dostęp dziecka do służby zdrowia.
Na dziecko z niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. W 2025 roku wynosi ono 2988 zł miesięcznie, a według zapowiedzi od 1 marca 2025 wzrośnie do 3287 zł z uwagi na wzrost płacy minimalnej.
źródło: rynekzdrowia.pl
CZY WARTO WALCZYĆ W SĄDZIE O PUNKT 7
Warto odwoływać się od orzeczeń o niepełnosprawność. W wielu przypadkach wygrywamy punkt 7) w sądzie. Sprawy trwają od pół roku wzwyż. Najczęściej po uzyskaniu pierwszej pozytywnej opinii biegłego możemy zawnioskować do sądu o zamknięcie sprawy na posiedzeniu niejawnym i wydanie wyroku. Z reguły WZON nie składa zarzutów do opinii i nie składa apelacji do sądu wyższej instancji, co powoduje, że wyrok Sądu Rejonowego staje się prawomocny i można zgłosić się o wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego od daty złożenia wniosku o niepełnosprawność.
ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POMOC PRAWNA
ILE KOSZTUJE NAPISANIE ODWOŁANIA OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PRZEZ KANCELARIĘ? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!
Kancelaria przygotowuje odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Koszt pomocy prawnej ustalany jest przed przyjęciem zlecenia. Odwołanie opracowujemy najszybciej jak się da. Zwykle 2-3 dni robocze od otrzymania materiałów i płatności od Klienta.
Jak uzyskać punkt 7 w orzeczeniu? Trzeba odwołać się do sądu. Zwiększ swoje szanse na sukces. Zgłoś się do nas już dziś. W ramach kancelarii prowadzimy kompleksowo sprawy z odwołania od orzeczenia WZON o niepełnosprawności w sądzie rejonowym.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: