You are currently viewing PONOWNE PRZELICZENIE EMERYTURY PO WYROKU TK

PONOWNE PRZELICZENIE EMERYTURY PO WYROKU TK

Ponowne przeliczenie emerytury po wyroku TK z dnia  4 czerwca 2024 r. sygn. SK 140/20. W wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. sygn. SK 140/20 Trybunał uznał, że „doszło do złamania zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie mieli – w momencie podejmowania tej decyzji na podstawie obowiązującego wówczas stanu prawnego – świadomości co do skutków prawnych, jakie może ona wywoływać w sferze ich przyszłych uprawnień z tytułu emerytury powszechnej. W szczególności nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia. Nie spodziewali się, że wypłacanie świadczeń emerytalnych wpłynie na sposób ustalania wysokości świadczenia w ramach emerytury powszechnej. Z takimi konsekwencjami mogły się liczyć osoby, które decydowały się na skorzystanie z prawa do wcześniejszej emerytury po ogłoszeniu ustawy nowelizującej”.

WYROK TK SK 140/20 TEZA:

Art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251) w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

KTO MOŻE WYSTĄPIĆ DO ZUS Z WNIOSKIEM O PONOWNE PRZELICZENIE EMERYTURY W ZWIĄZKU Z WYROKIEM TK

Jakie przesłanki trzeba spełnić aby ‘załapać się’ na objęcie konstytucyjną ochroną wynikająca z wyroku TK z czerwca 2024? Możliwość skorzystania z wyroku TK i domaganie się przeliczenia emerytury powszechnej dotyczy osób, które pobierały emerytury wcześniejsze przed 1 stycznia 2013 r., a data przyznania im prawa do emerytury powszechnej przypada po 2012 r.

Zobacz swoją decyzję o przyznaniu emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego. Jeśli na tej decyzji widnieje, że ZUS odejmował sumy kwot pobranych emerytur wcześniejszych, to jest duża szansa, że możesz wystąpić o ponowne ustalenie wysokości emerytury do ZUS powołując się na wyrok TK.

Możliwość domagania się ustalenia emerytury w wieku powszechnym bez odejmowania sumy kwot emerytur pobranych dotyczy także osób, które cały czas pobierały tylko emeryturę wcześniejszą i w ogóle nie wystąpiły do ZUS po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego o ‘zwykłą’ emeryturę. Takich osób jest według szacunków ZUS ok. 50.000.

[WAŻNE]

Jeszcze przed wydaniem wyroku TK, ZUS informując o możliwych skutkach wyroku TK, wskazywał że skutki wyroku TK dotyczyłyby ok 200.000 osób z roczników 1949 do 1959

ROSZCZENIA EMERYTA WZGLĘDEM ZUS PO WYROKU TK Z 4 CZERWCA 2024 R.

Emeryt pokrzywdzony niekonstytucyjnymi przepisami może składać wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej z pominięciem zastosowania regulacji art. 25 ust. 1b ustawy, tj. ustalenie emerytury bez odejmowania sumy kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Na mocy wyroku TK ZUS ma obowiązek ponownego ustalenia wysokości emerytury z wieku powszechnego, bez pomniejszenia podstawy obliczenia emerytury, przewidzianego art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach – z reguły skutkuje to wyższą emeryturą o ok. 600-1000 zł miesięcznie.

Dodatkowo emeryt może domagać się wyrównania zaniżonej emerytury za 3 lata wstecz, zgodnie z art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach. Choć duża część sądów przyznaje wyrównanie od miesiąca, w którym złożony wniosek do ZUS.

BŁĄD ORGANU RENTOWEGO JAKO PRZESŁANKA PRZELICZENIA EMERYTURY PO WYROKU TK

Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku, z którego wynika niekonstytucyjność przepisu mającego wpływ na ustaloną wcześniej wysokość emerytury – stanowi okoliczność powodującą konieczność uchylenia lub zmiany decyzji w trybie z art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej. Tą przesłanką jest błąd organu rentowego (art. 114 ust. 1 pkt 6). Korzystny dla emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego może stanowić okoliczność uzasadniającą wznowienie postępowania co do ponownego ustalenia wysokości świadczenia w oparciu o art. 114 ustawy emerytalnej (nie stosujemy tutaj art. 145 k.p.a.).

[WAŻNE]

Wyrok Trybunału z 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20, potwierdza nieprawidłowe obliczenie wysokości emerytury powszechnej wnioskodawcy wskutek błędu organu rentowego, a zatem zachodzi przesłanka ponownego obliczenia świadczenia, wymieniona w art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej

BRAK PUBLIKACJI WYROKU TK NIE BLOKUJE DZIAŁANIA SĄDU

Wyrok Trybunału nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Obstrukcja władzy wykonawczej w publikacji wyroku Trybunału nie może wpływać na brak możliwości jego zastosowania. Sądy bazują na treści wyroku TK i dokonują pro-konstytucyjnej wykładni przepisów przyjmując, że art. 25 ust. 1b ustawy nie może mieć zastosowania w sytuacji faktycznej do jakiej odnosił się TK.

KORZYSTNE WYROKI SĄDÓW W SPRAWIE O PONOWNE PRZELICZENIE EMERYTURY PO WYROKU TK

Poniżej podajemy kilka korzystnych wyroków sądów ubezpieczeń społecznych, w sprawach o ponowne przelicznie emerytury po wyroku TK.

– wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 14 listopada 2024 r., IV U 320/24. Sąd zmienił decyzję i nakazał ZUS ponowne przeliczenie emerytury z pominięciem art. 25 ust. 1b poczynając od 1 lutego 2024 r.

– wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 3 lipca 2024 r., VI U 528/24. Sąd zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że zobowiązał organ rentowy do ponownego obliczenia wysokości emerytury ubezpieczonego w wieku powszechnym z pominięciem przepisu art. 25 ustęp 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.

– wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 9 kwietnia 2025 r., III U 99/25. Sąd zmienił decyzję i zobowiązuje ZUS do ponownego ustalenia wysokości emerytury przyznanej decyzją z dnia 23 marca 2017 r., z pominięciem przepisu art. 25 ust. 1b ustawy, począwszy od 15 stycznia 2025 r.

WARTO WYSTĄPIĆ DO ZUS O PONOWNE PRZELICZENIE EMERYTURY PO WYROKU TK

Warto wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku TK. Po przeprowadzeniu postępowania otrzymywane świadczenie może być realnie wyższe. Ministerstwo szykuje już zmiany do ustawy, tak aby ‘zablokować’ możliwość indywidualnego dochodzenia swoich praw. Poznaliśmy już projekt ustawy. O ustawie naprawczej pisze m.in. portal prawo.pl

Proponowane przepisy zakładają wyrównanie, ale bez uwzględnienia w podstawie emerytury waloryzacji kapitału początkowego i składek na koncie ubezpieczonego. W praktyce taka regulacja spowoduje, że korzyści z przeliczenia emerytury powszechnej będą znikome. Dlatego warto już teraz podjąć działania w swojej indywidualnej sprawie i wszcząć odpowiednią procedurę przed ZUS.

PRAKTYCZNE DOŚWIADCZENIE W SPRAWACH ZUS. SKUTECZNE ROZWIĄZANIA PRAWNE DOPASOWANE DO TWOJEJ INDYWIDUALNEJ SPRAWY Z ZUS.

Porozmawiajmy o sprawie z ZUS -> ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz -> zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS -> przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS -> WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa -> wygrywamy wiele sprawy z ZUS, gdzie inny prawnicy nie dają rady -> SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS KIELCEWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS RZESZÓWWYGRANA Z ZUS LUBLINWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄWYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS WARSZAWAWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS LEGNICAWYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS POZNAŃWYGRANA Z ZUS W PILEWYGRANA Z ZUS SZCZECINWYGRANA Z ZUS GDAŃSK

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz