Czy żona może pracować na umowę o pracę u męża? Na blogu pojawił się już ten wątek m.in. we wpisie: ZATRUDNIENIE MAŁŻONKA NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ. Przepisy prawa są skomplikowane i może dojść do pewnego paradoksu, przed jakim stanął nasz Klient. Mianowicie płatnik składek prowadził szkołę, więc obowiązywały go przepisy Karty Nauczyciela. Żona miała odpowiednie kwalifikacje i została zatrudniona w szkole prowadzonej przez męża na podstawie umowy o pracę – bo taką formę zatrudnienia nakazują przepisy art. 10 ustawy Karta Nauczyciela. ZUS uznawał takie zatrudnienie przez kilka lat, po czym przeprowadził postępowanie wyjaśniające w wyniku którego wydał decyzje zmieniającą schemat podlegania do ubezpieczeń. ZUS uznał w decyzji, że żona zatrudniona w firmie męża na podstawie umowy o pracę powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń jako osoba współpracująca a nie jako pracownik.
CZY ŻONA MOŻE PRACOWAĆ NA UMOWĘ O PRACĘ U MĘŻA
Mimo to, że przepisy szczególne wprost nakazywały zawarcie umowy o pracę, to i tak ZUS ustalił obowiązek podlegania do ubezpieczeń żony zatrudnionej w firmie męża jako osoba współpracująca. Jest to konsekwencja specyfiki przepisów i nakładania się różnych płaszczyzn prawnych. Daną sytuację można rozpatrywać w różnych sferach np. pod kątem prawa pracy faktycznie w tej sytuacji żona powinna zostać zatrudniona w firmie męża na podstawie umowy o pracę. Decyzja ZUS nie powoduje, że umowy o pracę w sferze prawa pracy jest nieważna. Decyzja ZUS obowiązuje jedynie w sferze ubezpieczeń społecznych. Podobnie na gruncie prawa podatkowego. Sam fakt, że ZUS ustala, że żona to osoba współpracująca nie powinien mieć wpływu na rozliczenia podatkowe ważnie zawartej umowy o pracę na gruncie przepisów podatkowych.
ZATRUDNIENIE MAŁŻONKA NA UMOWĘ O PRACĘ A ZUS
ZUS działa ‘na oślep’ i jak tylko zobaczy, że doszło do zatrudnienia małżonka na umowę o pracę, to przekształca taką umowę o pracę w tytuł do ubezpieczeń współpraca. Tymczasem nie zawsze zatrudnienia małżonka na umowę o pracę = współpraca.
Aby można było kwalifikować umowę o pracę zawartą między małżonkami jako współpracę konieczne jest spełnienie dodatkowych kryteriów, czyli pozostawianie we wspólnym gospodarstwie domowym oraz współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej. W trafiających do nas sprawach nie zawsze te kryteria są spełnione i ZUS wydaje błędne decyzje. Warto odwołać się od decyzji ZUS zmieniającej schemat podlegania do ubezpieczeń do sądu. Można tego typu sprawy wygrać. Każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy.
PROWADZENIE WSPÓLNEGO GOSPODARSTWA DOMOWEGO A INTERCYZA
Nigdzie w przepisach ustaw zusowskich nie ma zdefiniowane jak należy rozumieć prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego – a jest to jedna z przesłanek do zaistnienia „współpracy”.
ZUS w prowadzonych postępowaniach odwołuje się do różnych definicji, często nietrafnie. Np. w jednej ze spraw ZUS posłużył się definicją wspólnego gospodarstwa domowego przyjętą w statystyce publicznej. Uważam, że to błąd. ZUS powinien odszukać definicję tego pojęcia odwołując się do orzecznictwa sądów ubezpieczeń społecznych.
Bardzo często relacja małżeńska jest ukształtowana w sposób, który nie pozwala uznać że małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe – np. małżonkowie mają zawartą intercyzę. Zatem nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, bo nie ponoszą wspólnych wydatków i każdy z małżonków finansuje swoje potrzeby odrębnie.
[ORZECZNICTWO]
(…) wspólne prowadzenie gospodarstwa „domowego” należy rozumieć, jako wspólne zamieszkiwanie oraz ponoszenie wspólnych wydatków. Przez wspólne zamieszkiwanie rozumie się mieszkanie w tym samym lokalu mieszkalnym bądź w tym samym budynku, natomiast przez wspólne gospodarowanie rozumie się ponoszenie wspólnych wydatków na zaspokajanie potrzeb osób zamieszkujących w tym samym lokalu lub budynku
- wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 28 marca 2019 r., III AUa 1800/18
Aby mówić o wspólnym gospodarstwie domowym potrzebne jest stwierdzenie faktu (1) wspólnego zamieszkiwania oraz (2) wspólnego ponoszenia wydatków. Samo wspólne zamieszkiwanie jest niewystarczające dla ustalenia przesłanki prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.
WSPÓŁPRACA PRZY PROWADZENIU POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Podobnie jest z przesłanką współpracy przy prowadzeniu działalności, którą operuje art. 8 ust. 11 ustawy systemowej. Nie zawsze jest ona spełniona. Jeśli małżonek nie współprowadzi firmy, nie współzarządza firmą, tylko wykonuje zakres obowiązków określony w umowie o pracę, to w moim przekonaniu nie można mówić o współpracy. Współpraca zakłada ‘coś więcej’ niż realizowanie zakresu obowiązków z umowy o pracę. W tym kontekście ciekawa był wątek poruszony przez pewnego notariusza, który się do nas zgłosił z problemem ‘ataku’ ze strony ZUS. Notariusz zatrudniał swoją żonę w kancelarii jako sprzątaczkę. Podstawą zatrudnienia była umowa o pracę na czas nieokreślony. ZUS podważył to zatrudnienie i uznał, że żona notariusza powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń nie jako pracownik, a jako osoba współpracująca. Obroną było powołanie się m.in. na rozsądnie pojmowaną definicję współpracy. Żona nie mogła być uznana za osobę współpracującą, bowiem uprawnienia notariusza miał tylko mąż. Żona nie mogła wykonywać czynności związanych z prowadzeniem kancelarii notarialnej z powodu braku stosownych uprawnień. W takiej sytuacji ZUS nie powinien zmieniać schematu podlegania do ubezpieczeń.
PRAKTYCZNE DOŚWIADCZENIE W SPRAWACH ZUS. SKUTECZNE ROZWIĄZANIA PRAWNE DOPASOWANE DO TWOJEJ INDYWIDUALNEJ SPRAWY Z ZUS.
Porozmawiajmy o sprawie z ZUS -> ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz -> zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS -> przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS -> WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa -> wygrywamy wiele sprawy z ZUS, gdzie inny prawnicy nie dają rady -> SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:
WYGRANA Z ZUS KRAKÓW – WYGRANA Z ZUS TARNÓW – WYGRANA Z ZUS KIELCE – WYGRANA Z ZUS CHRZANÓW – WYGRANA Z ZUS JASŁO – WYGRANA Z ZUS RZESZÓW – WYGRANA Z ZUS LUBLIN – WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ – WYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ – WYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJ – WYGRANA Z ZUS ELBLĄG –WYGRANA Z ZUS PŁOCK – WYGRANA Z ZUS RADOM – WYGRANA Z ZUS WARSZAWA – WYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWA – WYGRANA Z ZUS ZABRZE – WYGRANA Z ZUS CHORZÓW – WYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁA – WYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH – WYGRANA Z ZUS LEGNICA – WYGRANA Z ZUS RYBNIK – WYGRANA Z ZUS OPOLE – WYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRA – WYGRANA Z ZUS POZNAŃ – WYGRANA Z ZUS W PILE – WYGRANA Z ZUS SZCZECIN – WYGRANA Z ZUS GDAŃSK
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: