Autyzm punkt 7 w orzeczeniu. Komisja Powiatowa i Wojewódzka odmówiły punktu 7 w orzeczeniu dla dziecka z autyzmem. Zdaniem obu komisji autyzm nie kwalifikuje się do punktu 7, bo dziecko jest zdolne samo się poruszać, zatem nie wymaga całkowitej opieki.
Jest to błędna praktyka zespołów orzekających. Takich spraw, gdzie przy autyzmie odmawia się punktu 7 w orzeczeniu mamy obecnie bardzo dużo.
Całe szczęście jest Sąd, który sprawdza pracę zespołów orzekających o niepełnosprawność. Mamy kolejny korzystny wyrok Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przyznający na autyzm punkt 7 w orzeczeniu:


Dziecko miało przyznany punkt 7 w orzeczeniu w związku z autyzmem od 2017 roku. Starając się o przedłużenie ważności wygasającego orzeczenia doszło do odmowy punktu 7. Pozostałe punkty były przyznane – m.in. zespół przyznał punkt 8) mówiący o konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka.
AUTYZM PUNKT 7 W ORZECZENIU – WYGRYWAMY W SĄDACH W CAŁEJ POLSCE:
- ODWOŁANIE ODMOWA PUNKTU 7 – SĄD ZMIENIA ORZECZENIE WZON
- SĄD PRZYZNAJE PUNKT 7 W ORZECZENIU
- SĄD ZMIENIA ORZECZENIE I PRZYZNAJE PUNKT 7
- SĄD REJONOWY W NOWYM SĄCZU PRZYWRACA PUNKT 7 W ORZECZENIU
- ODWOŁANIE DO SĄDU O PUNKT 7 – WYGRANA
- ODMOWA PKT 7 – WYGRANA W SĄDZIE
- WYGRANA Z WZON WARSZAWA O PUNKT 7 W ORZECZENIU O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DZIECKA
AUTYZM A PUNKT 7
Osoba z autyzmem, której przyznano punkt 7, może wymagać pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, takich jak jedzenie, ubieranie się, higiena osobista, a także w utrzymywaniu kontaktu z otoczeniem. Punkt 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka nie powinien być zastrzeżony tylko do przypadków dzieci wymagających całkowitej opieki. Punkt 7 dla dzieci z autyzmem to wsparcie Państwa i pomoc w wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością, które w pewnych obszarach jest w stanie samodzielnie funkcjonować, ale wymaga zwiększonej opieki rodzica (np. poprzez konieczność wsparcia terapeutycznego, stosowanie farmakoterapii, kształcenie specjalne, wspomaganie rozwoju, zajęcia SI, Trening Umiejętności Społecznych). Rodzice ponoszą zwiększone koszty związane z wychowaniem dziecka, co powinno uzasadniać przyznanie wskazań w zakresie punktu 7.
BRAK PUNKTU 7 W ORZECZENIU Z AUTYZMEM POZBAWIA WSPARCIA PAŃSTWA
Punkt 7 wskazuje na konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy, wynikającej z ograniczonych możliwości samodzielnej egzystencji. Punkt 7 umożliwia ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne. Brak punktu 7 wyklucza otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego. Rodzice dzieci z autyzmem ponoszą szereg kosztów związanych z terapiami i wizytami u specjalistów. Bardzo często zdarza się, że jeden rodzic całkowicie rezygnuje z pracy zarobkowej, po to aby móc poświęcić ten czas na opiekę nad dzieckiem.
AUTYZM PUNKT 7 W ORZECZENIU – WADLIWIE PRZEPROWADZONE KOMISJE
Od zgłaszających się do nas rodziców dzieci z problemem braku punktu 7 w orzeczeniu przy autyzmie słyszymy, że komisja trwa 3-4 minuty. Komisje nie są zainteresowane tym, jak dziecko funkcjonuje i jakie są jego ograniczenia związane z niepełnosprawnością. Zespoły orzekające o niepełnosprawności powinny brać pod uwagę opinie osób pracujących z dziećmi ze spektrum autyzmu, aby prawidłowo ocenić potrzeby i ograniczenia dziecka. W zaświadczeniach lekarskich wydawanych dla zespołów, lekarze wprost wskazują na konieczność zapewnienia stałej opieki – co nie jest brane pod uwagę przez zespoły orzekające.
AUTYZM – KIEDY PUNKT 7 POWINIEN BYĆ PRZYZNANY W ORZECZENIU
Jeśli dziecko z autyzmem ma trudności z komunikacją, interakcją społeczną, kontrolą zachowań, może wymagać ciągłej opieki opiekuna, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort w codziennych sytuacjach.
ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POMOC PRAWNA
Zwiększ swoje szanse na sukces. Zgłoś się do nas już dziś.
Obsługujemy sprawy z całej Polski.
Działamy szybko i sprawnie.
Możesz liczyć na pomoc prawnika w sprawie odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności.
Działamy na każdym etapie postępowania o ustalenie niepełnosprawności.
Przygotowujemy odwołania do WZON od orzeczeń Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także odwołania od decyzji WZON do sądu rejonowego, sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Zgłoś się do nas aby uzyskać wsparcie kancelarii.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: