You are currently viewing DECYZJA ZUS O ODMOWIE EMERYTURY POMOSTOWEJ

DECYZJA ZUS O ODMOWIE EMERYTURY POMOSTOWEJ

Decyzja ZUS o odmowie emerytury pomostowej nie zawsze jest zgodna z prawem. ZUS jest organem, który ma swój interes fiskalny w tym, aby odmówić emerytury pomostowej, co w bardzo wielu analizowanych przez nas przypadkach doprowadza do nadużycia prawa. Dziś omówimy jedną z takich decyzji, jak na załączonym przykładzie – decyzja wydana przez ZUS Oddział w Opolu:

Pomimo upływu wielu miesięcy od daty wydania decyzji, Klient zgłosił się do nas o analizę prawną czy odmowa emerytury pomostowej w jego przypadku jest słuszna. Otrzymaliśmy potrzebne materiały do zapoznania się ze sprawą, czyli w szczególności decyzję ZUS oraz świadectwa pracy w warunkach szczególnych.

DECYZJA ZUS O ODMOWIE EMERYTURY POMOSTOWEJ – EMERYTURA POMOSTOWA Z ART. 4

ZUS w Opolu wydał decyzję, w której odmówił przyznania emerytury pomostowej. Decyzja składa się z dwóch członów. W pierwszej kolejności ZUS analizował prawo do ‘zwykłej’ emerytury pomostowej z art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych.

[PRZEPISY PRAWA]

Art.  4.  [Nabycie prawa do emerytury pomostowej]

Prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;

2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;

3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;

4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;

5) (uchylony);

6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;

7) (uchylony).

Pomimo uznania co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych ZUS odmówił przyznania emerytury pomostowej z art. 4 powołując się na jedną z najczęściej stosowanych przesłanek odmowy pomostówki. Mianowicie – cytując z decyzji: „Zakład odmawia przyznania emerytury, ponieważ: – po dniu 31.12.2008 r. nie wykonywał Pan prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 niniejszej ustawy”.

BRAK PRACY W WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH PO DNIU 31.12.2008 R. A PRAWO DO EMERYTURY POMOSTOWEJ

Jednak brak pracy w warunkach szczególnych na nowych zasadach po 31.12.2008 r. nie wyklucza przyznania emerytury pomostowej. ZUS uznając w decyzji staż pracy w szczególnych warunkach w wymiarze 19 lat 11 miesięcy i 22 dni analizował sprawę również pod kątem emerytury pomostowej z art. 49 ustawy. Tego dotyczy litera B decyzji.

W tym aspekcie ZUS odmówił emerytury pomostowej powołując się na brak stosownego zaświadczenia od pracodawcy w trybie art. 51 ustawy.

NIESŁUSZNA ODMOWA EMERYTURY POMOSTOWEJ ZUS

W analizowanej dla Klienta sprawie okazało się, że odmowa emerytury pomostowej jest błędna. ZUS nadużył prawa odmawiając pomostówki. Ubezpieczony pracował jako kierowca autobusu w transporcie publicznym. Ta praca i kiedyś (tj. według ‘starych’ wykazów – rozporządzenie Rady Ministrów z 7.02.1983 r.) i dziś (tj. według ‘nowych’ wykazów – załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych) zalicza się do pracy o szczególnym charakterze. Oznacza to, że posiadając co najmniej 15 lat okresów pracy kwalifikowanych i ‘kiedyś’ i ‘dziś’ jako warunki szczególne – pomimo braku pracy po dniu 31.12.2008 r. w warunkach szczególnych na ‘nowych’ wykazach – Ubezpieczony powinien otrzymać emeryturę pomostową z ZUS.

Zobacz także – pomoc Państwowej Inspekcji Pracy w sprawach o emeryturę pomostową – link do wpisu na infor.pl

ZUS kurczowo trzyma się ‘kruczków’ prawnych, czyli w tym wypadku przepisu art. 51, który wymaga aby w tego typu sytuacji pracodawca potwierdził równoważność zatrudnienia w warunkach szczególnych (że okresy pracy w warunkach szczególnych na ‘starych’ zasadach odpowiadają ‘nowym’ wykazom). Tyle tylko, że Ubezpieczony nie jest w stanie pozyskać takiego zaświadczenia, bowiem pracodawca uległ likwidacji. Zgodnie z orzecznictwem sądów ubezpieczeń społecznych, brak takiego zaświadczenia nie powinien uniemożliwiać przyznania emerytury pomostowej.

[ORZECZNICTWO]

Fakt, że płatnik składek, mimo obowiązku nałożonego w art. 51 ustawy z 2008 r. o emeryturach pomostowych, nie wystawia stosowanego zaświadczenia o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie uniemożliwia przyznania emerytury pomostowej.

Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2020 r., sygn. III AUa 1200/19

Co teraz można zrobić? W sytuacji gdy Klient nie zaskarżył decyzji ZUS w terminie miesiąca od daty jej doręczenia, Klient powinien ponownie wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę pomostową. Jak ZUS wyda ponownie decyzję, wówczas od tej decyzji należy wnieść odwołanie i Sąd powinien zmienić decyzję ZUS i przyznać emeryturę pomostową. Jeśli w Twojej sprawie ZUS odmówił emerytury pomostowej, skontaktuj się z nami w celu uzyskana indywidualnej analizy czy w Twojej sprawie jest możliwe skuteczne odwołanie od odmowy emerytur pomostowej do sądu.

Prawnik od emerytur pomostowych. Otrzymałeś odmowną decyzję z ZUS w sprawie emerytury pomostowej? Umów się na indywidualną konsultację swojej sprawy i sprawdź, czy można złożyć skuteczne odwołanie od decyzji ZUS i otrzymać emeryturę pomostową przez sąd. W bardzo wielu sprawach okazuje się, że decyzje ZUS o odmowie emerytury pomostowej są błędne i dochodzi do zmiany decyzji przez sąd.

Prowadzimy sprawy o emerytury pomostowe w całym kraju. Przygotowujemy odwołania od odmownych decyzji ZUS w sprawach o emeryturę pomostową, apelacje i skargi kasacyjne w sprawie o emeryturę pomostową.

Zajmujemy się sprawami o emerytury pomostowe ‘od a do z’ w oparciu o pełnomocnictwo procesowe udzielone przez Klienta. Klient jest zaopiekowany prawnie w całym procesie z ZUS o prawo do emerytury pomostowej. Przed przyjęciem zlecenia przedstawiamy wycenę poprowadzenia sprawy. Wszystkie koszty, jakie Klient będzie zobowiązany ponieść, są zawarte w wycenie i Klient z góry wie, jakie koszty poniesie zlecając kancelarii poprowadzenie sprawy.

Współpracę zaczynamy najczęściej od konsultacji prawnej i analizy indywidualnej sytuacji Klienta.

Jeśli ZUS odmówił Ci emerytury pomostowej, to możesz złożyć odwołanie od decyzji i wygrać sprawę w sądzie.

Potrzebujesz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz