Pozorność zatrudnienia ZUS – ZUS może stwierdzić pozorność zatrudnienia, co skutkuje wykluczeniem z ubezpieczeń społecznych. W następstwie pozorności zatrudnienia ZUS wydaje decyzję o niepodleganiu do ubezpieczeń społecznych jako pracownik. W doktrynie prawa nie ma wątpliwości, że ZUS ma takie kompetencje. Podstawą prawną działania ZUS jest w tym wypadku art. 83 ustawy systemowej, zgodnie z którym Zakład wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw dotyczących w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz przebiegu ubezpieczeń.
POZORNOŚĆ ZATRUDNIENIA ZUS –> ZOBACZ POWIĄZANE TEMATY NA BLOGU:
19.01.2024 -> UMOWA POZORNA ZUS
15.04.2024 -> ILE DNI TRZEBA PRACOWAĆ ABY UMOWA NIE BYŁA POZORNA
30.09.2024 -> WYGRANA Z ZUS W KRAKOWIE O POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ
03.08.2022 -> JAK UDOWODNIĆ ŻE UMOWA NIE BYŁA POZORNA
20.12.2020 -> ZAKWESTIONOWANIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ ZUS
POZORNOŚĆ ZATRUDNIENIA ZUS – JAKIM UBEZPIECZENIOM PODLEGA PRACOWNIK
Zgodnie z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy (art. 8 ust. 1 ustawy).
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 1 ustawy).
POZORNOŚĆ ZATRUDNIENIA ZUS – KONTROLA ZUS
ZUS w toku postępowania wyjaśniającego czy kontroli jest uprawniony do badania zarówno faktu zawarcia umowy o pracę jak i jej ważności. Samo formalne zawarcie umowy o pracę nie jest przesądzające o faktycznym istnieniu stosunku pracy, który tworzy obowiązek ubezpieczeń. Niezbędne jest również rzeczywiste wykonywanie pracy w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę, opisanych w art. 22 Kodeksu pracy.
[PRZEPISY]
Art. 22. [Stosunek pracy]
§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Umowa o pracę jest stosunkiem zobowiązaniowym dwustronnie zobowiązujący. ZUS bardzo często zwraca uwagę na element kierownictwa pracodawcy. Pracownicze podporządkowanie jest cechą odróżniającą stosunek pracy od innych podstaw zatrudnienia (np. od umowy zlecenia).
POZORNOŚĆ ZATRUDNIENIA ZUS – ART. 58 KODEKSU CYWILNEGO
ZUS stwierdza pozorność zatrudnienia na podstawie art. 300 Kodeksu pracy, który w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy wskazuje, że do umowy o pracę mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Zarzut pozorności zatrudnienia ZUS opiera na art. 58 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego. W świetle tego przepisu umowa o pracę jest nieważna jeśli jest sprzeczna z ustawą lub ma na celu obejście ustawy, lub jeśli umowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Zobacz artykuł dr M. Rylskiego na temat >pozorności zatrudnienia ZUS< w PiZS link
Najczęściej ZUS podważa umowę o pracę wykorzystując konstrukcję ‘sprzeczności z zasadami współżycia społecznego’, powołując się na nadużycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego przy krótkotrwałym tytule do ubezpieczeń.
POZORNOŚĆ ZATRUDNIENIA ZUS – SKUTKI DECYZJI ZUS O NIEPODLEGANIU DO UBEZPIECZEŃ
Pozorne zatrudnienie nie uprawnia do uzyskania zasiłku chorobowego – tak pisze kancelaria KPMG analizując wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi. Bardzo często jest tak, że ZUS przychodzi na kontrolę pozorności zatrudnienia w sytuacji gdy w niedalekim okresie od nawiązania stosunku pracy pracownik wystąpi z roszczeniem o wypłatę zasiłku chorobowego. ZUS jako dysponent zasiłków, chcąc odmówić wypłaty zasiłku, wydaje decyzję o niepodleganiu do ubezpieczeń uznając umowę o pracę za pozorną.
Skutkiem decyzji jest także obowiązek płatnika składek do ‘wyzerowania’ pracownika z ubezpieczeń społecznych, czyli konieczność złożenia korekt deklaracji zgłoszeniowych i rozliczeniowych do ZUS. Wynika to z art. 38 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
POZORNOŚĆ ZATRUDNIENIA ZUS – ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS
Decyzja ZUS o pozorności zatrudnienia nie zawsze jest słuszna. ZUS ma swój partykularny interes w stwierdzeniu pozorności zatrudnienia. Ten interes bardzo często ‘zasłania’ trzeźwe myślenie. Obsługujemy bardzo wiele tego typu spraw w całej Polsce i widzimy patologię po stronie organu, który często zamiast rzetelnie zebrać i zgromadzić materiał dowodowy, zastępuje pracę, którą powinien wykonać, swoim wyobrażeniem o stanie faktycznym sprawy. To powoduje, że wiele decyzji wydawanych przez ZUS o niepodleganiu do ubezpieczeń przez pracowników jest błędna i w postępowaniu przed Sądem można doprowadzić do zmiany decyzji ZUS. Współpracę zaczynamy zwykle od indywidualnej konsultacji prawnej, podczas której analizujemy indywidualną sytuację Klienta. Jeśli widzimy szansę skutecznego poprowadzenia sprawy, wówczas przedstawiamy wycenę obsługi prawnej. Zapraszamy do kontaktu.
KONTAKT Z KANCELARIĄ – PORADY PRAWNE, PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH I PRZED ORGANAMI ADMINISTRACJI
Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawną, lub też zlecić poprowadzenie sprawy sądowej, reprezentowanie Ciebie w postępowaniu przed ZUS, zachęcam do kontaktu.
Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.
ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: