DWUOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. A ZUS – WSPÓLNIK DWUOSOBOWEJ SP. Z O.O. A ZUS – CZY WSPÓLNIK DWUOSOBOWEJ SP. Z O.O. PŁACI ZUS, JEŚLI POSIADA WIĘKSZOŚCIOWY PAKIET UDZIAŁÓW W SPÓŁCE? Na blogu informowaliśmy już o słynnej uchwale SN z 21.02.2024 r. III UZP 8/23, w której Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (link do wpisu WIĘKSZOŚCIOWY WSPÓLNIK NIE PŁACI ZUS).
CZY PO UCHWALE SN ZUS DALEJ UZNAJE DWUOSOBOWE SPÓŁKI ZA JEDNOOSOBOWE
Pytanie jak ta uchwała wpłynęła na ZUS, czy organ zaprzestał wydawania decyzji, w których obciąża obowiązkiem zapłaty składek większościowego wspólnika? Takie postępowania są dalej procedowane przez ZUS, który pomimo korzystnej dla obywatela uchwały wydaje decyzji ustalające obowiązek podlegania do ubezpieczeń jako jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. (pomimo że spółka jest formalnoprawnie rejestrowana jako dwuosobowa). Należy odwołać się od decyzji ZUS i przy odpowiedniej argumentacji oraz rzetelnie poprowadzonej sprawie przed sądem (najlepiej z pomocą prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS) da się tego typu sprawy wygrać.
WSPÓLNIK DWUOSOBOWEJ SPÓŁKI Z O.O. A ZUS – WYGRANE SPRAWY:
DWUOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. A ZUS - ORZECZNICTWO SN PO UCHWALE SYGN III UZP 8/23
Po uchwale SN III UZP 8/23 wspólnicy większościowy dalej ‘nie mogą spać spokojnie’ i istnieje zagrożenie kontroli ze strony ZUS i konieczności tłumaczenia przed sądem, że wszystko jest legalne i przy takiej konstrukcji nie ma podstaw do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń i zapłaty składek. W dalszym ciągu orzecznictwo SN nie jest w tej materii ‘jednolite’, co pokazuje choćby wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 sierpnia 2024 r., II USKP 49/23. W tym wyroku SN stwierdził, że
Sąd ubezpieczeń społecznych ma prawo badać, czy utworzenie dwuosobowej spółki kapitałowej nie miało na celu obejścia prawa albo było pozorne (bo drugi wspólnik faktycznie nie wypełnia swych zadań, jest wspólnikiem „na papierze”, jest udziałowcem fikcyjnym, figurantem) i nie stanowi to odejścia od wykładni, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1230 z późn. zm.) jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., choćby był wspólnikiem większościowym, „niemal, prawie jedynym”.
Nie ma zatem ‘automatyzmu’ i nie jest tak, że każda sprawa, w której ZUS uznaje wspólnika za jednoosobowego, będzie wygrana.
Niemniej jednak trzeba przyznać, że obecnie dominuje tendencja do wygrywania tego typu spraw przez obywateli w sporach z ZUS. W ten nurt wpisuje się choćby postanowienie SN z dnia 19 września 2024 r., I USK 441/23, gdzie stwierdzono, że wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s.
PO CO ZUS UZNAJE WIĘKSZOŚCIOWEGO WSPÓLNIKA W SP. Z O.O. ZA WSPÓLNIKA JEDNOOSOBOWEGO
ZUS uznaje większościowego wspólnika za wspólnika jednoosobowego po to, by w następstwie decyzji obejmującej takiego wspólnika obowiązkiem ubezpieczeń społecznych zażądać od niego zapłaty składek (czytaj -> wspólnik iluzoryczny). Trafiający do nas Klienci z reguły obciążani są zobowiązaniem składkowym w wysokości ok 80.000 zł. Cała sprawa nie jest jednak tak oczywista. Najpierw ZUS wydaje decyzję ustalającą obowiązek podlegania do ubezpieczeń, w której to decyzji nic nie ma na temat obowiązku zapłaty jakichkolwiek składek. Dopiero jeśli ta decyzja stanie się prawomocna, to ZUS przystępuje do jej wykonania i wówczas okazuje, się po co była wydana decyzja ustalająca obowiązek podlegania do ubezpieczeń. Jeśli otrzymałeś decyzję, z którą się nie zgadzasz albo której nie rozumiesz, warto skonsultować się z prawnikiem, bowiem skutki takiej decyzji mogą być dotkliwe.
DWUOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. A ZUS – POMOC PRAWNA
WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i warto szukać pomocy prawnej – prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS. Jeśli macie Państwo podobny problem, zapraszamy do współpracy. Mamy praktyczne doświadczenie w sporach z ZUS, dzięki czemu jesteśmy w stanie wygrywać nawet trudne sprawy z ZUSem.
Jeśli w Twojej sprawie ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz, zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. Przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS. WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa.
SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:
WYGRANA Z ZUS KRAKÓW – WYGRANA Z ZUS TARNÓW – WYGRANA Z ZUS KIELCE – WYGRANA Z ZUS CHRZANÓW – WYGRANA Z ZUS JASŁO – WYGRANA Z ZUS RZESZÓW – WYGRANA Z ZUS LUBLIN – WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ – WYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ – WYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJ – WYGRANA Z ZUS ELBLĄG –WYGRANA Z ZUS PŁOCK – WYGRANA Z ZUS RADOM – WYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWA – WYGRANA Z ZUS ZABRZE – WYGRANA Z ZUS CHORZÓW – WYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁA – WYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH – WYGRANA Z ZUS RYBNIK – WYGRANA Z ZUS OPOLE – WYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRA – WYGRANA Z ZUS W PILE – WYGRANA Z ZUS SZCZECIN
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: