You are currently viewing PKT 7 I 8 NA STAŁE LISTA CHORÓB

PKT 7 I 8 NA STAŁE LISTA CHORÓB

Pojawiły się wytyczne Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Chodzi o listę rzadkich chorób, które będą uprawniały do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe do ukończenia 16. roku życia.

Jak czytamy na stronach Ministerstwa:  Z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wydał zalecenia dla zespołów orzeczniczych, które ułatwią uzyskiwanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa oraz z diagnozami genetycznych chorób rzadkich.

W komunikacie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (link) przekazano, że nowe wytyczne już obowiązują. Portal INFOR.pl cytując Pełnomocnika Rządu podał: „21 marca, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa, to nie tylko dzień, w którym mówimy o potrzebach osób zespołem Downa, o tym, kim te osoby są. To także dzień, w którym możemy realnie zmienić ich życie. Bardzo cieszę się, że dzisiaj podpisuję nowe wytyczne Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dla zespołów orzeczniczych” – ogłosił wiceminister Łukasz Krasoń.

PKT 7 I 8 NA STAŁE LISTA CHORÓB

W wydanych wytycznych znalazły się dwie listy.

Lista ‘mocniejsza’ obejmująca schorzenia w przypadku potwierdzenia których u orzekanego dziecka istnieje zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności z ustaleniem wskazania w pkt 7) konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz ustaleniem wskazania w pkt 8) konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia

Lista ‘słabsza’ obejmująca schorzenia, w przypadku potwierdzenia których u orzekanego dziecka istnieje zasadność kwalifikacji do niepełnosprawności z ustaleniem wskazania w pkt 8) konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia 16 roku życia.

CO JEŚLI DANEGO SCHORZENIA NIE MA NA LIŚCIE – CZY W TAKIM PRZYPADKU PKT 7 I 8 NIE PRZYSŁUGUJE

Wytyczne mają służyć uproszczeniu procedur dla osób ze schorzeniami znajdującymi się na liście. Oczywiście dziecko ze schorzeniem wskazanym na liście ‘słabszej’ (uprawniającej z automatu tylko do pkt 8, a nie od razu łącznie do pkt 7 i 8) może otrzymać wskazania także co do pkt 7, ale nie będzie ono przyznawane ‘automatycznie’, a jedynie wówczas gdy komisja (PZON / WZON) stwierdzi taki rozstrój zdrowia, który uprawnia do wskazań co do punktu 7.

Cytując za wytycznymi:

Należy pamiętać, że przedmiotowy katalog schorzeń nie ma charakteru zamkniętego i nie obejmuje wszystkich rzadkich chorób genetycznych. W przypadku wielu chorób rzadkich ich obraz kliniczny jest na tyle zmienny, iż nie znalazły się one w katalogu, albowiem osoby cierpiące na te schorzenia mogą mieć w różnym stopniu naruszoną sprawności organizmu.

W przypadku dzieci ze schorzeniami, których nie ma na liście (jak na przykład całościowe zaburzenia rozwojowe, autyzm, Zespół Aspergera) rodzice dzieci mogą ubiegać się o punkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności. W sytuacji gdy dane schorzenie nie jest objęte listą, o przyznaniu wskazań co do punktu 7 lub 8 decyduje indywidualna ocena konkretnego rozstroju zdrowia dokonywana przez komisję. Od niekorzystnego orzeczenia przysługuje ścieżka odwoławcza, włącznie z możliwością odwołania się do sądu rejonowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Zapytaj o indywidualną wyceną swojej sprawy. Kancelaria przygotowuje odwołania od orzeczeń PZON do WZON. Koszt pomocy prawnej ustalany jest przed przyjęciem zlecenia. Odwołanie opracowujemy najszybciej jak się da. Zwykle 2-3 dni robocze od otrzymania materiałów i płatności od Klienta.

Możesz liczyć na pomoc prawnika w sprawie odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Przygotowujemy odwołania do WZON od orzeczeń Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także odwołania od decyzji WZON do sądu rejonowego, sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Zgłoś się do nas aby uzyskać wsparcie kancelarii.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Czytaj nasze wpisy na blogu:

Dodaj komentarz