You are currently viewing ODMOWA ZNACZNEGO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

ODMOWA ZNACZNEGO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

MZON w Krakowie odmawia ustalenia znacznego stopnia niepełnosprawności dla dziecka po ukończeniu 16. roku życia. Z takim problemem zgłosiła się do nas matka, która pomimo osiągnięcia pełnoletności, dalej sprawuje opiekę nad synem ze względu na jego niepełnosprawność intelektualną oraz autyzm. Odmowa ustalenia stopnia znacznego była dla rodziny szokiem, tym bardziej że na mocy poprzedniego orzeczenia syn miał ustalony stopień znaczny, a jego stan zdrowia nie poprawił się.

ODMOWA ZNACZNEGO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Znaczny stopień niepełnosprawności jest powiązany z punktem 7, tj. ze wskazaniami co do konieczności stałej opieki w związku z niezdolności do samodzielnej egzystencji. Na co wskazywaliśmy już na blogu (wpis) obecnie obserwujemy tendencję do ograniczania wszelkich uprawnień dla osób z niepełnosprawnością (w tym w szczególności dotyczy to wskazań w zakresie punktu 7). Miejski Zespół wprowadza ‘nową’ definicję niezdolności do samodzielnej egzystencji, która stanowi przesłankę przyznania znacznego stopnia niepełnosprawności. Nowa polityka orzekania o niepełnosprawności prowadzi do wypaczenia sensu przepisów, gdzie nie liczą się nawet jasne i klarowne reguły prawne.

ODMOWA ZNACZNEGO STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – POMIMO ŻE UBEZPIECZONY MA ORZECZENIE LEKARZA ORZECZNIKA ZUS

Ubezpieczony ma wydane orzeczenia przez lekarzy orzeczników ZUS o trwałej całkowitej niezdolności do pracy oraz o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z art. 5 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Miejski Zespół ustalając stopień umiarkowany wprost narusza regulację prawną cytowanego art. 5 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej. Ten przepis zrównuje orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Innymi słowy MZON nie mógł wydać innego orzeczenia, jak zaliczyć ubezpieczonego do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Przygotowaliśmy rzetelne odwołanie od orzeczenia w tej sprawie i liczymy na to, że Wojewódzki Zespół zastosuje obowiązujące przepisy i zmieni błędne orzeczenie Miejskiego Zespołu.

Możesz liczyć na pomoc prawnika w sprawie odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Przygotowujemy odwołania do WZON od orzeczeń Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także odwołania od decyzji WZON do sądu rejonowego, sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Zgłoś się do nas aby uzyskać wsparcie kancelarii.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Czytaj nasze wpisy na blogu:

 

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz