Odmowa punktu 7 to częsty problem przy staraniu się o orzeczenie o niepełnosprawności. Nie przyznano punktu 7 w orzeczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Punkt 7 dotyczy wymogu tzw. stałej opieki (konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji).
ODMOWA PUNKTU 7 – ZMIANA POLITYKI PZON I WZON
Nie zmieniły się przepisy dotyczące przesłanek przyznania punktu 7) w orzeczeniu, a obserwujemy zmienioną politykę Powiatowych i Wojewódzkich Zespołów, które zaczęły wymagać „całkowitej” opieki nad dzieckiem, aby przyznać punkt 7). Cytat z jednego z ostatnich orzeczeń, jakie do nas trafiło:
„przyznanie wskazania w punkcie 7 uwarunkowane jest ustaleniem całkowitej zależności dziecka od otoczenia i konieczności sprawowania opieki”. Jest to istotny błąd i nadużycie ze strony Zespołu orzekającego o niepełnosprawności.
Przy takim podejściu wiele dzieci jest pozbawionych punktu 7) w orzeczeniu zupełnie niesłusznie. Dla przykładu dzieci dotknięte problemem całościowych zaburzeń rozwojowych typu autyzm / Zespół Aspergera, jako sprawne ‘ruchowo’, są obecnie pozbawiane punktu 7. To nieprawidłowa praktyka, zważywszy że jeszcze 2-3 lata temu te same Wojewódzkiego Zespoły w takich przypadkach ustalały wskazania co do punktu 7). Dziś odmawiają punktu 7, w sytuacji gdy przepisy prawa co do tego kiedy punkt 7 powinien być przyznany nie uległy zmianie.
PUNKT 7 W ORZECZENIU - JAK GO ROZUMIEĆ
Jak powinny być rozumiane przesłanki przyznania wskazań co do punktu 7 w orzeczeniu? Orzeczenie o niepełnosprawności i wskazania w nim zawarte (w tym budzący spory punkt 7 w orzeczeniu) powinny być rozumiane jako wyraz wsparcia Państwa w wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością. Punkt 7) ma w zamyśle zabezpieczać prawidłowy rozwój dziecka. Nie może być zgody na odmawianie punktu 7) gdzie dziecko jest rzekomo w stanie samodzielnie funkcjonować, ale wówczas będą to warunki niehumanitarne i zagrażające zdrowiu, a nawet i życiu dziecka. Punkt 7) daje nie tylko wsparcie finansowe (prawo do świadczenia pielęgnacyjnego) ale także ułatwia leczenie i rehabilitację (łatwiejszy dostęp do specjalistów).
ODMOWA PUNKTU 7 ODWOŁANIE
Przy odmowie punktu 7 w orzeczeniu konieczne jest odwołanie się od orzeczenia najpierw do Wojewódzkiego Zespołu, a jeśli Wojewódzki Zespól podtrzyma orzeczenie, to należy odwołać się do sądu rejonowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Co pokazuje nasza praktyka w wielu sprawach sądy zmieniają orzeczenie i przyznają punkt 7 uznając niezdolność do samodzielnej egzystencji nawet jeśli dziecko nie jest całkowicie zależne od otoczenia. Wyroki sądów potwierdzają, że teza Wojewódzkiego Zespołu o konieczności wystąpienia ‘całkowitej’ opieki nad dzieckiem, jest błędna.
ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POMOC PRAWNA
ILE KOSZTUJE NAPISANIE ODWOŁANIA OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PRZEZ KANCELARIĘ? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!
Kancelaria przygotowuje odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Koszt pomocy prawnej ustalany jest przed przyjęciem zlecenia. Odwołanie opracowujemy najszybciej jak się da. Zwykle 2-3 dni robocze od otrzymania materiałów i płatności od Klienta.
Jak uzyskać punkt 7 w orzeczeniu? Trzeba odwołać się do sądu. Zwiększ swoje szanse na sukces. Zgłoś się do nas już dziś. W ramach kancelarii prowadzimy kompleksowo sprawy z odwołania od orzeczenia WZON o niepełnosprawności w sądzie rejonowym.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: