You are currently viewing CO GROZI PRACODAWCY ZATRUDNIAJĄCEGO MAŁŻONKA

CO GROZI PRACODAWCY ZATRUDNIAJĄCEGO MAŁŻONKA

Co grozi pracodawcy zatrudniającego małżonka? Można zawrzeć umowę o pracę z małżonkiem, ale trzeba uważać. W praktyce nie istnieją przepisy prawa, które zabraniałyby pracodawcy nawiązania stosunku pracy między osobami bliskimi. Portal kadry-i-place.com.pl wskazuje, że Ani Kodeks pracy ani inne przepisy prawa nie zabraniają angażowania, np. małżonków na umowę o pracę. Dlatego jeśli taka forma zatrudnienia stronom odpowiada, to stosunek pracy nawiązuje się na ogólnych zasadach (link).

Jak wskazywaliśmy już na blogu ZUS bardzo często bierze pod lupę takie zatrudnienie i w przypadku podważenia umowy o pracę zawartej między małżonkami konsekwencje mogą być dotkliwe (wpis: KONTROLA ZUS OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCEJ). ZUS potrafi zmienić schemat podlegania do ubezpieczeń nawet za wiele lat wstecz, a wtedy płatnik – pracodawca jest obciążony domiarem składek a wypłacone zasiłki z ubezpieczenia chorobowego są stawiane przez ZUS do zwrotu jako tzw. świadczenia nienależnie pobrane.

Czy każda umowa o pracę zawarta pomiędzy małżonkami zostanie przekształcona przez ZUS w tytuł do ubezpieczeń jakim jest współpraca? Otóż nie. Owszem, mamy fikcję prawną z art. 8 ust. 2 ustawy systemowej, która zakłada że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, to dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

W praktyce obsługi spraw przeciwko ZUS nie zawsze mamy do czynienia ze spełnieniem wszystkich kryteriów pozwalających zakwalifikować umowę o pracę zawartą między małżonkami jako współpracę.

CO GROZI PRACODAWCY ZATRUDNIAJĄCEGO MAŁŻONKA – UMOWA O PRACĘ ZAWARTA Z MAŁŻONKIEM TO NIE ZAWSZE WSPÓŁPRACA

Z reguły organ rentowy stosuje schemat myślowy, uznając że zatrudnienie członka rodziny na umowie o pracę w sposób automatyczny skutkuje przyjęciem, że w tym przypadku mamy do czynienia ze współpracą przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tymczasem współpraca ta musi przejawiać cechy (przesłanki) określone przepisem prawa, co nie zawsze jest spełnione w stanie faktycznym danej konkretnej sprawy.

Przepis art. 8 ust. 11 odwołuje się do dwóch przesłanek, a mianowicie:

  • pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym
  • oraz współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Najczęściej podważana jest kwestia prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Pomimo funkcjonowania w ramach związku małżeńskiego, relacja małżeńska może być różnie ułożona i tym samym nie zawsze ta przesłanka będzie spełniona.

W sprawie prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, Sąd ustalił że małżonkowie funkcjonują w sposób, który nie może zostać uznany za prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Dlatego też Sąd zmienił decyzję ZUS i uznał, że nie zostały spełnione przesłanki pozwalające na zakwalifikowanie umowy o pracę zawartej między małżonkami w tytuł do ubezpieczeń jakim jest współpraca (wyrok Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 22 października 2020 r., IV U 2065/19).

Każda sytuacja powinna być oceniana indywidualnie. Nie ma jasnej ustawowej definicji prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Ustawodawca pozostawił dookreślenie znaczenia tego zwrotu judykaturze. To powoduje w praktyce wiele sporów na tym tle. Niemniej jednak nie zawsze ZUS ma rację i warto w tego typu sprawach odwoływać się od decyzji i szukać ochrony prawnej przed Sądem.

Jeśli w Twojej sprawie ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz, zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. Przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS. WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Potrzebujesz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz