Osoba współpracująca a składki ZUS. Decyzja ZUS o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia jako osoba współpracująca. Konsultacja z ostatniego tygodnia i problem z ZUS, który ustalił że żona jest osobą współpracującą w firmie męża. ZUS wydał decyzję, w której objął obowiązkiem ubezpieczeń społecznych żonę w firmie męża od 2013 r. Decyzję ZUS wydał w 2024 r., czyli po ponad 10 latach od zaistnienia (zdaniem ZUS) tytułu do ubezpieczeń.
Decyzja stanowiła wynik przeprowadzonego przez ZUS postępowania wyjaśniającego, które zainicjowała skonfliktowana z mężem żona, która złożyła mnóstwo pism do ZUS z wnioskiem o kontrolę w firmie. ZUS uznał w decyzji, że zakres czynności wykonywanych przez żonę bez żadnej umowy w firmie męża spełnia kryteria pozwalające uznać te czynności za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
OSOBA WSPÓŁPRACUJĄCA A SKŁADKI ZUS - CZY ZUS MOŻE OBJĄĆ OBOWIĄZKIEM UBEZPIECZEŃ WSTECZ
ZUS uznaje, że przedawnieniu podlega obowiązek zapłaty składek, a nie obowiązek podlegania do ubezpieczeń społecznych. W praktyce ZUS, że może objąć (albo wykluczyć) z obowiązku ubezpieczeń nawet za okres, w którym składki uległy już przedawnieniu. Tak też jest w opisywanym przypadku, gdzie ZUS może dochodzić składek jedynie za 5 lat wstecz, a nie za cały okres, w którym objął obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu współpracy.
[ORZECZNICTWO]
Nie zachodzą przeszkody materialnoprawne i procesowe, w ustaleniu przez organ rentowy w decyzji podlegania ubezpieczeniom społecznym w okresach wstecznych, w odniesieniu do których należne składki nie zostały opłacone przez płatnika i uległy przedawnieniu. Dopuszczalne jest zatem ustalenie w decyzji organu rentowego podlegania ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) osoby wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia w sytuacji, gdy należności z tytułu składek na te ubezpieczenia, uległy przedawnieniu przed wydaniem decyzji.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2017 r., II UK 708/15
Trzeba pamiętać, że co do zasady mamy 5cio letni termin przedawnienia składek. Jednak bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu od dnia wszczęcia przez Zakład postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym. Zatem od dnia wszczęcia przez ZUS postępowania w przedmiocie podlegania do ubezpieczeń termin przedawnienia zobowiązania składkowego jest zawieszony, aż do dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym. Oznacza to, że w czasie np. sporu sądowego co do kwestii, czy żona powinna zostać objęta obowiązkiem ubezpieczeń jako osoba współpracująca, termin przedawnienia składek jest zawieszony.
OSOBA WSPÓŁPRACUJĄCA A SKŁADKI ZUS - KIEDY POMOC ŻONY W FIRMIE MĘŻA MOŻE ZOSTAĆ UZNANA ZA TYTUŁ DO UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH – WSPÓŁPRACA PRZY PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI GOSPODACZEJ
Na gruncie opisywanej sprawy wydaje się, że ZUS zbyt pochopnie uznał, że pomoc żony w firmie męża powinna skutkować objęciem jej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Oczywiście ZUS nie jest tutaj w 100% obiektywny, skoro ma swój interes fiskalny w całej sprawie (objęcie obowiązkiem ubezpieczeń = obowiązek zapłaty składek do ZUS). Nie każda pomoc żony w firmie męża będzie traktowana jako tytuł do ubezpieczeń. Trzeba pamiętać o tym, że tytuł do ubezpieczeń społecznych jest związany z zarobkową aktywnością osób fizycznych. Muszą to być stałe działania, ukierunkowane na zysk. Doraźna pomoc nie może być traktowana jako tytuł do ubezpieczeń społecznych. Składki ZUS za osobę współpracującą są bardzo wysokie. Zatem w założeniu pomoc żony powinna być na tyle ‘zyskowna’ dla firmy, że co najmniej ‘wypracowałaby’ ona kwotę pozwalającą firmie pokryć należne miesięczne składki związane z taką pomocą.
[ORZECZNICTWO]
Cechami konstytutywnymi pojęcia współpracy przy działalności gospodarczej są występujące łącznie: istotny ciężar gatunkowy działań współpracownika, które nie mogą mieć charakteru wtórnego, bezpośredni ich związek z przedmiotem działalności gospodarczej, stabilność i zorganizowanie oraz znaczący czas i częstotliwość wykonywanych prac. Za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny stron dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie małżonków przy tym przedsięwzięciu.
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2024 r., I USK 387/23
Jeśli w Twojej sprawie ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz, zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. Przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS. WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa.
SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:
WYGRANA Z ZUS KRAKÓW – WYGRANA Z ZUS TARNÓW – WYGRANA Z ZUS CHRZANÓW – WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ – WYGRANA Z ZUS ELBLĄG –WYGRANA Z ZUS PŁOCK – WYGRANA Z ZUS RADOM – WYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWA – WYGRANA Z ZUS ZABRZE – WYGRANA Z ZUS CHORZÓW – WYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁA – WYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH – WYGRANA Z ZUS RYBNIK – WYGRANA Z ZUS OPOLE – WYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRA – WYGRANA Z ZUS SZCZECIN
Potrzebujesz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami:
tel.: 502-619-281
e-mail: kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: