You are currently viewing BRAK ŚWIADECTWA PRACY WSTRZYMANIE WYPŁATY EMERYTURY PRZEZ ZUS

BRAK ŚWIADECTWA PRACY WSTRZYMANIE WYPŁATY EMERYTURY PRZEZ ZUS

Ubezpieczony występujący z wnioskiem o emeryturę musi oświadczyć, czy pozostaje w stosunku pracy. Wynika to z formularza EMP. Pozostawanie w zatrudnieniu będzie skutkowało przyznaniem emerytury z jednoczesnym zawieszeniem jej wypłaty z powodu kontynuacji zatrudnienia. Polski system emerytalny zakłada ‘wypychanie’ emerytów z rynku pracy. Konieczność rozwiązania umowy o pracę często powoduje, że po przejściu na emeryturę emeryt nie ma powrotu na poprzednio zajmowane stanowisko pracy.

[PRZEPIS PRAWA]

Art.  103a.  [Zawieszenie prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia] 

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

BRAK ŚWIADECTWA PRACY. WSTRZYMANIE WYPŁATY EMERYTURY PRZEZ ZUS

W celu podjęcia wypłaty emerytury ZUS wymaga przedłożenia świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzającego fakt rozwiązania stosunku pracy (§22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe). Co w przypadku gdy pracodawca nie chce wydać świadectwa pracy albo z innych przyczyn ubezpieczony nie jest w stanie uzyskać od pracodawcy świadectwa pracy? Oczywiście można wystąpić do sadu pracy o sądowe zobowiązanie pracodawcy do wydania lub sprostowania świadectwa pracy; sądowe ustalenie uprawnienia do otrzymania lub sprostowania świadectwa pracy (art. 971 k.p.). Takie postępowanie może jednak potrwać kilka miesięcy, w ciągu których ‘uparty’ ZUS dalej nie będzie wypłacał emerytury, pomimo jej przyznania. Ewidentnie mamy tutaj do czynienia z luką prawną, to znaczy sytuacją nie do końca prawnie uregulowaną. Przy ‘surowym’ stosowaniu przepisów przez ZUS może tutaj dochodzić do nadużyć z pokrzywdzeniem obywatela.

JEŚLI NIE MOŻNA UZYSKAĆ ŚWIADECTWA PRACY - WYSTARCZY SAMO OŚWIADCZENIE O NIEPOZOSTAWIANIU W STOSUNKU PRACY

Jeśli uzyskanie świadectwa pracy jest znacznie utrudnione lub niemożliwe, wystarczające powinno być samo oświadczenie ubezpieczonego że nie pozostaje w stosunku pracy. Gazeta Podatkowa powołuje się na wyrok Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11.12.2024 r., sygn. akt VI U 443/24 (link do artykułu). Sąd Okręgowy w wyroku oparł się na § 19 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe. Zgodnie z tym przepisem: „oświadczenie zainteresowanego, które może być złożone w formie pisemnej lub ustnej do protokołu, stanowi środek dowodowy, potwierdzający następujące okoliczności: istnienie dalszego prawa do pobierania świadczenia”. Sąd Okręgowy wskazał, że wystarczającym było samo pisemne oświadczenie ubezpieczonej, że w chwili złożenia wniosku o emeryturę nie pozostaje w stosunku pracy, dla dokonania takiego ustalenia przez organ i wypłaty emerytury począwszy od tej daty.

Wydany wyrok jest korzystny dla obywatela i pokazuje, że można w sposób racjonalny zastosować przepisy, tak aby nie doszło do wypaczenia regulacji prawnej. Sąd powołał się m.in. na ratio legis regulacji art. 103a. Nie zawsze dla potwierdzenia rozwiązania stosunku pracy jest konieczne przedstawienie świadectwa pracy, czasami wystarczające jest samo oświadczenie.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach o renty z ZUS. Dla naszych Klientów:

– udzielamy konsultacji prawnych

– przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS

– prowadzimy kompleksowo sprawy przeciwko ZUS w sądach w całym kraju

– opracowujemy środki zaskarżenia typu apelacja / skarga kasacyjna

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz