You are currently viewing ZUS SPRZECIW OD ORZECZENIA – ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE

ZUS SPRZECIW OD ORZECZENIA – ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE

ZUS sprzeciw od orzeczenia – świadczenie rehabilitacyjne. Dziś kilka słów o sprzeciwie od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS w przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne należy do, jak to ZUS ujmuje, tzw. ‘świadczeń krótkoterminowych’. Maksymalny okres, na jaki świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane, to 12 miesięcy. Założenie systemowe jest takie, że jeśli ubezpieczony jest dalej niezdolny do pracy po wykorzystaniu całego okresu zasiłku chorobowego (182 dni) i rokuje odzyskanie zdolności do pracy to powinien otrzymać świadczenie rehabilitacyjne (a nie rentę). W bardzo wielu przypadkach świadczenie rehabilitacyjne ZUS przyzna nie od razu na cały okres 12 miesięcy, ale na przykład na 3 miesiące. Wówczas, jeśli po tym okresie dalej występuje niezdolność do pracy, należy starać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE – PROCEDURA UBIEGANIA SIĘ O ŚWIADCZENIE

Obecnie obserwujemy zaostrzenie polityki ZUS do przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wynikiem tego jest zwiększona ilość pracy prawników kancelarii nad opracowywaniem sprzeciwu do ZUS i odwołań do sądów ubezpieczeń społecznych w tego typu sprawach. Trzeba mieć świadomość, że lekarze orzecznicy ZUS nie są tutaj zbyt obiektywni – im więcej odmów, tym więcej pieniędzy zostaje w systemie. Dlatego zawsze jeśli otrzymasz negatywne orzeczenie lekarza orzecznika powinieneś skontaktować się z prawnikiem, który doradzi czy warto składać sprzeciw od orzeczenia i odwoływać się w sprawie o świadczenie rehabilitacyjne.

W przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne ZUS procedura postępowania jest następująca:

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS -> sprzeciw do komisji lekarskiej -> orzeczenie komisji lekarskiej ZUS -> decyzja ZUS -> odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

[WAŻNE] Aby zaskarżyć odmowną decyzję ZUS w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego do sądu, najpierw trzeba złożyć sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS do komisji lekarskiej. Złożenie sprzeciwu jest warunkiem formalnym do późniejszego odwołania się od odmownej decyzji ZUS do sądu.

ZUS SPRZECIW OD ORZECZENIA – ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE - PRZESŁANKI

Starając się o świadczenie rehabilitacyjne nie trzeba wykazywać, że ubezpieczony podlega rehabilitacji 😊 Trzeba wykazać, że dalej jest niezdolny do pracy i dalej wymaga leczenia, czy rekonwalescencji, w takim sensie, że ze względów medycznych powinien powstrzymywać się od pracy, tak aby organizm powrócił do pełnej sprawności. Mieliśmy już przypadki osób, które wprost przekonywały się o tym, że nie są w stanie pracować – na przykład po zakończeniu zasiłku chorobowego, wracały do pracy, jednak dolegliwości nasilały się i były zmuszone wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne.

ZUS SPRZECIW OD ORZECZENIA – ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE – PODSTAWA PRAWNA SPRZECIWU

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego odbywa się na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa  w  zw. z art. 14 ust. 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE ZUS:

ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE WYGRANA Z ZUS W PILE

WYGRANA Z ZUS KIELCE O ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE

Wyroki sądów, które opisujemy ww. wpisach są prawomocne i ZUS wypłacił świadczenie rehabilitacyjne za maksymalny okres 12 miesięcy.

Warto odwołać się od decyzji ZUS w sprawie odmowy świadczenia rehabilitacyjnego. Pomagamy w tego typu sprawach. Z uwagi na upływ terminów do zaskarżenia należy zgłosić się do prawnika możliwie jak najszybciej, tak abyśmy mogli podjąć działania. Nie trzeba od razu decydować się na kompleksową obsługę prawną, czasami wystarczy opracowanie fachowego pisma przez prawnika. Możemy umówić się na samo przygotowanie pisma oraz wyjaśnienie procedury, co już w bardzo wielu przypadkach przynosi oczekiwany rezultat i świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez ZUS. Pomoc prawną możesz uzyskać w całej Polsce.

KONTAKT Z KANCELARIĄ  – PORADY PRAWNE, PRZYGOTOWYWANIE PISM ORAZ ODWOŁAŃ, PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH I PRZED ORGANAMI ADMINISTRACJI

Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawną, zlecić nam przygotowanie profesjonalnego pisma (ZUS sprzeciw od orzeczenia, odwołanie od decyzji) lub też powierzyć poprowadzenie sprawy sądowej, reprezentowanie Ciebie w postępowaniu przed ZUS, zachęcam do kontaktu.

Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS

APELACJA ZUS

SKARGA KASACYJNA ZUS

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz