You are currently viewing SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS – FORUM

SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS – FORUM

Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika zus – forum / sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS / odwołanie od decyzji ZUS.

Starając się o świadczenia z ZUS takie jak renta, renta socjalna, świadczenie rehabilitacyjne, decyzja ZUS jest wydawana na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenia komisji lekarskiej ZUS. Tym samym prawo do świadczeń jest uzależnione od pozytywnego orzeczenia lekarza orzecznika. Jeśli lekarz orzecznik ustali brak niezdolności do pracy, wówczas ZUS wydaje decyzję odmowną i jedyna droga do zmiany decyzji to odwołanie do sądu ubezpieczeń społecznych. Prowadzimy wiele tego typu spraw przed sądami w całej Polsce.

Sprawy sądowej można w wielu przypadkach uniknąć. W sytuacji gdy orzeczenie lekarza orzecznika ZUS jest negatywne, przysługuje sprzeciw od orzeczenia i komisja lekarska może zmienić orzeczenie lekarza orzecznika. W przygotowywanych przez kancelarię pismach „sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS” uzyskujemy pozytywne rozstrzygnięcia komisji lekarskiej.

TERMIN DO ZŁOŻENIA SPRZECIWU OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS

Podstawa prawna sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wynika z art. 14 ust. 2a ustawy rentowej zgodnie z którym: Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, zwanej dalej „komisją lekarską”, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

ZARZUTY DO ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS

W myśl przepisów szczegółowych lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie. Obecnie wielu klientów sygnalizuje nam problem orzekania zaocznego przez lekarzy orzeczników, co może stanowić uzasadniony zarzut w sprzeciwie od takiego orzeczenia.

Procedura orzekania o niezdolności do pracy powinna być przeprowadzona przez lekarza o specjalizacji adekwatnej do schorzeń ubezpieczonego. W szczególności, jeśli lekarz orzecznik nie dysponuje specjalizacją z danej dziedziny, to powinien zwrócić się o opinię lekarza konsultanta. Z tym też bywa problem, co może być podnoszone w sprzeciwie jako zarzut.

SPRZECIW LO ZUS – NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY W ROZUMIENIU RENTOWYM

Zdarzają się sytuacje, w których lekarz orzecznik ustala brak niezdolności do pracy, z powołaniem się na fakt wykonywania zatrudnienia przez ubezpieczonego, który pracuje mając orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Takie orzeczenie lekarza orzecznika również można podważyć składając sprzeciw od orzeczenia.

Praca w warunkach pracy chronionej nie powinna być przeszkodą w ustaleniu niezdolności do pracy. Utrata zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy nie oznacza absolutnej utraty zdolności do wykonywania pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Stanowi o tym art. 13 ust. 4 ustawy emerytalnej, zgodnie z którym: zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym nie stoi w sprzeczności z ich niezdolnością do pracy, a w konsekwencji również z korzystaniem z uprawnień, które z takiej niezdolności wynikają. Osoba uznana za niezdolną do pracy może być zatrudniona w warunkach pracy chronionej, bez utraty statusu osoby niezdolnej do wykonywania pracy w rozumieniu rentowym, jako że przesłanka niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy odnosi się do każdego zatrudnienia w innych warunkach niż na stanowiskach pracy odpowiednio przystosowanych do stopnia i charakteru naruszenia sprawności organizmu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 stycznia 2024 r. sygn. II SA/Łd 1036/23, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu  z dnia 18 stycznia 2024 r. sygn. IV SA/Po 815/23, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2023 r. sygn. II SA/Bd 953/23).

SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS – FORUM

Jak Państwo widzicie jest wiele sytuacji, w których można skutecznie podważyć orzeczenie lekarza orzecznika ZUS składając sprzeciw od orzeczenia LO do komisji lekarskiej. Wszystkie ‘kruczki prawne’ da się wykorzystać na korzyść ubezpieczonego, dzięki czemu sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika jest odpowiednio uargumentowany, co w wielu przypadkach prowadzi do sukcesu i pozytywnej decyzji ZUS. Jeśli otrzymałeś orzeczenia lekarza orzecznika i potrzebujesz pomocy prawnej – zapraszamy do kontaktu; co trzeba przesłać, abyśmy zajęli się sprawą znajdziesz we wpisie: POMOC PRAWNA SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach o renty z ZUS. Dla naszych Klientów:

– udzielamy konsultacji prawnych

– przygotowujemy sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

– przygotowujemy odwołanie od decyzji ZUS w sprawach o rentę

– prowadzimy kompleksowo sprawy o rentę ZUS w sądach w całym kraju

– opracowujemy środki zaskarżenia typu apelacja / skarga kasacyjna

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz