Upadłość konsumencka a renta ZUS. Ubezpieczony zdecydował się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej w związku z dużą ilością narosłych długów. Przebywał na rencie wypłacanej przez ZUS. Część renty była potrącana / przekazywana przez ZUS do masy upadłości. Starając się o przedłużenie renty Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że doszło do nieważności postępowania z uwagi na fakt, że stroną postępowania o rentę powinien być syndyk, a nie ubezpieczony. Finalnie jednak Sąd Najwyższy uznał, że roszczenie o prawo do renty nie wchodzi w skład masy upadłości i stroną postępowania jest ubezpieczony, a nie syndyk. Poniżej zdjęcie postanowienie SN w tej sprawie:
ODMOWA RENTY ZUS - KULISY SPRAWY
Zgłosił się do nas klient starający się o przedłużenie renty ZUS. Sprawa dotyczyła sytuacji, gdzie renta była wypłacana przez wiele lat (uwaga -> od 2005 r. do 2021 r.!), a po tym czasie ZUS uznał ‘nie jest Pan niezdolny do pracy’ i rentę odebrał. Klient działał sam do momentu jak Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił jego odwołanie, uznając racje ZUS. Pozyskaliśmy akta sprawy i przygotowaliśmy w imieniu klienta apelację od wyroku Sądu 1. Instancji domagając się przeprowadzenia przez Sąd Apelacyjny uzupełniającego postępowania dowodowego i wskazując na szereg nieprawidłowości w sposobie procedowania sprawy przez Sąd Okręgowy (m.in. brak powołania biegłych o specjalizacji adekwatnej do schorzeń ubezpieczonego, a także fakt, że cała korespondencja kierowana do ubezpieczonego trafiała do syndyka, który przekazywał mu pocztę z opóźnieniem, w wyniku czego klient nie był w stanie odpowiedzieć na wiele pism z sądu, w terminie, który ten sąd wyznaczał).
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA A RENTA ZUS
Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał w wyroku, że skoro z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości i jednocześnie zarząd nad majątkiem obejmuje syndyk masy upadłości, to zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu. Zdaniem Sądu Apelacyjnego stroną postępowania w sprawie o rentę powinien być w tym wypadku syndyk, a nie sam ubezpieczony. Cytując z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie: „postępowanie w sprawie o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy upadłego winno być traktowane jako postępowanie dotyczące masy upadłości, gdyż z ewentualne przyznanego upadłemu świadczenia rentowego wierzyciele będą mogli zaspokoić swe roszczenia”.
ZAŻALENIE DO SN
Nie zgodziliśmy się z takim stanowiskiem Sądu Apelacyjnego i zaskarżyliśmy wyrok zażaleniem do Sądu Najwyższego – co jest możliwe na podstawie art. 3941 § 11 k.p.c. W zażaleniu wskazaliśmy, że przedmiotem postępowania sądowego nie jest renta, jako określona kwotowo wierzytelność pieniężna powoda względem pozwanego organu rentowego, ale prawo do renty. Prawo do renty jest prawem osobistym powoda. W myśl poglądów wyrażanych w doktrynie, proces o prawa osobiste (a takim jest prawo do renty) nie stanowi postępowania dotyczącego masy upadłości (vide: Komentarz do art. 144, Paweł Janda, Prawo upadłościowe. Komentarz, wyd. III, WKP 2023).
POSTANOWIENIE SN
Sąd Najwyższy przyznał nam rację i wydał postanowienie, w którym uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania. SN uznał, że „roszczeniem nie dotyczącym masy upadłości jest również roszczenie o rentę z tytułu niezdolności do pracy, dotyczy ono bowiem majątkowych praw podmiotowych związanych ściśle z osobą dłużnika” (cytat z uzasadnienia postanowienia SN). Jak podsumował Sąd Najwyższy „Prawo do renty nie może być zatem uznane za wchodzące w skład masy upadłości w rozumieniu art. 62 ustawy Prawo upadłościowe. W konsekwencji nie ma do tej kategorii spraw zastosowania art. 144 ustawy Prawo upadłościowe”. Konkluzja jest taka, że w sprawie o prawo do renty dla ubezpieczonego, który ma ogłoszoną upadłość, to nie syndyk jest stroną postępowania, tylko stroną postępowania jest sam ubezpieczony.
ZUS ODMÓWIŁ RENTY. SĄD ZMIENIA DECYZJĘ ZUS I PRZYZNAJE RENTĘ:
KONTAKT Z KANCELARIĄ – PORADY PRAWNE, PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH I PRZED ORGANAMI ADMINISTRACJI
Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawną, lub też zlecić poprowadzenie sprawy sądowej, reprezentowanie Ciebie w postępowaniu przed ZUS, zachęcam do kontaktu.
Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.
ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!
CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: