Dlaczego ZUS odmawia emerytury pomostowej? Odmowa emerytury pomostowej jest związana z niespełnieniem jednej z przesłanek prawnych do przyznania prawa do pomostówki. Najczęściej ZUS odmawia emerytury pomostowej powołując się na brak pracy w warunkach szczególnych po 31 grudnia 2008 r. Druga najczęściej występująca przyczyna, dla której ZUS odmawia emerytury pomostowej to niespełnienie przesłanki posiadania 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych.
Wiele osób (bezgranicznie) ufa profesjonalizmowi ZUS i jeśli w decyzji jest napisane, że ZUS odmawia emerytury pomostowej, to widocznie tak musi być. Otóż nie -> ZUS też się myli i da się wygrać tego typu sprawę z ZUS w sądzie. Sąd może zmienić decyzję ZUS i ZUS będzie wypłacał pomostówkę. Najczęściej w tego typu sprawach postępowanie sądowe kończy się na jednym posiedzeniu i ZUS nie składa apelacji. W zależności od obłożenia sądu pracą, można uzyskać emeryturę pomostową nawet w pół roku.
PRAWNIK ZUS -> WYGRYWAMY Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ:
- WYGRANA Z ZUS RADOM EMERYTURA POMOSTOWA
- EMERYTURA POMOSTOWA WYGRANA Z ZUS PŁOCK
- WYGRANA SPRAWA O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ PRZED SĄDEM NAJWYŻSZYM
- WYGRANA EMERYTURA POMOSTOWA ZUS SOSNOWIEC
- EMERYTURA POMOSTOWA – PRAWOMOCNA WYGRANA Z ZUS
- WYGRANA O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ Z ZUS SZCZECIN
- WYGRANA O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ Z ZUS BIELSKO-BIAŁA
- EMERYTURA POMOSTOWA – WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ
EMERYTURA POMOSTOWA ZUS – KONIECZNY WNIOSEK O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ
Aby otrzymać emeryturę pomostową trzeba złożyć wniosek. Wniosek o emeryturę pomostową składa się na druku EPOM. Wniosek wszczyna procedurę, która kończy się decyzją ZUS. Jeśli decyzja jest pozytywna wówczas ZUS wypłaca emeryturę pomostową z wyrównaniem od miesiąca, w którym został złożony wniosek.
EMERYTURA POMOSTOWA ZUS – PRZESŁANKI PRZYZNANIA EMERYTURY POMOSTOWEJ
Warunki przyznania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (link). Można również sięgnąć do przewodnika umieszczonego na stronach ZUS (link).
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4) ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3.
ODMOWA EMERYTURY POMOSTOWEJ ZUS
Na etapie postępowania administracyjnego ZUS jest ‘sędzią we własnej sprawie’; jeśli odmawia emerytury pomostowej, to w wielu przypadkach taka decyzja staje się ostateczna. Jeśli nie odwołasz się od odmowy emerytury pomostowej do sądu, wówczas ZUS nie wypłaci świadczenia. W wielu trafiających do nas sprawach okazuje się, że decyzja jest błędna, co wynika z nieprawidłowego stosowania przepisów przez ZUS. Im bardziej restrykcyjny sposób wykładni przepisów, tym więcej odmów. Jest to oszczędność dla systemu, bowiem ZUS nie musi wypłacać emerytury. Dlatego jeśli otrzymałeś odmowę emerytury pomostowej, to powinieneś zgłosić się na konsultację prawną, aby sprawdzić czy decyzja jest wydana prawidłowo. Działamy w całej Polsce i prowadzimy wiele postępowań w przedmiocie odmowy emerytury pomostowej.
DLACZEGO ZUS ODMAWIA EMERYTURY POMOSTOWEJ - NAJCZĘSTSZE PROBLEMY
W praktyce prowadzenia sporów z ZUS o emeryturę pomostową okazuje się, że najczęstsza przyczyna odmowy to kwestionowanie przez organ spełnienia przesłanki posiadania co najmniej 15 lat okresów pracy w warunkach szczególnych. Zdarzają się przypadki, gdzie – pomimo przedłożenia do ZUS świadectwa pracy w warunkach szczególnych, w którym zakład pracy potwierdził charakter pracy jako praca w warunkach szczególnych – ZUS tego nie uznaje i twierdzi, że np. doszło do pomyłki w świadectwie pracy (np. błędna nazwa stanowiska pracy nieodpowiadająca wykazowi, powołanie nieprawidłowej pozycji z wykazu itp.). Inny przypadek to tak zwane ‘łączone stanowiska pracy’ na świadectwie pracy w warunkach szczególnych. To również jest bardzo częsty zarzut ze strony ZUS, gdzie organ uznaje że jeśli pracownik wykonywał pracę na dwóch rodzajach stanowisk, to nie pracował ‘stale i w pełnym wymiarze czasu pracy’ w warunkach szczególnych. W wielu przypadkach zakłady pracy zostały polikwidowane i obecnie pracownik nie jest w stanie uzyskać sprostowania wystawionego świadectwa pracy w warunkach szczególnych. Wówczas należy odwołać się do sądu i można uzyskać emeryturę pomostową przez sąd.
Inny, równie często wykorzystywany przez ZUS zarzut, to brak pracy w warunkach szczególnych po 31 grudnia 2008 r. – pisaliśmy o tym tutaj oraz we wpisie EMERYTURA POMOSTOWA – WYMÓG PRACY PO 31 GRUDNIA 2008 R. Powiązane z tą przyczyną odmowy jest twierdzenie ZUS, że nie może uwzględnić okresu pracy po 31 grudnia 2008 r. z uwagi na fakt, że pracodawca nie odprowadzał składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (szerzej o tym problemie we wpisie -> link).
Te wszystkie przyczyny odmów emerytury pomostowej da się obalić w sądzie, co pokazuje że ZUS nadużywa swojej pozycji i nie prowadzi postępowania wyjaśniającego w sposób kompletny.
Prawnik od emerytur pomostowych. Otrzymałeś odmowną decyzję z ZUS w sprawie emerytury pomostowej? Umów się na indywidualną konsultację swojej sprawy i sprawdź, czy można złożyć skuteczne odwołanie od decyzji ZUS i otrzymać emeryturę pomostową przez sąd. W bardzo wielu sprawach okazuje się, że decyzje ZUS o odmowie emerytury pomostowej są błędne i dochodzi do zmiany decyzji przez sąd.
Prowadzimy sprawy o emerytury pomostowe w całym kraju. Przygotowujemy odwołania od odmownych decyzji ZUS w sprawach o emeryturę pomostową, apelacje i skargi kasacyjne w sprawie o emeryturę pomostową.
Zajmujemy się sprawami o emerytury pomostowe ‘od a do z’ w oparciu o pełnomocnictwo procesowe udzielone przez Klienta. Klient jest zaopiekowany prawnie w całym procesie z ZUS o prawo do emerytury pomostowej. Przed przyjęciem zlecenia przedstawiamy wycenę poprowadzenia sprawy. Wszystkie koszty, jakie Klient będzie zobowiązany ponieść, są zawarte w wycenie i Klient z góry wie, jakie koszty poniesie zlecając kancelarii poprowadzenie sprawy.
Współpracę zaczynamy najczęściej od konsultacji prawnej i analizy indywidualnej sytuacji Klienta.
Jeśli ZUS odmówił Ci emerytury pomostowej, to możesz złożyć odwołanie od decyzji i wygrać sprawę w sądzie.
Potrzebujesz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami:
tel.: 502-619-281
e-mail: kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: