Odmowa pomostówki ZUS. Jeśli otrzymałeś odmowną decyzję ZUS w sprawie emerytury pomostowej, możesz złożyć odwołanie od decyzji do sądu. Sądem właściwym w sprawach odmowy emerytury pomostowej jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania osoby odwołującej się od decyzji ZUS. Na odwołanie się od decyzji o odmowie pomostówki ubezpieczony ma miesiąc, licząc od dnia otrzymania decyzji (bardzo często ZUS przysyła decyzję o odmowie emerytury pomostowej zwykłym listem – wówczas termin na odwołanie biegnie od momentu doręczenia decyzji – np. wyjęcia jej ze skrzynki pocztowej). Nawet jeśli doszło do uprawomocnienia się decyzji ZUS o odmowie emerytury pomostowej, to można doprowadzić do sytuacji, gdzie ZUS na nowo zajmie się sprawą i wówczas na nowo (po wydaniu kolejnej decyzji) ubezpieczony będzie miała możliwość prawną odwołać się od odmowy pomostówki do Sądu i poddać decyzję ZUS sądowej kontroli.
POMOSTÓWKA ZUS – ZOBACZ TERAZ:
- EMERYTURA POMOSTOWA 2024
- EMERYTURA POMOSTOWA DECYZJA ZUS
- JEŚLI NIE EMERYTURA POMOSTOWA Z ZUS TO MOŻE REKOMPENSATA ZA PRACĘ W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH
- ODWOŁANIE EMERYTURA POMOSTOWA
- EMERYTURA POMOSTOWA – WYMÓG PRACY PO 31 GRUDNIA 2008 R.
- KIEDY MOŻNA DOSTAĆ EMERYTURĘ POMOSTOWĄ
- ODMOWA EMERYTURY POMOSTOWEJ – PRACODAWCA NIE ODPROWADZAŁ SKŁADEK NA FUNDUSZ EMERYTURY POMOSTOWYCH
- EMERYTURA POMOSTOWA DLA KIEROWCY SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO
- PRACA W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH – ODWOŁANIE OD ODMOWNEJ DECYZJI ZUS
ODMOWA POMOSTÓWKI ZUS – ODWOŁANIE OD DECYZJI
Sąd kontroluje pracę ZUS. Sądy działają w myśl zasady dabo mihi factum dabo tibi ius, co oznacza w wolnym tłumaczeniu ‘daj mi fakty, a dam ci prawo’. Jednak w sprawach ZUSowskich ważne jest, aby poza faktami przedstawić także argumentację prawną, która jest w stanie przekonać sąd do racji obywatela w sporze z ZUS. Prawo do emerytury pomostowej jest związane z okresami pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Podczas wielu konsultacji prawnych o emeryturę pomostową, Klienci nie rozumieją tego, że tu nie chodzi o pracę w warunkach szczególnych w rozumieniu powszechnie przyjętym, czyli jako ‘ciężką pracę’ ale chodzi o pracę, która jest tak zdefiniowana w przepisach prawnych. Sądy po dzień dzisiejszy mają duże problemy w określeniu, czy konkretne zatrudnienie należy kwalifikować jako warunki szczególne, a jeśli tak, to czy praca powinna być zaliczona do warunków szczególnych na ‘starych’, czy na ‘nowych’ zasadach. Te niuanse prawne bardzo często decydują o wygraniu sprawy o emeryturę pomostową w sądzie.
POMOSTÓWKA ZUS – WARUNKI JAKIE TRZEBA SPEŁNIĆ DO OTRZYMANIA EMERYTURY W OBNIŻONYM WIEKU
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4) ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3.
Najwięcej problemów w praktyce jest z przesłanką posiadania pracy w warunkach szczególnych na nowych zasadach po dniu 31 grudnia 2008 r. W wielu trafiających do nas sprawach ZUS odmawia pomostówki powołując się na brak pracy w warunkach szczególnych po 2009 r.
ZUS PODWAŻA PRACĘ W WARUNKACH SZCZEGÓLNYCH PO 31.12.2008 R.
Jeśli ubezpieczony otrzyma odmowę pomostówki z powodu jednego tylko kryterium, tj. braku pracy w warunkach szczególnych po dniu 31.12.2008 r., to naturalnie może dopracować sobie taki okres. Obecnie funkcjonują zakłady pracy, które dalej zatrudniają w warunkach szczególnych. Dochodzi jednak do sytuacji, gdzie ZUS podważa takie zatrudnienie, twierdząc że było ono pozorne. Takich przypadków osób, które ‘dopracowały’ co najmniej miesiąc w warunkach szczególnych na nowych zasadach a i tak dalej ZUS wydaje odmowę emerytury pomostowej – jest w naszej praktyce coraz więcej. Z reguły, najczęściej wygrywamy tego typu spory w sądach, bowiem ZUS odmawia celowo, po to aby nie wypłacać emerytury pomostowej.
PRAWNIK ZUS -> WYGRYWAMY Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ:
- WYGRANA Z ZUS RADOM EMERYTURA POMOSTOWA
- EMERYTURA POMOSTOWA WYGRANA Z ZUS PŁOCK
- WYGRANA EMERYTURA POMOSTOWA ZUS SOSNOWIEC
- EMERYTURA POMOSTOWA – PRAWOMOCNA WYGRANA Z ZUS
- WYGRANA O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ Z ZUS SZCZECIN
- WYGRANA O EMERYTURĘ POMOSTOWĄ Z ZUS BIELSKO-BIAŁA
- EMERYTURA POMOSTOWA – WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ
Prawnik od emerytur pomostowych. Otrzymałeś odmowną decyzję z ZUS w sprawie emerytury pomostowej? Umów się na indywidualną konsultację swojej sprawy i sprawdź, czy można złożyć skuteczne odwołanie od decyzji ZUS i otrzymać emeryturę pomostową przez sąd. W bardzo wielu sprawach okazuje się, że decyzje ZUS o odmowie emerytury pomostowej są błędne i dochodzi do zmiany decyzji przez sąd.
Prowadzimy sprawy o emerytury pomostowe w całym kraju. Przygotowujemy odwołania od odmownych decyzji ZUS w sprawach o emeryturę pomostową, apelacje i skargi kasacyjne w sprawie o emeryturę pomostową.
Zajmujemy się sprawami o emerytury pomostowe ‘od a do z’ w oparciu o pełnomocnictwo procesowe udzielone przez Klienta. Klient jest zaopiekowany prawnie w całym procesie z ZUS o prawo do emerytury pomostowej. Przed przyjęciem zlecenia przedstawiamy wycenę poprowadzenia sprawy. Wszystkie koszty, jakie Klient będzie zobowiązany ponieść, są zawarte w wycenie i Klient z góry wie, jakie koszty poniesie zlecając kancelarii poprowadzenie sprawy.
Współpracę zaczynamy najczęściej od konsultacji prawnej i analizy indywidualnej sytuacji Klienta.
Jeśli ZUS odmówił Ci emerytury pomostowej, to możesz złożyć odwołanie od decyzji i wygrać sprawę w sądzie.
Potrzebujesz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami:
tel.: 502-619-281
e-mail: kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: