You are currently viewing CUKRZYCA TYPU 1 BRAK PUNKTU 7

CUKRZYCA TYPU 1 BRAK PUNKTU 7

Punkt 7 orzeczenia potwierdza konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji – tak słusznie wskazuje INFOR (link).

Dotychczas, tj. przed 2024 r., dzieci dotknięte problemem cukrzycy typu 1 miały przyznawane punkty 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności 11-I.

Obecnie przy cukrzycy typu 1 bardzo trudno jest uzyskać orzeczenie ze wskazaniem co do punktu 7 (konieczność stałej opieki), a jeżeli już Powiatowy Zespół przyzna takie orzeczenie to jest ono wydawane najczęściej na bardzo krótki okres, zwykle tylko na rok.

CUKRZYCA TYPU 1 BRAK PUNKTU 7 – ZMIANA POLITYKI WYDAWANIA ORZECZEŃ

Obserwowana zmiana polityki wydawania orzeczeń jest związana z wprowadzonymi przepisami, które od 2024 r. pozwalają na łączenie aktywności zawodowej, bez żadnych ograniczeń, z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego w kwocie 2988 zł miesięcznie zbiegło się z polityką ograniczenia dostępu do tego świadczenia poprzez odmowę przyznawania wskazań co do punktu 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności dzieci.

Odmowa wskazań co do punktu 7) pozbawia opiekuna dziecka wsparcia finansowego Państwa w wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością w postaci świadczenia pielęgnacyjnego. Tymczasem rodzicie ponoszą bardzo wysokie koszty w związku z zapewnieniem odpowiedniej opieki i leczeniem dziecka z cukrzycą typu 1 – jak na przykład najem pompy insulinowej, czy zakup osprzętu do pompy. Brak punktu 7 w orzeczeniu powoduje, że dziecko otrzymuje zmniejszoną ilość osprzętu do pompy i bez przyznania punktu 7 można je zakupić w pełnopłatnej cenie.

CUKRZYCA TYPU 1 – CZY POWINIEN BYĆ PRZYZNANY PUNKT 7 W ORZECZENIU?

Każdy przypadek jest inny i powinien być rozpatrzony indywidualnie, jednak w trafiających do kancelarii sprawach lekarze specjaliści z zakresu diabetologii w wydawanych zaświadczeniach wprost podkreślają konieczność sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem z cukrzycą typu 1.  Lekarz specjalista z zakresu pediatrii i diabetologii wprost wskazuje, że w przypadku dziecka chorującego na cukrzycę typu 1, celem zapewnienia mu bezpieczeństwa i zdrowia oraz życia, bezwzględnie konieczna jest całodobowa opieka i podejmowanie decyzji terapeutycznych, które w sposób istotny przewyższają swoim zakresem i ilością obowiązków zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku.

CUKRZYCA TYPU 1 U DZIECI – BRAK SPECJALISTÓW DO OCENY WSKAZAŃ MEDYCZNYCH W ZAKRESIE PUNKTU 7 W ORZECZENIU

Komisje przed Powiatowymi i Wojewódzkimi Zespołami najczęściej nie dysponują lekarzami o specjalizacji adekwatnej do schorzeń dziecka. Jest to istotna wadliwość w sposobie procedowania wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. W większości przypadków dt. cukrzycy typu 1 postępowanie w sprawie orzekania o niepełnosprawności było przeprowadzone nieprawidłowo w świetle wymogów, jakie stawia rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (konkretnie naruszenie §33 rozporządzenia). Przepis rozporządzenia wymaga, aby postępowanie w sprawie orzekania o niepełnosprawności obejmowało wyznaczenie lekarza – członka zespołu ze specjalnością odpowiednią do rozpoznania wniosku i wydania orzeczenia. W przypadku cukrzycy powinien orzekać lekarz diabetolog.

CUKRZYCA TYPU 1 – PUNKT 7 W ORZECZENIU O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Zespoły uznają, że jeśli dziecko jest sprawne ‘ruchowo’ to wskazania co do punktu 7 nie są przyznawane. Taka interpretacja wypacza sens przepisów. Konieczność stałej lub długotrwałej opieki nie oznacza, że musi wystąpić przypadek ‘całkowitej’ zależności dziecka od otoczenia. Stała lub długotrwała opieka to nie całkowita opieka. Bardzo często dzieci z cukrzycą typu 1 mają pompy insulinowe a także systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM) które wymagają obsługi oraz uważności ze strony osoby dorosłej. Brak odpowiedniej stałej opieki osoby dorosłej może doprowadzić do szeregu ciężkich powikłań w przebiegu cukrzycy insulinozależnej. Poziom cukru waha się w zależności od bardzo wielu czynników (link: 42 czynniki wpływające na poziom cukru we krwi) i nie jest to proste, aby utrzymywać poziom cukru na właściwym poziomie.

Zresztą w trafiających do nas przypadkach odmowy punktu 7 przy cukrzycy typu 1, lekarze specjaliści z zakresu diabetologii w bardzo obszerny sposób wyjaśniali w wydawanych zaświadczeniach, że takie wskazania powinny być przyznane, względnie dalej utrzymane. Dlatego też orzeczenia wydawane bez punktu 7) są pozbawione podstaw i rekomendujemy aby składać w tego typu przypadkach odwołania od orzeczeń do Wojewódzkiego Zespołu i następnie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Niezłożenie odwołania od orzeczenia z brakiem punktu 7 prowadzi do utrwalania negatywnej praktyki orzeczniczej Zespołów. W przypadku wykorzystania ścieżki prawnej rodzic uzyskuje wskazania co do punktu 7 w orzeczeniu w swojej indywidualnej sprawie. Ponadto w szerszym kontekście buduje świadomość prawną po stronie Zespołów orzekających, bowiem im więcej wyroków sądów zmieniających orzeczenia i przyznających punkt 7, tym większa szansa na zmianę kierunku polityki orzekania w sprawach o niepełnosprawność dzieci.

ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POMOC PRAWNA

ILE KOSZTUJE NAPISANIE ODWOŁANIA OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PRZEZ KANCELARIĘ? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!

Kancelaria przygotowuje odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Koszt pomocy prawnej ustalany jest przed przyjęciem zlecenia. Odwołanie opracowujemy najszybciej jak się da. Zwykle 2-3 dni robocze od otrzymania materiałów i płatności od Klienta.

Jak uzyskać punkt 7 w orzeczeniu? Trzeba odwołać się do sądu. Zwiększ swoje szanse na sukces. Zgłoś się do nas już dziś. W ramach kancelarii prowadzimy kompleksowo sprawy z odwołania od orzeczenia WZON o niepełnosprawności w sądzie rejonowym.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz