You are currently viewing ZERWANIE UKŁADU RATALNEGO ZUS

ZERWANIE UKŁADU RATALNEGO ZUS

Zerwanie układu ratalnego ZUS – kiedy dochodzi do takiej sytuacji – jak bronić się przed zerwaniem układu ratalnego. Kontynuujemy wątek z poprzedniego wpisu: UKŁAD RATALNY ZUS.

Podpisując z ZUS umowę układu ratalnego dłużnik zobowiązuje się do terminowej płatności rat zgodnie z harmonogramem spłaty oraz do zapłaty składek bieżących. Niewywiązanie się z tych zobowiązań skutkuje rozwiązaniem umowy o rozłożenie na raty należności z tytułu składek.

UKŁAD RATALNY ZUS – UMOWA KTÓRĄ KSZTAŁTUJE ZUS

W doktrynie prawa podkreślono, że choć umowa układu ratalnego nie jest zawierana w warunkach równorzędności stron, to umowa dotycząca układu ratalnego jest umową cywilnoprawną odnoszoną do zobowiązania składkowego (art. 29 ust. 1a ustawy systemowej) i mają do niej zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umów.

Ma to praktyczne znaczenie choćby przez pryzmat zasady wynikającej z Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą obie strony umowy (w tym wypadku płatnik składek i ZUS) powinny współdziałać przy wykonaniu zobowiązania, o czym stanowi art. 354 k.c. ustalający reguły wykonania zobowiązań.

Jeśli jedna ze stron (ZUS) ma dowolność w kształtowaniu treści umowy układu ratalnego, to istnieje pole do nadużyć. Jako kancelaria specjalizująca się w sprawach ZUS widzimy, że powiedzenie „Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie” sprawdza się. Tak też jest w przypadku ZUS, gdzie w umowach układu ratalnego znajdują się zapisy, które są ‘na granicy’ prawa, albo wręcz sprzeczne z prawem, bowiem kształtują postanowienia umowne w sposób jednostronnie korzystny dla ZUSu.

WARUNEK ROZWIĄZUJĄCY W UMOWIE UKŁADU RATALNEGO

W umowach układu ratalnego znajduje się warunek rozwiązujący – najczęściej jest to §7 umowy układu ratalnego. W wielu trafiających do nas umowach układu ratalnego, które zostały zerwane przez ZUS na podstawie klauzuli z warunkiem rozwiązującym udaje się przywrócić umowę układu ratalnego z powołaniem się na błędnie zredagowaną klauzulę. O co chodzi?

Nie powinna być akceptowana sytuacja, w której zaniechanie urzędników ZUS doprowadza do ziszczenia się warunku rozwiązującego umowy układu ratalnego i obywatel ponosi wszystkie tego konsekwencje, w sytuacji gdy obywatel nie działał w sposób zawiniony. Zakaz czerpania korzyści z własnego zaniechania wierzyciela przy realizacji zobowiązania umownego wynika z art. 93 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym Jeżeli strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się nie ziścił. W wielu przypadkach ZUS ponosi odpowiedzialność za brak należytego współdziałania z płatnikiem składem i tym samym należy przyjąć fikcję prawną, że warunek rozwiązujący nie ziścił się.

[ORZECZNICTWO] W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13.06.2019 r., sygn. III UK 178/18 wskazano, że „(…) Powyższe nie pozwala zgodzić się również ze stwierdzeniem Sądu Apelacyjnego, że bez znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie pozostają przyczyny nieuregulowania w terminie składek niepodlegających umorzeniu. Porozumienie w zakresie rozłożenia należności na raty oparte jest na umowie cywilnoprawnej, która nie jest wykluczona w odniesieniu do należności składkowych (w tym przypadku kompetencja organu ma umocowanie w art. 1 ust. 12 ustawy abolicyjnej i w art. 29 ustawy systemowej). Przy takim założeniu nieuprawnione jest całkowite oderwanie się od winy jako przesłanki odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (art. 471 k.c.). Oczywiście wykonanie zobowiązania stanowi warunek abolicji składek, jednak w przypadku umowy cywilnej płatnik może podnosić brak zawinienia wynikający z okoliczności obiektywnie uniemożliwiających mu wykonanie umowy. Przykładowo, może być to sytuacja uzasadniająca prawo do opieki na dzieckiem i zasiłku opiekuńczego. Rozwiązanie to jest elementem systemu ubezpieczeń społecznych i niemożność wykonywania pracy (działalności) może uzasadniać jednodniowe opóźnienie w opłaceniu raty układu ratalnego. Warunkiem nie jest stwierdzenie takiego indywidulanego (konkretnego) uprawnienia w przypadku wnioskodawczyni, lecz sytuacji takiej samej lub podobnej. Odwołanie wprost do art. 471 k.c. nie jest uprawnione w odniesieniu do długu składowego, gdyż ten nie wynika z relacji cywilnoprawnej, jednak nie jest wykluczone w zakresie zobowiązania wynikającego z umowy cywilnej. Płatnik nie ma roszczenia o zawarcie układu ratalnego, czyli umowy. Jeżeli jednak strony zawrą układ ratalny (umowę), to znaczenie ma efekt, czyli wykonanie umówionego zobowiązania. W aspekcie abolicji znaczenie ma termin spłaty rat i opłacenie należności, zatem nieposiadanie ich na dzień wydania decyzji abolicyjnej. Wówczas, skoro o terminie płatności decyduje umowa a nie bezpośrednio ustawa, to nie jest wykluczona ocena zawinienia dłużnika w płatności raty. Znaczenie ma realizacja zobowiązania i tę organ ocenia nie po deklaracjach a po zachowaniu płatnika. Innymi słowy właśnie umowa ratalna (cywilna) nie pozwala tu na stosowanie reżimu odpowiedzialności absolutnej, czyli utraty dobrodziejstwa określonego w ustawie abolicyjnej, a w tym przypadku tylko ze względu na jednodniowe opóźnienie w płatności ostatniej raty.”

Sąd Najwyższy w cytowanym orzeczeniu wypowiada się za indywidualną oceną przesłanek opóźnienia w płatności, które mogą być różne. Zdaniem Sądu Najwyższego płatnik może podnosić brak winy w wykonaniu umowy układu ratalnego.

Jeśli doszło do sytuacji w której wystąpił brak zapłaty rat wynikających z harmonogramu spłaty, czy niedopłata składek bieżących, to ZUS jako wierzyciel przed zerwaniem umowy układu ratalnego powinien zwrócić się do dłużnika z informacją o zaległościach i wyznaczyć dodatkowy termin na ich uregulowanie. Zerwanie umowy układu ratalnego bez współdziałania przez ZUS z dłużnikiem może okazać się nieskuteczne.

ZERWANIE UKŁADU RATALNEGO ZUS

Zrywając układ ratalny ZUS z reguły daje ‘ostatnią szansę’ dłużnikowi i wysyła pismo, w którym poucza o możliwości wystąpienia z wnioskiem o utrzymanie w mocy umowy o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o rozwiązaniu umowy. Warto wystąpić do ZUS z wnioskiem o utrzymanie układu ratalnego. Układ ratalny powoduje ‘zamrożenie’ odsetek. Z momentem zerwania układu ratalnego wszystkie odsetki są na nowo należne, w wyniku czego dług rośnie w postępie geometrycznym. Dobrze uargumentowany wniosek o utrzymanie układu ratalnego zwykle prowadzi do utrzymania w mocy umowy.

ODWOŁANIA OD DECYZJI ZUS – POMOC PRAWNA W SPRAWACH ZUS

Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Zawartka – odwołania od wszystkich decyzji ZUS – działamy na terenie całego kraju.

Email: kancelaria@zawartka.pl

Tel.: 502 619 281 

WYGRYWAMY Z ZUSEM:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS KIELCEWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS RZESZÓWWYGRANA Z ZUS LUBLINWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄWYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS W PILEWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz