You are currently viewing PO JAKIM CZASIE ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU

PO JAKIM CZASIE ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU

Po jakim czasie ZUS może żądać zwrotu zasiłku? Przepisy przewidują szereg ograniczeń czasowych dla ZUS co do możliwości dochodzenia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Dziś we wpisie praktyczny przykład jak te terminy działają.

[UWAGA] W wielu przypadkach organ próbuje obchodzić przepisy po jakim czasie ZUS może żądać zwrotu zasiłku i wydaje decyzje zwrotowe pomimo że upłynął okres przedawnienia. Brak odpowiedniej reakcji i nieodwołanie się od takiej decyzji spowoduje, że pomimo przedawnienia, kwoty określone w decyzji będą wymagalne. Dlatego też jeśli otrzymałeś decyzję o zwrocie zasiłku z ZUS skonsultuj się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach ZUS.

Zwrot zasiłków ZUS jest najczęściej wynikiem podważenia tytułu do ubezpieczeń – czy to stwierdzenia fikcyjnej działalności gospodarczej, czy pozorności zatrudnienia. Tak też było w przypadku naszego Klienta, któremu ZUS wydał decyzję o niepodleganiu do ubezpieczeń społecznych, po tym, jak ZUS wypłacił ponad 60 tysięcy złotych zasiłków chorobowych na przestrzeni lat 2016-2020. Decyzję o niepodleganiu organ rentowy wydał w 2020 r. od tej decyzji złożyliśmy odwołanie do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który oddalił odwołanie (wyrok z 2021). Następnie zaskarżyliśmy wyrok Sądu 1. Instancji apelacją do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który oddalił apelację (wyrok z 2024). Przegranie sprawy w obu instancjach powoduje, że decyzja ZUS o niepodleganiu jest prawomocna i ZUS mógł wydać kolejną decyzję, tzw. decyzję zwrotową, czyli decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Jednak znaczący upływ terminu spowodował, że obecnie ZUS dochodzi od Klienta tylko ułamka świadczeń, które wypłacił, bowiem decyzja zwrotowa opiewa na ok. 15.000 zł należności głównej. Te należności zostają potrącone z kwoty składek, które z kolei ZUS musi zwrócić na rzecz Klienta. Tym samym Klient wychodzi z całej sytuacji niemalże na zero.

PO JAKIM CZASIE ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU

Jak Państwo widzicie spóźniona kontrola ZUS co do tytułu do ubezpieczeń powoduje, że znacznej większości wypłaconych świadczeń ZUS nie może dochodzić ze względu na przedawnienie. ZUS jest ograniczony 5cio letnim terminem na wydanie decyzji zwrotowej, który wynika z art. 84 ust. 7a ustawy systemowej.

[PRZEPISY] Zgodnie z art. 84 ust. 7a ustawy systemowej: W przypadku osoby, która nienależnie pobrała świadczenie decyzji zwrotowej nie wydaje się później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano nienależne świadczenie.

Na kanwie opisywanego przypadku ZUS, wydając decyzję o zwrocie we wrześniu 2024 r., może cofnąć się maksymalnie 5 lat wstecz, tj. do września 2019 r. Wszystkie wcześniej wypłacone świadczenia nie podlegają zwrotowi z uwagi na przedawnienie.

Jak wskazał ZUS w Nowym Sączu w wydanej decyzji zwrotowej z uwagi na 5 letni okres przedawnienia umarzamy postępowanie w sprawie zasiłków za okresy od 2016 do 2019.

Terminy przedawnienia zwrotu zasiłków z ZUS są po to, aby ZUS działał profesjonalnie i wyłapywał nieprawidłowości w wypłacie świadczeń w odpowiednim terminie. Nie może być tak, że w 2024 r. ZUS wydaje decyzję o zwrocie zasiłku od 2016 r., bo nie pozwalają na to przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pomimo przegrania sprawy o tytuł do ubezpieczeń, Klient w praktyce nie musi zwracać żadnych zasiłków do ZUS, bowiem uległy one w znacznej większości przedawnieniu, a kwoty dochodzone przez ZUS w decyzji zwrotowej zostaną pokryte ze zwrotu składek, jakie ZUS musi zwrócić Klientowi w związku z uporządkowaniem jego konta płatnika po uprawomocnieniu się decyzji o niepodleganiu.

Da się wygrać sprawę z ZUS o zwrot nienależnie pobranych świadczeń i warto odwoływać się od tego typu decyzji, o czym pisaliśmy również w poście: ZWROT NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS.

Sprawy z ZUS o zwrot nienależnie pobranych świadczeń są skomplikowane prawnie i przy braku odpowiedniej obsługi prawnej może dojść do obciążenia obowiązkiem zwrotu znacznej kwoty, w przypadku gdy w dużej części spraw udaje doprowadzić do zmniejszenia kwoty do zwrotu, albo do sytuacji, w której ubezpieczony w ogóle nie zwraca zasiłków do ZUS.

ZWROT NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS – ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS.

Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Zawartka – odwołania od wszystkich decyzji ZUS – działamy na terenie całego kraju.

Email: kancelaria@zawartka.pl

Tel.: 502 619 281 

WYGRYWAMY Z ZUSEM:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS KIELCEWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS RZESZÓWWYGRANA Z ZUS LUBLINWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄWYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS W PILEWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz