You are currently viewing ZWROT NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS

ZWROT NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS

Zwrot nienależnie pobranego świadczenia z ZUS – odwołanie od decyzji ZUS. W naszej praktyce prowadzimy bardzo wiele spraw o zwrot świadczenie nienależne z ZUS; najczęściej dotyczy to zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, czyli zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku opiekuńczego.

Wiele postępowań o zwrot nienależnie pobranego świadczenia z ZUS jest wynikiem decyzji, w których ZUS zakwestionował prowadzenie działalności gospodarczej (więcej kliknij -> fikcyjna firma ZUS).

Zwrot nienależnych świadczeń z ZUS to kwoty często bardzo wysokie idące nieraz w dziesiątki, a nawet i setki tysięcy złotych. ZUS dochodzi zwrotu świadczeń nienależnych w wysokości brutto (a wypłacał na konto kwoty netto), a dodatkowo obecnie każda decyzja ZUSu o zwrocie nienależnych świadczeń zawiera odsetki, wyliczone od daty wypłaty danego świadczenia, którego ZUS dochodzi zwrotu, a więc często za wiele lat wstecz.

DEFINICJA NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS

Słusznie Dziennik Gazeta Prawna pisze, że „trzeba zwrócić uwagę na definicję nienależnie pobranych świadczeń. Nie każde bowiem świadczenie, które w potocznym rozumieniu zostało nienależnie pobrane przez daną osobę, będzie uznane za takie w rozumieniu ustawy systemowej, a więc będzie podlegało zwrotowi. W niektórych przypadkach ‒ mimo że dana osoba nie miała prawa do danego świadczenia, a je pobrała ‒ i tak nie będzie musiała go zwracać” (link do artykułu na DGP.pl).

Oczywiście ZUS nie jest tak ‘subtelny’ i uznaje że każde świadczenie wypłacone bez podstawy prawnej to nienależnie pobrane świadczenie i podlega ono zwrotowi. Dlatego też wiele decyzji ZUSu o zwrocie nienależnego świadczenia jest wadliwa i może zostać podważona w sądzie w toku procedury odwoławczej.

[WAŻNE] Aby wszcząć procedurę odwoławczą trzeba konieczne odwołać się od decyzji ZUSu o zwrocie świadczeń. Jeśli nie złożysz odwołania w terminie miesiąca od dnia odebrania decyzji ustalającej świadczenia do zwrotu, to ta decyzja staje się prawomocna i ZUS może na drodze egzekucyjnej dochodzić zwrotu świadczeń.

ODWOŁANIE OD DECYZJI O ZWROCIE NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS

W sprawach o zwrot nienależnie pobranego świadczenia z ZUS liczy się przemyślana strategia i dobra argumentacja. Warto zwrócić się o pomoc do prawnika, który specjalizuje się w sprawach ZUS. Sądy Rejonowe, do których trafiają sprawy o zwrot zasiłków ZUS, bardzo często nie analizują dogłębnie sprawy, ani nie chcą prowadzić postępowania wyjaśniającego, uznając że jeśli w sprawie o tytułu do ubezpieczeń społecznych przesądzono niepodleganie do ubezpieczenia (np. pozorność zatrudnienia, czy fikcyjność działalności gospodarczej) to te ustalenia wiążą Sąd Rejonowy. To błąd! Tego typu uproszczenie myślowe, które panuje w Sądach Rejonowych, od razu powoduje że ZUS jest na wygranej pozycji. Tymczasem Sąd Rejonowy powinien samodzielnie przeprowadzić własne postępowanie dowodowe, celem ustalenia czy dane świadczenia mieszczą się w definicji nienależnie pobranego świadczenia i czy podlegają zwrotowi.

NIEPODLEGANIE DO UBEZPIECZEŃ A DECYZJA ZWROTOWA – CZY WYROK SĄDU O NIEPODLEGANIU WIĄŻE SĄD REJONOWY W SPRAWIE O ZWROT NIENALEŻNYCH ŚWIADCZEŃ Z ZUS

Czy wyrok Sądu w sprawie o niepodleganie do ubezpieczeń jest wiążący dla Sądu Rejonowego w postępowaniu o zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS? Otóż nie! Zgodnie z poglądami prezentowanymi w judykaturze: „W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że moc wiążąca orzeczenia odnosi się tylko do treści jego sentencji, a nie uzasadnienia (wyrok SN z 8.06.2005 r., V CK 702/04, LEX nr 402284). Nie mają zatem mocy wiążącej ani poglądy prawne wyrażone w uzasadnieniu orzeczenia (wyrok SN z 13.03.2008 r., III CSK 284/07, LEX nr 380931), ani motywy i ustalenia faktyczne zawarte w uzasadnieniu (wyrok SN z 15.11.2007 r., II CSK 347/07, LEX nr 345525).

[ORZECZNICTWO] Bardzo istotna jest teza z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 czerwca 2024 r., sygn. III USKP 130/23, której stwierdzono, że: Sąd rozpoznający sprawę o zwrot nienależnie pobranego świadczenia nie jest związany oceną stanu faktycznego przyjętego za podstawę wyrokowania w sprawie dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu. Wynikająca z art. 365 § 1 k.p.c. moc wiążąca wyroku dotyczy bowiem związania sentencją, a nie uzasadnieniem wyroku innego sądu, czyli przesłankami faktycznymi i prawnymi przyjętymi za jego podstawę, gdyż zakresem prawomocności materialnej jest objęty tylko ostateczny wynik rozstrzygnięcia, a nie jego przesłanki.

Da się wygrać sprawę z ZUS o zwrot nienależnie pobranych świadczeń i warto odwoływać się od tego typu decyzji.

ZWROT NIENALEŻNIE POBRANEGO ŚWIADCZENIA Z ZUS – ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS.

Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Zawartka – odwołania od wszystkich decyzji ZUS – działamy na terenie całego kraju.

Email: kancelaria@zawartka.pl

Tel.: 502 619 281 

WYGRYWAMY Z ZUSEM:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS KIELCEWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS RZESZÓWWYGRANA Z ZUS LUBLINWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS O EMERYTURĘ POMOSTOWĄWYGRANA Z ZUS O RENTĘ RODZINNĄ DLA NIEPEŁNOSPRAWNEJWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS W PILEWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

    Dodaj komentarz